bugün

"zall en çok trollerden para kazanıyor, o sebeple trolleri koruyor kolluyor, hatta troll hesapları moderasyona ait, zall onlara para ödüyor, hatta zall'ın kendine ait" diye sürüp giden değişik varyasyonları ve inanış biçimleri olan teoridir.

yıllardır seslendiriliyor ama hiç cevap vermedim sanki gerçekmiş gibi oturdu. bir türlü de kalkmıyor.

zall tabi ki reklamlardan kazanıyor. yazarlar hiç reklam görüyor mu? şu ekranda kaç tane reklam var? sıfır. uludağ sözlük'te üye girişi yapmış bir yazar asla reklam görmez. daha önce bahsetmiştim sözlüğe günlük giden insan sayısı 800bin. yazar sayısı 15bin. yani yazarlar sözlüğün %5'i bile değiller. yani okurlar çoğunlukta. dolayısıyla yazarlara reklam göstermenin sinir bozmaktan başka bir manası yok. bu bilgiyi de alalım. demek ki zall yazarlara gösterilen reklamdan para kazanmıyor.

nerden para kazanılıyor ben anlatayım. google'dan gelen ziyaretçilerden kazanılıyor. peki google'dan gelen ziyaretçi neden geliyor? aradığı bir konuda bilgi sahibi olmak için sözlüğe geliyor. aagenaes sendromu nedir, x filminin yönetmeni kimdir, survivor'a kimler katılıyor gibi kendi dünyasında merak ettiği soruların cevabını bulmak için google'da aratıp geliyor. yani okurlar tamamen bilgi içerikli entry'ler için geliyorlar. demek ki sözlüğe parayı bilgi içerikli entry'ler kazandırıyor. e o zaman zall için de bilgi içerikli entry giren adam değerlidir.

troll bu hikayenin neresinde? hiç bi yerinde. troll para kazandırmıyor. çünkü troller yazarlarla alakalı bir durum. ve yazarlar zaten reklam görmüyor. trollerin açtığı başlıklar bilgi içermediği için hiç bi şekilde zall'a yaramıyor. dolayısıyla zall'ın trolleri korumasına gerek yok.

bu teoriyi ortaya atanların mantığı ile konuşursak trollerin zall'a beş kuruşu bi faydası yok. bilgi içeren entry girilmesi ise önemli.

o zaman troller faydasızsa neden silinmiyor?
neden silinmediklerini kuantum fiziği ile anlatayım. kuantum fiziğine göre ışığı oluşturan fotonların normalde dalga halinde yayıldıkları görülmüştür. ancak aynı fotonların gözlemlendiklerinde ise tanecik olarak yayıldıkları tespit edilmiştir. troller de bunun gibi. troll dediğin adamları tek tek entry entry incelediğin zaman senden benden daha çok kuralları biliyorlar ve uyuyorlar. tek tek entry incelendiği zaman troll denilen adamların hata yapmadığı görülüyor. hatta troll denen adamdan şikayet eden adamın entry'leri incelediğin zaman ise bir format faciası ile karşı karşıya olduğunu görüyorsun. troll uzun uzun bütün kurallara uygun entry yazarken, troll'ü şikayet eden adamın sadece sözlükiçi konularda, imla kuralından habersiz iki kelimelik entry'ler girdiğini görüyorsun.
troll denen kişi kuralları bu kadar iyi bilirken ve hata yazmazken de bişey yapmıyorsun tabi ki. e hata yapan trolleri de zaten moderasyon uzaklaştırıyor.

sözlük para kazanıyor da napıyor?
sözlüğün gelişmesi ve ayakta durması için kasıyoruz. yazılım olarak geliştirmek için daha hızlı ve sürekli ayakta durur hale getirmek için, telefon uygulamaları yapmak için kasıyoruz. 100 milyar dolar değerindeki, dünyanın her tarafında devasa datacenter'ları olan rakiplere karşı 10 yıldır onurlu ve gururlu şekilde ayakta duruyoruz ve büyüyoruz. gerçek kapitalizmle mücadele eden devrimciler varsa biziz ulan. hepimiz. varsın kapitalizmin uşaklarının yüksek gökdelenlerde, bol yönetim kurulu üyeli, ıslak imzalı çek kokan odalarında bol yağlı suratlarla verilmiş kararları ile kurdukları iki iett otobüs durağı arasından daha büyük datacenter'larında dünyanın verilerini kaydetecek kadar paraları olsun. amerikan borsalarına işlem gören kağıtlarımız, bir telefonla üçüncü dünya ülkeleri başkanlarından randevu alacak kadar ağırlığımız yok ama batmadık ulan batmadık. daha onlarca yılda karşılarında dim dik duracağız 1px'lik gücümüz de kalsa da. son diskimiz yanana kadar, son yazar formata aykırı entry'sini girene kadar direneceğiz o yağlı suratlara karşı.
zallın adam olduğunu göstermesine sebep olan teoridir.

