bugün

--spoiler--
sözlüğün bürokrasiye battığının resmidir.

"
-bi dosya vardı imzalanacak.
+yetkiliye git o halleder.
-bi dosya vardı imzalanacak.
>buna önce mod mühür vurucak sonra gel.
-bi dosya vardı mühür vurulacak.
<buna yetkili sıra numarası vericek sonra gel mühür basarım.
-bi dosya vardı sıra numarası verilecekmiş.
%sen bunu zall'a götür önce bi heyet raporu çıksın sonra gel sıra numarası verim.
-sayın zall bi heyet raporu verilecekmiş?

büyük ulu malibu: lan ben size yetkilileri vermedim mi? gidin onlarda halledin işinizi. beni masaj saatimde rahatsız ediyorsunuz. bire deyyuslar, bire zındıklar, bire hebelehübeleler sizi*.
"

korkutucu geldi di mi örnek?
--spoiler--
ben bunu der bunu söylerim.
başlık sahibi detaylıca anlatmış. hem formatı/sözlüğü benden iyi bilir hem daha çok emeği vardır hem de olayların direk içindedir.

ben yine de bir iki şey yazmak istedim, üstelik acele yazıcam yeni günün ilk entryleri için kasan tiplerden olmiyim. bu söylediklerim arasında, doğru da vardır yanlış da. başlık sahibine katıldığım noktalar da vardır katılmadığım noktalar da.

baba en başta söyliyim; burası böyle bir yer. bu kabullenmeyle dolaşmazsan buralarda, kendini hırpalarsın. nası bir yer?

burada boktan bir anket 100 entry alır. ciddi iki kelam yazmaya kalkarsın millet uzun yazıya bakıp kaçar. bir aydır aktif olarak yazıyorum burada, onda da her gün gelip yazmıyorum ha, ama yazdığımda da bazen 50 entry sıçıyorum. bu salak ortamı kavradım direk.

sonra bazı günler nickaltımı canlandırıyorum, milletin dikkatini çekiyor falan filan. bazen canım sıkılıyor, ciddi ciddi taşağa alan bir başlık atıyorum, ki ortalama her insan orada ironinin amına koyduğumu anlar, herif geliyor liseli alerted diye bkz veriyor.

burası böyle bi yer aga. ben daha başka sözlüklerde yazarken, burada sadece bir "okur"ken (ki arkadaşımın "olum gel çok eğlenirsin" demesiyle geldim) bunun farkına vardım. yazar tipi yetersiz, yönetim yetersiz, ilgi yetersiz. burada yeterli olan hiçbir şey yok.

taksimin (kendisi rahatsız olmuyordur umarım bu hitabımdan, haber ederse düzeltiriz) çok doğru bir tespiti var zalla dair "adam kaostan prim yapmasını iyi öğrenmiş". buna ilave olarak zallın "sözlüğün tıklanma sayısına" kaliteden daha çok önem verdiğini söylersek herhalde ölümsüzlüğün sırrını vermiş olmayız; herkes bunun farkında.

sözlüğün genel durumunu hatırlatmak istedim. hızlanmam lazım 12 yi bulacaz yoksa. külkedisinin de taa amına koyim bu arada. neyse konuya döndüm.

yetkililerin gammazlanan entryleri onaylama muhabbetini, taksimin aksine çok doğru buldum. evet, oradaki yeterlilik sayısı abartılmış olabilir, o zamanla işleyişe göre gözlemlenebilir. ama bence kesinlikle gerekli olan bir şeydi. sözlük içi demokrasi falan iddialı laflar tabi ama yerinde bir hamle oldu. ben şimdi x bir yazara taksam, ne kadar eski bir yazar olsa da çatır çatır gammazlarım bi ton entrysini ve hakıkaten format dışı olduğu için de silinmek durumunda kalır. çok iddialı konuşuyorum, burada yazanlar arasında formata en hakim insanlardan biri olduğumu düşünüyorum, kendi kendime taksam bir tane entryimi bile bırakmam. zamanla işleyip işlemediği anlaşılacak bence bu sistemin.

acil durumda çaylaklık yetkisi de bence yerinde. taksim yine çok güzel ifade etmiş, "ben sözlüğün bekçisi miyim kardeşim?" deyu. saygı duyarım, böyle düşünen bi adam da baştacıdır benim için ama kusura bakmasın; evet bir nevi bekçisidir yetkililer, modlar, gammazlar. sen istemezsin ama bunu isteyecek adam çok. ben de yetkili olmayı değil ama birilerinin günün her saatinde olası bir tecavüze karşı tetikte olmasını isterim. olmam ama isterim. öyle düşünüyorum ki taksim de daha kaliteli bir sözlük için ister bunu. birileri bekleyecek, vakit geçirecek ve acil çaylaklık yetkisi de etkili bir müeyyide bence.

