bugün

ne olursa olsun bir bayana yapilmamasi gereken bir davranistir. ben de bir mühendis adayiyim ve soruyorum size:

koç holding gelismesin de kim gelissin? yabanci büyükler ülkenizdeki küçük ve dandik isletmeleri satin almaya baslayinca kuyrugunuzu kistirmis gibi bagirirsiniz ama. bu insanlar hiç geçim sikintisi nedir bilmezler mi? oradan çiktiklarinda nerede çalismayi düsünürler acaba? siz dünyanin küçük bir köy oldugunu bilmeden -daha da önemlisi bunun artik geri dönüsü olmadigini bilmeden- kendi çöplügünüzde saçmalayin. eminim çikista da yemek yemeye pizza hut a gitmissinizdir. bir gruba ait olma güdüsü ne kadar zavalli hale getiriyor insanlari..
soz konusun videonun youtube'ta 'komedi' kategorisi altında verilmesi herseyi açıklar nitelikte sanırım.
süper, müthiş, olağanüstü, kelimelerin kıyafetsiz pardon kifayetsiz kaldığı eylem. o nasıl bir şeydir öyle rabbim?? dalga geçmek dersen en alasından, ezmek dersen en pestilinden, zeka dersen buram buram, akıl, beyin, yaratıcılık her şey var. sen git taptığın insanların vakt-i zamanında sırf ideolojileri yüzünden asılmasına, dayak yemesine küfret sonra da hiçbir suçu günahı olmayan zavallı kadına laf at, şiddet uygula, korkut. yok böyle bir mantık anasını satayım. oscar'ın taşağını yedirmek lazım bunlara.
çok hevesli çok heyecanlı olduğu halinden tavrından belli olan bir gencimizin piyon olarak kullanıldığı soytarılık gösterisi.

genç arkadaşımız: siz burda, bu köle pazarında; bu pazar.. buranın kurallarına göre , köle pazarında...
aniden beliren rahmi koç: sus! yalamaya devam et..
eylem tarzı olarak sapkın olduğu kesin, ancak adı üniversite olarak değiştirilmiş bir "köle pazarı"nda, kendini kölelerden üstün gören ve efendilere karşı olan gençler daha başka ne yapabilirlerdi? ne yani, inkar mı edeceğiz kariyer günlerinin "köle pazarı"ndan farksız olduğunu? yo, yoo.. kusura bakmayın ama kürsüdeki bayan, cinsiyetinden dolayı değil sınıfından, efendilerden taraf olduğundan yedi suratına o koç taşağını.
yüzde 52'yi uludağ üniversitesindeki kariyer günlerine de bekliyorum! baksanıza; efendisinden ya da başkasından, kırbaçsız durmuyor köleler!
en iyi açıklayacak kişilerin dilinden aşağıdaki şekilde açıklanmış eylem.!

--spoiler--
Yaşadığımız toprakların gaspçılarından asalak Koç Holding , bugün saat 15:30 da, Rumeli Hisarüstü ndeki Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde "Kariyer Günleri" adı altında düzenlenen köle pazarındaydı. Köle pazarına av olmaya gelmiş olan kariyer heveslisi öğrenciler sandalyelere yerleşmiş, sahnede en prezantabl haliyle köle avcılığı yapan Koç Holding zebanisi hanımefendi yalanlarını bir bir sıralarken, ön sıralardaki bir %52 eylemcisi elinde "kimliği belirsiz bir nesne"yle ayağa kalktı.

Eylemci: Pardon, bunu siz mi düşürdünüz?

Prezantabl Koç: O nedir?

Eylemci: Koç taşağı!