''zall tabi ki reklamlardan kazanıyor. yazarlar hiç reklam görüyor mu? şu ekranda kaç tane reklam var? sıfır. uludağ sözlük'te üye girişi yapmış bir yazar asla reklam görmez. daha önce bahsetmiştim sözlüğe günlük giden insan sayısı 800bin. yazar sayısı 15bin. yani yazarlar sözlüğün %5'i bile değiller. yani okurlar çoğunlukta. dolayısıyla yazarlara reklam göstermenin sinir bozmaktan başka bir manası yok. bu bilgiyi de alalım. demek ki zall yazarlardan para kazanmıyor.''
Sen olayı çok Yanlış anlamışsın zall kardeş.

zall, trollerin girdikleri binlerce saçma sapan entry'nin yarattığı trafik kaynağından para kazanıyor.
fotonların gözlemlenince; yanaklarının kızarıp adeta kocasının işten gelmesini bekleyen yeni gelin gibi parçacık parçacık iki dirhemcik bir çekirdekçik olması halidir.
elbette reklam olmak istemez taze aşıklar. zallın bunu anlayışla karşılayıp kuantuma bir çeyrek takmasını beklemekteyiz.
Bilgi içerikli adam akıllı entry girebilseler, bu sözlük bu kadar trafik alamazdı belki de. Google'dan garibim ziyaretçi kim bilir ne arıyor, burada ne buluyor. Trollere destek vermeyi bırakın.
yazarların allah belasını versin ile bitmesinin yadsınamayacağı bir teoridir.
zall' cevap:

birincisi sözlükte 15 000 yazar var ama onlardan para kazanmıyormuş, okurlardan kazanıyormuş, yok ya, o 15 000 yazar olmasa , acaba o okurlar gelip, ne okuyacaklar, o yüzden geçelim orayı efendim..

ikincisi trollerin yazım kurallarını biliyor olmaları, onların sözlüğün kalitesini düşürdüğü gerçeğini değiştirmiyor, zall oranları seviyor, şöyle anlatayım o halde, her 5 adet troll artışı, bir adet kaliteli yazar kaybına neden olabilir, ancak buna rağmen sözlük troll'lerden vazgeçemiyorsa, troll'lerden bir fayda sağlanmıyor iddiası biraz zayıf kalıyor, onu da geçelim efendim.

üçüncüsü, kimse sözlük para kazanmasın derdinde değil, kazansın tabi, ancak kimden ve nasıl kazandığını unutmasın ve inkar etmesin yeter bize.
Garip bi önerme ama sen önce şu am göt meme başlıklarını azaltman lazım ismail. Trol dediğin adamlar bu insanların değerleriyle dalga geçiyor resmen ve sözlüğün kalitesi oldukça düşüyor. Ha şurayada gelirsek yazar alımını zorlaştır derim bundan sonra ekşi gibi bişi yapta şahlansın şu sözlük. işin zor ismail.
zenginin malı züürdün çenesi muhabbetine dönmüş meseledir.

herif çalıştığı firma nasıl para kazanıyor diye düşünmez ama yazdığı sözlüğün muhasebesini tutar 2 saat. firmadan maaş da alıyor dersen doğrudur da sözlükten kazancı yok mu ki?

yazıyorsun, yazma becerin gelişiyo.
derdin varsa, anlatıyorsun rahatlıyorsun.
taşak geçiyor, eğleniyorsun.
birileriyle tanışıyorsun insan tanıyorsun vs.

şimdi troll mroll ben anlamam.

memeye bakarım ben.

meme varsa ben varım. meme olmayan yerde 2 dakika durmam.

zamanı kıymetli insanım ben. meme mühim.

evet sözlükten rahatsız kızlar gelin sevişeli.. öhö. dertleşelim yani. sütyen ölçüsü 85 ve yukarı varsa daha iyi dertleşiriz.

meme.
Sözlüğün merkez binasında musluklardan şarap akıyorsa bu troller sayesinde mi oluyor şimdi?

Enteresan.
(bkz: okusam admin olurdum)
Doğru olmayan teoridir. Zall hepimizin patronu. Patrona saygılarımı iletirim. Zall sadece aldığı reklamlardan para kazanıyor. Aksini iddia eden cahildir. Evet.
teorisi doğruluk payı vardır ancak başlığı açan arkadaşın belirttiği hususlarda hatalar görülmektedir.
açıkça söylemek gerekirse şirket yönetiminde zalldan çok daha iyi olduğumu söylemeliyim. bu bir ego tatmini değil. sadece bir gerçek. neyse gelelim yapıcı eleştirilere.

