bugün

Ehl-i Beyt i kılıçtan geçiren,ashabı katleden ve kabeyi ashabın kanıyla boyayan,ashabın kanını,namusunu askerlerine mübah kılan,cemaat namazında milletin önüne maymun çıkaran bir emevi halifesi.Dedesi Peygamberin düşmanı,ninesi Hz.Hamza nın ciğerini yiyen kadındır.Ben-i Ümeyye kabilesindendir.Peygamberin ve Ehl-i Beyt'inin mensup olduğu Ben-i Haşim kabilesiyle islamiyet önesinden beri hatta mekke tarihinden beri ters düşmüşlerdir.
şarap içenler tarafından, sünnilerin takipçisi olduğu iddia edilen şarapçıdır. şimdi siz söyleyin yezid in takipçisi sünniler mi, yoksa şarapçılar mı?
hem babası hem kendisi islam dünyasında şuan da devam eden ayrılıkların sebebidir.
hz.yezîd(r.a) olarak anılması icâp eder.
hassiktir. yezid(amk) olarak anılması icap eder...
şerefsiz oğlu şerefsizin oğludur.
Biraz önce bir TV programında duyduğum tuhafima giden söz
Varmi boyle birşey? Düşündürücü.
zamanımızda yaşamış olsa etrafına çok daha fazla insan toplayacak olan tarihin piçi'nin piçi.
Şii'ler sünnilerden bahsederken 'yezid' der.
Nahlet yezide.
(bkz: lanet yezide)
Hz. Hüseyin efendimizi öldüren katil. Savunucuları var bir de bunun. Yazık.
''Emevîlerin ikinci halifesi Yezid zamanında halifelik saltanata dönüşür. Hazreti Hüseyin'in şehit edildiği Kerbela hadisesinin baş sorumlusudur. Bu yüzden bütün islam âlemi kendisine lanet eder. Bediüzzaman'a göre de Yezid'e lanet vacip değildir; ama caizdir. islam ordusu, 668 senesinde Bizans'a doğru harekete geçer ve Kadıköy önlerine gelir. Yezid komutasında hazırlanan yardımcı kuvvetlerle birlikte Boğaz geçilir ve istanbul kuşatılır. Bu fetih harekâtında aralarında Eba Eyyub el-Ensarî gibi birçok sahabe şehit düşer. Kuşatma, Bizans'ın vergi vermeyi kabul etmesi üzerine kaldırılır.''

http://www.zaman.com.tr/p...-yoneticiler_2307193.html
bugün bir kez daha kaybetmiştir. Kazanan hz imam huseyn olmuştur. Dünyanın dörtbir tarafında hz huseyn minnetle anılmıştır yezid ise lanetle anıldı. Kafirler istemezse de allah nurunu tamamlayacaktır.
aleyhillane ..
Saltanat icin katleden katil. Bugunde misyonunu bir orgut uslenmistir.
yezid'in sünnilerce pek lanet okumadığını görmek içimi yakıyor aslında. böyle bir caninin, böyle peygamber soyuna düşman insanlara lanet okumamak dilsiz şeytanlıktır. bende sünniyim ama adını her duyduğumda lanet okumak istiyorum. çünkü cani, çünkü ümmetde ayrımı bu başlattı.
allahın laneti onun babasının ve dedesinin üzerine olsun. Şüphesiz o çok zalim bir insandı tarihin en büyük cinayetini işlemiştir. Peygamberin göz nuru hz imam huseyn gibi birinin katlinin emrini vermiştir. Birileri bu vahşiye lanet bile okumaya cevaz vermezler ama şüphesiz o laneti en çok hak edenlerden biridir. Allah onun o makama gelmesine vesile olanlara da lanet etsin.
maksadı peymagberin soyunu yeryüzünden kesip silip kendi soyunu islama hakim kılmaktı.

yattığı yerde azabı büyük olsun.
büyük islam halifesi.
kerbela'da hz.hüseyin ve yanındaki müslümanların katline neden olan şahıs. müslümanların sünni ve şii olarak ayrılmasının müsebbibi. istanbul'u kuşatması ise,halifeliği dönemindeki askeri başarı. bu kuşatmada peygamberimizin sancaktarı ebu eyup el ensari şehit düşer ki,eyup semti adını bu şahsiyetten alır.
Kendisini islam halifesi olarak nitelendiremiyorum; çünkü
(bkz: kerbela).
(bkz: kerbela katliamı).
timur şam a girdiğinde önce türbesini yıktırıp sonra mezarını açtırarak türlü türlü şeyler yaptığı emevi halifesi.

edit:kardeş neyini eksiledin şimdi bu entry nin bana bir söyler misin? timur yanlış bir şey mi yapmış?
komik bu adamı övmek islamın içine yerleştirmek hem hz.muhammed'e hemde islama hakarettir.
Şu adama halife ya da büyük adam demenizi anlamıyorum.