bugün 1130 başlık

yoldaş

1. aynı şeyleri savunan. ortak payda çoklugunda olan.
  2. 44
    aynı yolda yuruyenlere sarf edilen sözdür.

selam yoldaş selam sana selam silah elde düşenlere
    düşen yoldaş der ki "yola devam"
    ne güzel gülüyorsun
    alnında parlayan güneş yolumuzu aydınlatıyor
    selam sana yoldaş selam devam kavgaya devam

dinleyin kardeşlerim yoldaşım türkü söylüyor
    "mutlaka kazanacağız zafer bizimdir" diyor
    selam sana yoldaş selam ne güzel gülüyorsun
    selam sana yoldaş selam devam kavgaya devam
  3. 42
    komunistlerin birbirlerine hitap ettiği kelime.
  4. Bir çiftyıldızın kütle bakımından küçük olan bileşeni.
  5. 22
    (bkz: comrade)
  6. (bkz: heval)
  7. 11
    aynı amaç doğrultusunda mücadele eden kişiler. ayrıca güzel bir erkek ismi.
  8. 00
    '' - sen uslu bir kız olup yarın döneceksin, ben de burda evin anarşik oğlu olarak faaliyet göstereceğim. çok ama çok çalışacaksın, okuyacaksın. ve seneye yoldaşım olacaksın. birlikte bağırırız artık..

* ben bağırmasam ? dur iki dakka bekle ben bir şarkı söyleyip geleyim.. bu arada yoldaş ? ben bu lafa inanmıyorum.

dur kesme sözümü. yoldaş dediğin aynı yola baş koyduğundur. ama o kadar kavşak var ki.. hangi yoldan gideceğimizi bilmiyoruz. senin bahsettiğin yol öyle büyük depremler yüzünden faylarına ayrıldı ki, artık aynı yolun yolcusu olamayız.

diyelim ki başladık, yolun ortasında ben yorulacağım. boşa yürüyoruz diyeceğim. bağıracaksın bana. canım acıyacak. canın acıyacak. aynı davanın adamlarıyken farklı dallarda kuş olacağız. aramızdan bazıları nerdee o eskiler dedirtecek kadar köşeyi dönüp , emek ararken emek dağıtan olacak. değişecek her şey. değişeceğiz..

pişman olacağız ya da babaya yazılmış bir mektup gibi buruk olacağız sonumuzun böyle olacağını biliyorduk derken.. oysa yaşayacağımız çok an var. sen bana söz verme. ben sana vermeyeyim. aynı yolda başı boş it olalım ki kırılmayalım, kırmayalım. sonra sözler tutulmadığında daha kötü olur her şey.

- tamam ama..

* ama yok. şimdiden başladın, bugün git yarın gel demeye. bu sistem lider kabul etmiyorsa, benim başım olmaya çalışman da saçma. herkes kendi bacağından. yine bir, yine eşit. ama işte... hep bir ama. lanet olsun ki hep bir ama , hep bir keşke.. ''

- sevgili hayat arkadaşım , yoldaşım , 555. entarim varlığına (yokluğuna) armağan olsun. -
  9. 8-4
    duyduğum en saçma samimiyet cümlesi.

selam yoldaş / sana da selam.
  10. (bkz: 1984)
  11. (bkz: TobapNWN) rusçasıdır.
  12. aynı yolda ilerleyen kişilerin birbirleribe göre durumu.

"fikirsel anlamda aynı şleyleri savunan kişilerin her biri" olarak da tanımlanabilir. en çok komünistler kullanır ancak hitler ve kankaları da birbirlerine göre yoldaştır.
  13. yol arkadaşı, dava arkadaşı.
    sıcak ve samimi bir ifadedir.
  14. Rusların özellikle de eski SSCB rus askerlerinin birbirlerine seslenişinin türkçeye çevrilmişidir. Bu kavramın ilk kez Yeniçeriler tarafından kullandığı söylenmektedir.
  15. 43
    dosta, "ben vuruldum, sen kaç" denir.
    yoldaşlar birlikte vurulur. halbuki.
  16. 33
    Komünistlerin hoşlandığı ülkücülerin zıtlandığı kürtçe karşılığı heval olan kelime

(bkz: opposite gardaş)
  17. (bkz: comrade)
  18. 1-1
    (bkz: nur yoldaş)
  19. 00
    seninle bütün olandır. arkadaşı'ndır, candır. ayrı yollara düşmek vakti geldiğinde ise can acıtandır.
  20. 00
    Aynı yolda yürüyüp birbirinizi kollamaktır yoldaşlık.
  21. 11
    salt bir tek şeyi ifade eden anlamında değilde bir çok şeyi paylaştığınız, aynı yolu tuttuğunuz düşüncelerinizin dahi aynı olduğu kişiye yoldaşım demek daha bir anlamlıdır. aynı zamanda kullandığınız, önem verdiğiniz eşyalarınız da bir bakıma yoldaştır. Rusçası tavariş, ingilizcesi comrade.
  22. 00
    15 yaşındaki kızcağızı ayartan ve kendisini uyaran arkadaşını VURAN; yoldaş... http://galeri.uludagsozluk.com/r/yolda%C5%9F-330345/
  23. 00
    aynı yolun yolcusu olunan kardeş, dost.

varsa eğer candan bir yoldaş, sarmalamalı onu. kıymetini bilmeli.
  24. 1-1
    bir selamlasma.

buyuk konusmamak lazim.
    zamaninda yoldas diye selamlasanlara gicik olurdum.
    hatta kavga ve mucadele ettigim de oldu.
    simdi gel gor ki yakin bir arkadasinin ismi:yoldas olsun!...
    neye mana bulduysam allah basima verdi.
  25. 00
    cesare pavese nin bir kitabıdır. can yayınları ile olan baskısı oldukça akıcı bir dille çevrilmiş olup, ince bir kitaptır.