"demek ki zall yazarlardan para kazanmıyor." tespit baştan aşağı yanlış. okurlar kimin için geliyordur peki? okur, okur, okur. ne okuyorlardır?reklam olayının yazarları sıkmaması için yapılan uygulamayı yazarlar reklam görmüyor ve para kazandırmıyor demek sebep sonuç ilişkisini karıştırmak gibi bir şey.
trollerin kuralları bizlerden iyi biliyor olması ve bu sebeple silinemiyor dayanağı da hatalı. trol denilen yazarımsılar, eğer senden benden daha iyi gramer bilgisine sahip ise zaten istediğini yazarlar. düşünce özgürlüğü ile yazma özgürlüğü denilen bir durum var. kimin trol olup olmadığına kimse karar veremez. sözlük kuralları içerisinde yazılan her entri ve açılan her başlık kabuldur. herkesin kuantum fiziğiyle ilgili entri girmesini beklemek saçmadır. eğer herkes kuantum fiziği ile ilgili entri girerse bahsedilen tıklanma oranları 850binlerden 850lere düşer. kısacası 1-)sözlük herkesin katkısından para kazanır. trol ve normal yazar dahil.

şimdi siz zannediyormusunuz ki bizim gibilerin açtığı her başlık önemseniyor?

1. fenerbahçe ligden düşerse yabancıların akıbeti
2. meşedi olmak
3. haber sitelerindeki manşet soru çelişkisi
4. bizim hayvanlara bu ceza az
5. technical integrity
6. türk sporundaki şike gerçeği
7. pmbok
8. kanlı eylemlerle elde edilecek demokratik haklar
9. bir türlü yakalanamayan jenerasyon
10. dizi fragmanlarının dizilerden daha iyi olması

bunlardan bilgi içerikli olan technical integrity pmbok niye ilgi çekmiyor. bu başlıklar belki ekşide bile yoktur. belki de bir iki entrileri vardır, çok önemli değil. bunları bilmeyen mühendisi bp, total, exon gibi petrol devlerinde kapıdan içeri almazlar ama burada niye ilgi görmez. çünkü 2-)her gelen illa içerik aramaz. eğlenmeye de gelen olur.

eklenti; arkadaş güzel yazmış(#31417703)
gerçektir. zira, kimse bu kadar gerizekalıyı sözlükte tutmak istemez.
Doğru önerme. Evet Zall direkt trollerden para kazanmıyorsun, kimse buraya troll okumaya gelmiyor. Ama sana reklam veren şirketler tıklanma payına bakmıyor mu? Sen de bu yüzden birileri yazsın da; 'trollmüş, hakaret ediyormuş, kutsal değerleri çiğniyormuş kim sikler' diyerek bunlara müsamaha göstermiyor Musun? Adidas veya yapı kredi sana reklam verirken gelip sol frame okumuyor. Aslında en büyük yanlışı da o şirketlerin ajansı yapıyor. Şu sözlüğünün sol frame'ini 5 dakika okuyan hangi şirket yöneticisi sana reklam verir? Vicdanın varsa açık açık cevapla bu soruyu. O yüzden orasını burasını ifşa eden ilgi orospuları, açtığı sikimsonik başlığa sikimsonik tepkiler verdirtecek 40 altı iq sahibi gerizekalılar senin için daha değerli.

Bak ben senin düşmanın değilim. Kazandığın para da umrumda değil, yapmışsın kazanıyorsun. Ben sana burada sadece doğruları söylüyorum. Ama sen bizim söylediklerimizi ne kadar sikine takıyorsun ki? Bunu sesli entry için açtığın ankette gördük. Hayır dememize rağmen sadece yukarıda bahsettiğim ilgi orospularına fayda sağlayacak bir şeyi koyup 1 aydır sözlük gündemini siktin. Bak ben mobilden giriyorum, spoiler ibaresi yok, kaldırmışsın. Bdv'de moderatörlerin 'kullanılmıyor' diye kaldırdık diyor. Düşün; bir sözlükte sesli entry saçmalığı var ama mobilinde spoiler yok.

Eleştirilerimden bir sikim çıkarmayacağını da biliyorum, hiç kusura bakma. Çünkü sen hiçbir zaman yazar tavsiyelerini önemsemedin. Trolleri niye kolladığın Hakkında da hiçbir açıklama yapmayacağını biliyorum. Ancak konunun etrafından dolan, yok ben başka şekilde para kazanıyorum falan diye. Ama sen sadece 'fazla tıklanmaya oynayan ve bunun için sözlükteki bir çok küfürbaz, kutsal değerlere hakaret eden, sol frame'in anasını siken iğrenç trolleri görmezden gelen' bir adminsin. Aynı kanzuk gibi.