Bu diyalog, eylemcinin elindeki koç taşağının sahnede patlamasından hemen önce gerçekleşti. Köle avcısı, ne olduğunu anlamaz bir şekilde taşağa bakarken, ikinci taşak Koç un zebanisinin suratına çoktan ulaşmıştı. Eylemcinin "Burası bir köle pazarıdır. Bu toprakların %52 si bu köle pazarını dağıtıyor." demesinin hemen ardından, köle pazarı salonuna dağılmış olan %52 eylemcisi 20 genç, salonu kaplayacak olan sis bombalarını ateşlediler. %52 imzalı "Bu prezantabl sirk gösterisinin arkasında Koç Holding in hayatımızı gaspının kanlı kariyeri var. Koç a Karşı Koyunlar isyana" pankartı salonda yerini almıştı. En başta Kraliçe Ayşe nin güveleri ve peşi sıra da müstakbel köleler, efendilerini hiçbir şekilde savunma gereği duymadan kaçışırken, salondan Zalimlere Karşı Hayalgücü Eyleme sloganı yükseliyordu. Guy Fawkes maskeli eylemciler, müstakbel köleleri "Köleler, panik yapmayın, sırayla çıkın, birbirinizi ezmeyin" diye uyardılar. Köle pazarında artık köleler ve efendiler değil, özgürlük sloganları ve yoğun bir sis vardı. "Zalimlere inat Yaşasın Hayat" sloganı atılırken, Koç un pazarlamacısı herhalde kariyerinin en "taşaklı" günlerinden birini geçiriyordu.

%52 nin gaspçılara karşı hayalgücü eylemiyle, salon boşaldı, sahnedeki asalaklar kaçıştı, köle pazarı dağıtıldı. Toplantı iptal oldu. Eylemciler, salondan çıkarken, alt katta açılmış olan gaspçı şirket tezgâhlarından birini de dağıttılar.

%52, buralarda rahat rahat avlanacağını sanan köle tacirlerine, gaspçılara karşı eylemlerini artırarak ve renklendirerek sürdürecek. Kurbanlık pazarında alınıp satılmaya razı olmayanları, hayata saldıran bütün gaspçılara hayattan yana hoş gelmedin demeye niyetli olanları, Zalimlere inat Yaşasın Hayat diyenleri önümüzdeki hayalgücü eylemleri için hemen şimdi adım atmaya çağırıyoruz. "Zalimlerin gücüne karşı hayalgücü eyleme"!
--spoiler--

(bkz: v for vendetta)
(bkz: Zalimlere inat Yaşasın Hayat)
özenti bir oluşumun anlam verilemez davranışıdır...
orjinal, güzel bir eylem.
belki daha hafif dozda yapılsaydı daha çok dikkat çekebilecek eylemdir. fikir yönünden sonuna kadar haklıdır.
igrenc bir eylemdir. lakin eylemin arkasinda biraktigi ses gucludur. bunun en buyuk sebebi ise eylemde kullanilan ne sloganlar ne de anlatilmak istenendir. bu denli ses getirmesinin tek nedeni firlatilan koc tasagidir. cirkindir ve asla espirili bir yani yoktur. hani ben derim ki kaba et saglam ise -ki aksini iddia edemez bahsi gecen grup- cikar mevcut ve taraflarindan kullanildiklarini du$undukleri yonetimlere firlatir koc uzuvlarini. konu$ma yapan bayana ta$ak firlatilir mi lan? hadi firlattin oncesinde "iii sey, bunlari siz mi du$urdunuz?" diye sorulur mu? offf anam off yaratici olunur az biraz.
kaldi ki bu eylemden sonra kimse verilen mesaji sallamami$tir. "ahahaha ne komik lan adamlar firlatti kocunkini kursuye super ahahah" gibi geyiklere malzeme olmu$tur hadise. ha bir de isimleri duyuldu, o kadar.
(bkz: v for vienetta)
(bkz: anarşi)
(bkz: eylem)
(bkz: kargaşa)
(#1504427)
düsünüyorumda bazen böyle seyler gerekli be! belki hos bir eylem, görüntü degil ama bazı seylere parmak basmak için, belirtmek için böyle cok etkiliyici eylemlere imza atmak gerekiyor! malesef ama bu bir gercek...
orada koç taşağı attıkları kişinin bir bayan olduğunu unutmamak gerekir. o bayan birimizin kız arkadaşı ya da eşi, ya da annesi de olabilirdi ve böyle bir olayı yaşamasını herhalde isteyen olmazdı. ama görüyorum ki bazıları bu eylemi çok başarılı, ilginç ve güzel bulmuş. ama o kadının maaş alarak hayatını sürdüren bir çalışan olduğunu, sermaye sahibinin o olmadığını da keşke hatırlasalarmış. kaldı ki sermaye sahibi de olabilirdi, yine de bu iğrenç davranışın yapılması hoş değil.

