bugün 567 başlık

yiğit mahzuni

1. 1 1
    tanım:aşık mahzuni şerif'in 1996 yıl doğumlu torunudur.
    Hem müzik açısından hem de hayat felsefesi açısından aşık mahzuni'nin gittiği yolu takip ettiğini kendi dizeleriyle şu şekilde ifade etmiştir;

gözlerim hergün seni ariyor
    bu dünya mahsuni diye yaniyor
    sen yoksun dedem icim kan agliyor

dönmelisin sen gelmelisin sen
    kimseye benzemezsin sen cok özelsin

sen ölmedinki simdi dogdun yeniden
    rahat uyu bak artik ben varim ben
    söz veriyorum gelecegim izinden

kimseye benzemezsin sen cok özelsin.*

Kendisinden temin edilen öz geçmişi ise şu şekildedir;

1996 yılında ankara’nın çankaya ilçesinde doğan yiğit birkan demir ünlü bir halk ozanı olan dedesi aşık mahzuni şerif‘in genlerini taşıdığını 3 yaşında hissettirmeye başladı.henüz 3,5 yaşında iken melodi müzik kursunda piyano eğitimi almaya başladı.6 yaşında bu eğitimin sonucu olarak ilk piyano konserini 75. yıl gösteri merkezinde 600 kişinin huzurunda verdi.
    daha sonra 7 yaşına geldiğinde türkiye radyo televizyon kurumun’daki (trt) türk halk müziği çocuk korosu seçmelerini 650 kişinin içinde 3.lükle kazanarak 4 yıl burada halk müziği eğitimi alma hakkı kazandı. aynı zamanda 7 yaşında hiçbir kurs ve bağlama eğitimi almadan sadece ailedeki fertlerin ufak yardımlarıyla bağlama çalmaya başladı.6 yaşında dedesi aşık mahzuni şeri’i kaybeden yiğit ilk bestesini 7 yaşında yaptı.

gittin bu eller ıssız kaldı
    gittin bu güller susuz kaldı
    gittin ya birkan öksüz kaldı
    kimseye benzemezsin sen çok özelsin

birçok televizyon ve radyo kanallarına konuk olan yiğit,9 yaşında ibrahim tatlıses’in hazırlayıp sunduğu ‘’ibo show’’ isimli programıyla daha fazla tanınma fırsatı yakaladı. anadolu’nun birçok yerinde konserler veren yiğit kısa sürede dedesinin açtığı hak yolunda büyük bir yol katetti. iki sene sonra bu programa 2. kez konuk olan yiğit müzik yolunda gösterdiği büyük gelişmeyi ispatlama fırsatı yakaladı.bir yandan konserler devam ederken aynı zamanda ilköğretim eğitimini takdirname ve onur belgeleri ile bitirdikten sonra anadolu lisesi sınavlarını da başarıyla kazandı.yanı sıra ankara anadolu güzel sanatlar lisesi sınavına'da başvurdu .bu sırada avrupa turnelerin de olan yiğit okulunu performans dalında birincilikle kazandı. bu çağlar arasında birçok yeni beste ortaya koyan yiğit mahzuni hâla konserlerine devam ederken bir yandan ankara anadolu güzel sanatlar lisesi’nde 9. sınıfta öğrenim görüyor. kültürel etkinliklerde ve konserlerde elde ettiği ödüllerde yaşının gerektirdiğinden daha fazla başarı kazandı.bağlama dışında piyano,keman,gitar, v.b. birçok enstrümanı çalan yiğit müzik konusunda gelecek vaat ediyor.

internette binlerce kişi tarafından izlenen videolarından sadece ikisi;
    ''mevlam gör diyerek iki göz vermiş''
    http://www.youtube.com/watch?v=uta2nlfly9i +
    ''dönmelisin sen'' (kendi bestesi)
    http://www.facebook.com/v.../video.php?v=388266524390 *