zeigarnik etkisi

 1. 1.
  (bkz: ocakta yemeğim var)
  #1922085 :)
 2. 2.
  eski sevgili sendromu
  kaçan balık büyük olur felsefesi
  kaçan kovalanır anlayışı
  içte ukte kalması... vs.
  #11743562 :)
 3. 3.
  zeigarnik etkisine karşı en iyi müttefikler fındık vodka ve rakıdır.

  (bkz: tecrübeyle sabit)
  #13368500 :)
 4. 4.
  insan zihninin nankörlüklerinden biri.

  tamamen doyuma ulaşmamış her yaşantıda görülmesi muhtemeldir. tadını aldığımız şeyler yarım kalınca inatla bunun üstüne gitmeye devam ederiz. en basiti çoğumuzun yaşamış olduğu adına aşk dediğimiz yarım kalmış ilişkiler.

  freud aslında hipnozla bunu aşmaya çalışmıştır. yaşanmamış ve şiddetle kişinin yaşamak istediği şeyler için bireyi uyutup, bilinçaltında o şeyi yaşatmak, kişiyi doyuma ulaştırmak üzere kurulu bir düzendir hipnoz denen.

  rüyalarımız da bir çeşit hipnoz halidir. yaşayamadıklarımızı rüyalarda yaşar, doyuma ulaşırız. örneğin; özlediğimiz birine rüyamızda sarıldığımızı görmemiz bizi mutludan çok tatmin eder.

  bir şarkı sözü demiş ki:

  "gitme, kaybedince daha çok seveceksin."

  işin kötüsü bu şarkıyı bir kere açıp dinlemişliğim yoktur. bahsettiği şey birebir zeigarnik etkisidir.

  zeigarnik insan zihninin nankörlüklerinden biridir. çünkü tamamladığımız şeyler tamamlamadıklarımız kadar önemli değiller. böyle bakınca kendi hayatımıza, seçimlerimize ve başarılarımıza ihanet gibi görünüyor.
  #20325154 :)
 5. 5.
  çünkü yarım kalmış işler tamamlanmış işlerden daha kolay ve net hatırlanırdır.
  #23040183 :)
 6. 6.
  yarım bıraktığım kitapları tekrar başladığımda nasıl hatırladığımı anladığım etki.
  #23040367 :)
 7. 7.
  (bkz: yarım bırakılmışlık hissi)
  #29706615 :)
 8. 8.
  yarım kalan şeylerin zihinde daha fazla yer edindiğini ve daha çok hatırlandığını anlatan kavram. Bu zeigarnik denen şey yüzüne eski sevgililer unutulmuyor, devam edecek diye biten diziler bir sabırsızlıkla bekleniyor çünkü zihin onları tamamlayamamış ve bu durumdan rahatsız oluyor. Birde eli çükünde yazarlarımızın anlayacağı şekil yazayım: Çok seksi bir kadının çıplak fotografının yapbozunu neredeyse tamamladınız ve bir de baktınız ki iki parçası eksik. Hemde meme uçları. Kahrolursunuz değil mi? Aklınızdan hiç çıkmaz işte zeigarnik budur.
  #31917089 :)
 9. 9.
  Zeigarnik etkisi, kişilerin tamamlanmamış şeyleri tamamlananlara göre daha kolaylıkla hatırladığını ifade eden psikolojik bir kavramdır. ilk olarak 1900’lerin başında bulunan bu kavram bugün birçok araştırmaya konu olmuştur. isim babası ise Rus Pskiyatr Wufona Zeigarnik’tir. / alıntıdır.
  #33006392 :)
 10. 10.
  Yarım kalan işler zihni yorar. Ve zihinde daha iyi kalır. Cevapsız sorular o yüzden çok kalıcıdır. Ve felsefede cevaplardan çok sorular önemlidir.
  #33006404 :)