3

zeigarnik etkisi

entry 14 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  (bkz: ocakta yemeğim var)
  #1922085 :)
 2. 2.
  eski sevgili sendromu
  kaçan balık büyük olur felsefesi
  kaçan kovalanır anlayışı
  içte ukte kalması... vs.
  #11743562 :)
 3. 3.
  zeigarnik etkisine karşı en iyi müttefikler fındık vodka ve rakıdır.

  (bkz: tecrübeyle sabit)
  #13368500 :)
 4. 4.
  insan zihninin nankörlüklerinden biri.

  tamamen doyuma ulaşmamış her yaşantıda görülmesi muhtemeldir. tadını aldığımız şeyler yarım kalınca inatla bunun üstüne gitmeye devam ederiz. en basiti çoğumuzun yaşamış olduğu adına aşk dediğimiz yarım kalmış ilişkiler.

  freud aslında hipnozla bunu aşmaya çalışmıştır. yaşanmamış ve şiddetle kişinin yaşamak istediği şeyler için bireyi uyutup, bilinçaltında o şeyi yaşatmak, kişiyi doyuma ulaştırmak üzere kurulu bir düzendir hipnoz denen.

  rüyalarımız da bir çeşit hipnoz halidir. yaşayamadıklarımızı rüyalarda yaşar, doyuma ulaşırız. örneğin; özlediğimiz birine rüyamızda sarıldığımızı görmemiz bizi mutludan çok tatmin eder.

  bir şarkı sözü demiş ki:

  "gitme, kaybedince daha çok seveceksin."

  işin kötüsü bu şarkıyı bir kere açıp dinlemişliğim yoktur. bahsettiği şey birebir zeigarnik etkisidir.

  zeigarnik insan zihninin nankörlüklerinden biridir. çünkü tamamladığımız şeyler tamamlamadıklarımız kadar önemli değiller. böyle bakınca kendi hayatımıza, seçimlerimize ve başarılarımıza ihanet gibi görünüyor.
  #20325154 :)
 5. 5.
  çünkü yarım kalmış işler tamamlanmış işlerden daha kolay ve net hatırlanırdır.
  #23040183 :)
 6. 6.
  yarım bıraktığım kitapları tekrar başladığımda nasıl hatırladığımı anladığım etki.
  #23040367 :)
 7. 7.
  (bkz: yarım bırakılmışlık hissi)
  #29706615 :)
 8. 8.
  yarım kalan şeylerin zihinde daha fazla yer edindiğini ve daha çok hatırlandığını anlatan kavram. Bu zeigarnik denen şey yüzüne eski sevgililer unutulmuyor, devam edecek diye biten diziler bir sabırsızlıkla bekleniyor çünkü zihin onları tamamlayamamış ve bu durumdan rahatsız oluyor. Birde eli çükünde yazarlarımızın anlayacağı şekil yazayım: Çok seksi bir kadının çıplak fotografının yapbozunu neredeyse tamamladınız ve bir de baktınız ki iki parçası eksik. Hemde meme uçları. Kahrolursunuz değil mi? Aklınızdan hiç çıkmaz işte zeigarnik budur.
  #31917089 :)
 9. 9.
  Zeigarnik etkisi, kişilerin tamamlanmamış şeyleri tamamlananlara göre daha kolaylıkla hatırladığını ifade eden psikolojik bir kavramdır. ilk olarak 1900’lerin başında bulunan bu kavram bugün birçok araştırmaya konu olmuştur. isim babası ise Rus Pskiyatr Wufona Zeigarnik’tir. / alıntıdır.
  #33006392 :)
 10. 10.
  Yarım kalan işler zihni yorar. Ve zihinde daha iyi kalır. Cevapsız sorular o yüzden çok kalıcıdır. Ve felsefede cevaplardan çok sorular önemlidir.
  #33006404 :)
 11. 11.
  yarım kalmış,tamamlanmamış arzular,istekler,ihtiyaçlar.
  aklın not defterine kaydettiği keşkelere dönüşebilme potansiyeline sahip listenin sebebi olan kuram.

  (bkz: Algılama Yasaları)
  (bkz: Algısal Örgütleme Yasaları)

  beynin duygusal bölümünü oluşturan,sorumlulukları canlı tutup ara ara hatırlatan sistemin iç-dış etkenlerle uyarılması sonucu gönderilen sinyallerin,beynin düşünen kararların alındığı bölüme ulaştığında beyin sorumluluk merkezinin gönderdiği emri gerçekleştirmeye ,tamamlamaya çalışır.böylece bu etkinin döngüsü başlar.

  yaşam döngüsünde tamamlanmamış yarım kalmış ihtiyaçlar ,duygular hafızamızda kapanmamış dosyalar olarak her zaman yer alır ve bu ihtiyaç karşılanmadan ,yaşamsal deneyim tamamlanmadan dosyalar kapanmaz.işlevsel kılınmadığı takdirde kabuk bağlayamayan yaralara dönüşme ihtimali de yüksektir.
  #33159569 :)
 12. 12.
  Bitmeyen ve yarım kalan her iş. Evet.
  #33159587 :)
 13. 13.
  Gestalt psikoloji kavramlarından biri. oldukça havalı olan ismiyle diğerlerinden ayrılıyor. entelektüel görünmek için kullanabilirsiniz.
  #33159652 :)
 14. 14.
  yarım kalmış etkinliklerin, çözülememiş problemlerin öncelikli hatırlanması. merak en büyük etkendir bu konuda.
  öncelik etkisi ve sonralık etkisinin kardeşidir. öğrenme psikolojisinde seri pozisyon etkisi başlığı altında yer alır. Bu etkinin çıkış noktası, insanların tamamlanmamış yaşantılarını, tamamlanmış olanlardan daha önce ve daha net bir şekilde anımsama eğilimidir. Tamamlanmamış yaşantının doymamış olması ile alakalıdır, rahatlama gerçekleşmemiştir, sonuca gidilmemiştir. Yaşantının tamamlanması veya sonuca gidilmesi sonucunda bir rahatlama ve doymuşluk elde edilir. Dolayısıyla tamamlanmamış yaşantılar daha açık ve net anımsanır.
  #33779713 :)