edit: bırakın bir bayanı bir insana nasıl davranacağını bilmeyen insanların da desteklediği bir eylem olmuş artık bu. elbisesi italya'dan gelenlere billur atmazsak eğer, sığ düşünceli, kabuğunu kıramayan kölelermişiz. bundan sonra kendimizi bilelim ona göre davranalım. yalnız bazıları kıraathanede pişpirik oynarken, o bayan çalışıp çabalamış keşke bunu da hatırlayabilseydi bu şahıslar. "yok ben de çalıştım boün'ü bitirdim, north carolina'da mba yaptım ama hala koç taşağı atarım" diyorsan, o zaman söylenecek tek söz var:
(bkz: okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır)
ahlaksızlığın dışavurumu. bi de sis bombası atıyorlar, oldu olmadı keleşlerle ortalığı tarayıp daha önceden bir iki yere döşediğiniz mayınları patlatsaydınız da, burda sizi öven kelimelerinden cehalet kokan arkadaşlarımıza! daha fazla malzeme vermiş olurdunuz.
ne kadar eylemdir? sorusunu istemeden akla getiriyor.
açıkça baskı uygulanmış, ortalık dumana boğulmuş, iğrenç bir şekilde "eylem hakkı" adı altında koç holding'in sunumu engellenmiştir.

sevindirik olmuşlardır heralde bu sermaye düşmanları.

ha bir de bunların yaka paça polis arabasına götürüldüğü görüntüler vardır ki üzülüp acırdık meğer fırsat geçince ellerine, ortalığı toza dumana katarlarmış.
tabi bu ellerine geçen fırsatlar çerçevesinde şimdilik böyle.
daha da abartıp neler yaparlar bilemiyorum.

%52 de neyin nesidir, orası apayrı bir muamma.
"zalimlere inat yaşasın hayat" mı diyorlardı pardon?
bir bayana evet yanlış duymadınız efendim bir bayana koç taşağı fırlatılmıştır bu eylemde. hiç mi utanmadınız çocuklar peki. ya oradaki sizin halanız olsaydı teyzeniz olsaydı. o zamanda fırlatıcaktınız ''al teyze bana bunu pişir'' diye. şimdi bu entryi okuyan yüzde 52ci afacan yaramaz anarşistler ''oradaki kadın bir anlayışın, ideolojinin ve dayatmanın sözcüsüdür ve propagandacı olduğu için o da sorumludur'' diye cevap veriyorlardır kesin duyar gibiyim. ne diyeyim bilmiyorum ki size hiç hoş değil çocuklar bu yaptıklarınız yeşil sahalarda görmek istemediğimiz türden. sadece bu cevabı verebiliyorum size çünkü savunma mekanizmam bana bunu emrediyor...