verimli, başarılı, istatistikçi (ne dersen de) gammaz-yetkili-mod sirkülasyonu da gayet işe yarar. ama kağıt üstünde bence. mod olmak için her şeyden daha farklı yönlerini de görmek ister bence zall. hani biz burada saf saf takılıyoruz ya, zall ve modlar neler neler biliyor bi düşünsene. mod olmak için, yarın bi gün tartışarak ayrıldığında bile kirli çamaşırları ortalığa dökmeyecek adam lazım. ben öyle yapardım en azından zallın yerinde olsam. belki o da yapıyordur. gammaz-yetkili sirkülasyonunu da görücez, bakarsın göt olurum taş gibi işe yarar.

şimdi o kadar laf ettik. yeri geldi olayların göbeğindeki adama katılmadığımız noktaları belirttik taa amsterdamdan üstelik. şunun farkındayım ki, o kadar dal taşak entry girdim ama en beyhudesi buydu herhalde.

çünkü beyler, bir boka yaramayacak bu yazdıklarımız. yetkili sistemi de yaramayacak. 20 tane mod da(munlaytı herkesten ayrı bir yere koyuyorum) koysan yaramayacak işe aga!

niye? çünkü zallın mantelitesi farklı. adam bu işten para kazanıyor ve böyle bir düzen istiyor. bana saygı duymak düşer. evinin karşısındaki esnaf lokantasında hem her öğlen yemek yiyip hem de "fasülyede kekik olmaz" diyemezsin. evet, fasülyeye kekik atılmaz ama o aşçı kekikli fasülyesiyle para döndürüyorsa bize de laf söylemek düşmez. en fazla yediğin lokantayı değiştirebilirsin.

o değil de yazdık yazdık, günün ilk entrylerine girecek şimdi o kadar da kasmışken. neyse bu yazıyı taksimden, üç beş yetkiliden, bi kaç okur yazardan başka kimse okumaz nasıl olsa. bu arada evet liseliyim amskym!
(bkz: düşünüyorum öyleyse varım)
belli bir zaman sonra ortaya çıkacak gerçektir.

şimdi bir iki konuda fikir beyan etmek vacip olmaktan çıkıp farz oldu.

bundan bir iki hafta önce bir moddox arkadaşlarımızdan biri bana haber gönderiyor. diyor ki;
"gammazlarına dikkat et. yazarına kızdığın girdilerin acısını seçeneklerden çıkartma. gerekli olan seçenekleri işaretle."
iki cevap verilmesi gereken husus var.

1) benim hatalı 1(bir) tane gammazım yok. uyarıda bulunmadan önce bir araştır. bak bakalım adamın hatalı gammazı var mı?

2) bana format öğretmeye kasıyorsun ama farkında olmadığın bir şey daha varki o da senden önce burada olduğum ve senden çok önce gammazlama aparatı ile tanıştığımdır. yani seçenekleri rahat bırak demeden önce neden o kadar çok seçenek işaretlediğime bak.
adam hakaret edecek, sözlüğü yasal yönden zor durumda bırakacak, başlık uyumsuzluğu yapacak, subjektif yorumda bulunacak, chat tarzı girdi yazacak bende bunu sadece iki seçenekle size anlatıcam öyle mi?
benim şuan sırada bekleyen 20 küsür gammazım var. onları hele bi temizlesinler sonra gel bana gammaz öğret.

ikinci husus ise "an" içerisinde yetkili bulamamak. geçen hafta beyni ayak çilçi parmağında atan geri zekalının biri eski sevgilisinin nick altına yardırdı. bdv'den bildirdim. tanıdığım mod ve yetkililere haber verdim. olay adam 17 girdi yaptıkta sonra çözüldü. kaldı ki ben bu adam için yine 1 hafta önce aynı suçu işlediği için bdv'den bildirim yaptım. ama sadece çaylaklık verildi. adamın çaylaklığı bitince döndü dolaştı yine geldi yine sikti. sen ben sana ilk haber verdiğimde adam gibi bindirseysin ulu air'a olmayacaktı o hadise. sevgilisi olan şahsiyette kendisini sildirmeyecekti sırf kurtulmak için. neyse olaya dönelim. benim bdv'den yaptığım bildirim öğlen 1 gibiydi. cevabı akşam 6 sularında geldi. "teşekkür ederiz" yazıyordu. tamam biz teşekkür ederiz ama sen, ben sana ilk bildirimi attığım gün araştırıp uçursaydın ne tekrar teşekkür etmek zorunda kalacaktın ne de bir yazarın angutun biri yüzünden kendini sildirecekti.