Edit: entryni tekrar okudum, bilgi içerikli entry meselesine geleceğim. Belki bu sözlüğe 600-700 tane bilgi içerikli başlık açtım, akabinde senin trollerin benim mesaj kutuma gelip; 'tematik modda yaz oç' diye mesaj attılar. Nickialtına gir bak, 'tünel uzmanı bu manyak galiba, Türkiye'deki tüm tünelleri yazdı' diye entry var. Senin için bilgi içerikli entry önemli ise, bizleri o şuursuz trollerinden koru o Zaman. Ayrıca gir entrylerimi oku, senin en taşaklı moderatörlerinden daha az imla hatam vardır. O olanlar da mobilden bağlanma sebepli sorunlardandır. Troll dediğin adamlar 2 cümleden fazla entry girmiyor. Onda da imla hatası yapmasınlar zaten bir zahmet!
Değerlerimize hakaret eden troller iyiymiş.
Vay be..
Biz burda neyiz?
Terbiyesiz başlıklardan geçilmiyor.
Madem trollük yapacaklar, belli bir sınırları olsun.
Önemli bir başlık açtığım olmuştu ikiz kuleler hakkında
O bile ilgi görmedi trollerin terbiyesiz başlıkları kadar.
Biraz daha çok bilgiye ağırlık verilse burası daha iyi olabilirdi.
Ki yazarlar buranın yüzde 5ini bile oluşturmuyor demişsin zall.
Biz burada neyiz?
Entry girmeseydik buralar bomboş kalacaktı.
Şu trollere de bir sınır getirilsin.
Bari trollük yapacaklarsa belli ahlâkî kurallara uysunlar.
Ahlaksız başlık açmasınlar.
Insan bakmaya utanıyor.
Adam neler yazmış nasıl dolduysa nasıl sinirlendiyse artık. Ama işin ironi tarafı bu adam bu entryi girerken jakuzinin içinden elinde viskisiyle giriyor olabilir.
" troll dediğin adamları tek tek entry entry incelediğin zaman senden benden daha çok kuralları biliyorlar ve uyuyorlar. tek tek entry incelendiği zaman troll denilen adamların hata yapmadığı görülüyor. hatta troll denen adamdan şikayet eden adamın entry'leri incelediğin zaman ise bir format faciası ile karşı karşıya olduğunu görüyorsun. troll uzun uzun bütün kurallara uygun entry yazarken, troll'ü şikayet eden adamın sadece sözlükiçi konularda, imla kuralından habersiz iki kelimelik entry'ler girdiğini görüyorsun.
troll denen kişi kuralları bu kadar iyi bilirken ve hata yazmazken de bişey yapmıyorsun tabi ki."

bu nası bi açıklama arkadaş niyet önemli burda format değil moderasyon makina mı da bi insan formata uysa bile asıl amacının itlik olduğunu anlayamıyor. analayamıyorsa boş insanlardan oluşuyor.
" parayı telefon uygulaması yapmak için kasıyormuş. iyi yazmışsın da orada sallamışsın zall. atma atma. "
zall'a mail atarak başvurabilirsiniz ailesini bu işle geçindirenler var.
Peki ey zall sormaz mı bu güruh;

"Madem benim üzerimden para kazanmıyorsun, madem burda yazmam sözlüğe bir getiri sağlamıyor o halde
-cıp cıp cıp- mesajlaşmamdan sana ne" diye?

Trolleri geçtim, yazarlardan para kazanıyor teorisine dayandırılmış ve üzerine bir de zall tarafından yalanlanmış teoremdir.
10 entry giren yazar oluyor denilmiş. Ben hala bekliyorum. Sözlükte bilgi veren kişi de var ama küfürbaz da çok. Ergenlerden bıkmadan yazar yapın da yazdıklarımız bari görünsün.
Gerçek olmayan teori. Zall senin troll dediğin adama mı kaldı lan. Adam kral olmuş ta troll derdinde mi olacak. Adam reklam alıyor para oradan geliyor. Yani bu teori doğru olamaz. Zall kraldır. Evet.
Yaradan sormuycak mı reis niye haram para yedin diye?
Aslında sadece trolleri değil, tüm abazan, ergen ve ne kadar salak varsa hepsini koruyup kolluyor. Sebebi ne kadar üye, o kadar da sitenin rank değeri demektir. Peki bu rank değeri nedir ? Rank; sitenin günlük, aylık veya yıllık ne kadar ziyaretçi aldığıdır. Peki bu veri ne işe yarar dersek, verilen reklam anlaşmalarında reklam şirketleri sitenin rank değerini ister. Yani verdiğimiz ilan günde, ayda hatta yılda ne kadar kişiye ulaşacak diye plan yaparlar. Eee tabi ziyaretçi sayısı fazla olunca gelen reklam parası fazla oluyor. Bu sebepten sözlüğün kalitesi pek umursanmıyor. Çin pazarı gibi olsun yeter.
güncel Önemli Başlıklar