lanet olası sıpalar sizi...
at gözlüğü takmış zihniyetlere hala bazı şeyleri kavratamayan eylem. biz hala eylemi yapılan kişinin bayan olduğunu konuşuyoruz , asla yapılmaması gerektiğini o insanın kız arkadaşımız , eşimiz , veya annemiz olabileceğini konuşuyoruz aslolan o bayan hiçbirimizin annesi , eşi , veya kızarkadaşı olamaz çünkü bizler köleyiz.* hala elbiseleri italya'dan özel gelen bayan'ı kolluyorsunuz çünkü köle olmak hepinizin işine geliyor. bunu efendilere farkettiren her insanın eşit muameleyi görmesi gerektiğini bas bas bağırarak anlatmaya çalışan öğrenciler suçlu öyle mi? sizin düşünce yapınızdaki sığlık öz güveninize yansımış hatta oraya yerleşmiş. kırın kabuğunuzu dicem ama onada gücünüz yok hala kız arkadaş , anne , eştesiniz.
kapitalist sistemin kaymağını yiyen koç gibi şirketlerin yaptıklarından çok daha ahlaklı ve doğru eylem. eskiden köle pazarından insan seçilirdi, şimdi de vaziyet pek farklı değil... anarşist eylemler zeka ve yaratıcılık ister şekil 1-a'da görüldüğü üzere. herkesin önüne düşüncelerini açıklaması için kürsü koymuyorlar malesef,bu yüzden hak verilmez, alınır.
at gözlüğü,
kölelik,
sığlık ...
gibi klişe kavramlarla damardan yorumlara vesile olmuş eylemdir.

--spoiler--
elbiseleri italya'dan özel gelen bayan'ı kolluyorsunuz çünkü köle olmak hepinizin işine geliyor. bunu efendilere farkettiren her insanın eşit muameleyi görmesi gerektiğini bas bas bağırarak anlatmaya çalışan öğrenciler suçlu öyle mi?
--spoiler--

önce ne kadar eşitlik-özgürlük-adalet kavramlarını haiz olduğunu göstermek için yanında taşak kokteyli bulunduruyorsun.
kendininkinden başka fikrin eşitliğe özgürlüğe uygun düşmediğini iyice ezberledikten sonra karşı çıktığın fikirlerin kişisine anında cevabı yapıştırıyorsun:
al sana taşak.
sömürünün boyutu hakkında herhangi bir fikirleri olmasını istemedikleri gençliğin -en azından bir kısmının- fikirlerini açıkladığı eylem.

hiç sesiniz çıkmasın kardeşlerim, bunu istiyorlar.

evet, elbette hiçbiriniz sabancı gibi muhteşem malikanenizi dünyanın en pahalı tablolarıyla donatamaz, canınız çektiğinde parayı* bastırıp picasso sergileri açtıramazsınız, hiçbiriniz rahmi koç gibi "çok çalıştım, emekliliğimi nazenin4 isimli yatımla dünyayı dolaşarak geçireyim" diyemezsiniz. ve evet kimse kimseyi zorla o şirketlerde çalıştırmıyor, isterseniz bir konfeksiyonda yahut bir markette sabah 9 akşam 9 sigortasız çalışabilir, dünyanın en güzel şehirlerinden birinde mi, yoksa bir toplama kampında mı yaşıyorsunuz farketmeyebilirsiniz. seçim sizin!
hala* cinsiyetçilik üzerinden prim yapılmaya çalışılıp haklılığının gölgelenmeye çalışıldığı eylem.
bu eylemin ne kadınlarla ne koyunlarla ne de taşağını postunun altına saklayan koçla bir ilgisi vardır. zira koça taşağını göstermek onunla sevişme isteğine yorulabilinir ya da ateşi yeniden icat etmek gibi bir şey olur.
öte yandan sürüye saldıran her kurt ilkin koyunlara saldırır; koçlar taşak keyfi sürmeye devam eder.
böylesine bir eylemin bir 'bayan'a (o da neyse) yapılmaması gerektigini dile getiren kadınlara diyorumki toplumsal cinsiyet rollerinin pekiştiricileri ne yazıkki bizlerde olabiliyoruz.dolayısıyla yapılan eylemi cinsel kimlikler üzerinden degerlendirme hatalı olacaktır.

koç taşagı kullanmak ta tahakkümü kapitalizmi sermayeyi vs. eleştirirken de 'koç' 'taşak' (erkeklik) kullanmak bu hareketin içinde bile erkek egemen anlayışın hakim kılınmaya çalışıldıgı gösteren bir hareket.