bugün

tek bir sahille nitelendirilen şehir, tanım yapalım kaçmasın bir tarafımıza
alsancakta milyon adet izmirli görüp, izmiri alsancaktan ibaret sanmayın

o değil torbalıdada bol miktarda çim var ? nesi değişik orasıda izmir

durun durun buldum, deniz görmeden yaşayamam canlılarının hepsi orda burda...
e be izmirli, ruhun nerde kaldı ?
hiç başlamayın. gereksiz.
eskiden 3. buyuk kent chp sempatizanlıgı nedeniyle ( chp: nasıl olsa kazanıyoruz siktir et akp: chp yapsın bize ne ) neredeyse 10. olmuş kenttir. yaklasık 25 yıldır bir gıdım ilerlemeyen ildir. bir kaç mütayitin çabalarıyla bölge bölge hareket saglansa da yapılan hiç bir belediye işi yoktur. yapılmaya çalışılanlarda da sıçılmıştır. 25 sene once geldiyseniz yine gelmenize gerek yok aynı kartpostal aynı portre.

evet izmirliyim ve hala izmirimi cok cok seviyorum ama allah aşkınıza su chp ye oy vermeyin tamam ataturkcusunuz ama ataturk ilkelerinin birini bile yapmıyor adamlar imzir ilerlemiyor gorun! millet eskişehire denizi getirdi biz hala metro yapılacak,hızlı tren yapılacak diye bekleyelim.. mantıktan yola olun !! ben chp ye verdigim tüm oyları haram ediyorum zehir olsun inş.

yeni başlanacak bişey de yok zaten bu son enrty olsun bu başlık için.. yeniden başlamayın nerde bıraktıysanız ordayız !!
Aha budur:

(bkz: #9059552)
izmiri eleştirenlerde görülen ortak özellik yaşadığı doğduğu şehrin boktan berbat olmasından kaynaklanan eziklik hissiyatıdır.
türkiye'nin en modern görüşlü ve en birbirine saygıdolu oldukları şehrindesiniz. Hiç panik yapmayın. kimse sizi oruç tutmuyorsunuz diye dükkanından kovmaz, eliyle gösterip kınamaz ramazan aylarında. dahası yoldan geçen bir izmirli de oturup namaz kılan diğer izmirli kardeşine tekme filan atmaz. bu bakımdan, avrupa'ya zihin açısından en yakın şehirdir. Ah bir de göç olmasaydı...
faşistlerine, kemalist kişilik bozukluğundan mustarip insanlarına dikkat edin.
Hayatında modern, laik, çağdaş bir şehir görmemiş "cemaat çocukları"nın
"patlak karı", "totoş herif" benzetmeleri ile tasvir edilmeye çalışılan şehirdir.
Burada "yazarım" ben diyerek zırvalayan kişiler tarafından "hiç değişmedi burası hep aynı"
cümlesinin ne ifade ettiğini bile anlamaları güçtür. Lakin önyargıyla yaklaşan betonarme beyinler
bilmedirlerki, "gelişmek" demek onlarca katlı plazaların şehrin göbeğinde olması demek değildir.
evet izmir hep aynıdır. Bozulmamıştır. Birilerine peşkeş çekilmemiştir. Satmamıştır. Satılmamıştır.

Dört duvar arasına sıkışıp kalan cemaat çocukları izmir'i sadece dergi ve televizyonlardan takip etmeye
devam etmelidir. Zira, burası onlara göre değildir. Evet totoş'uz hepimiz, kızlarımızda patlak.
Al bu da sıvı sabun. Devam edin siz böyle.
(bkz: izmir in kızları)
etrafınızdaki kızlara patlak karı gözüyle bakmayın. denizin, boyozun, kordon'un tadını çıkarın. gerisini zamanla öğrenirsin zaten.
kızlar rahattır ama kşar değildir bunu bilin. kaşar muamelesi yaparsanız dayağın allahını yersiniz. diğer şehirlerdeki kızlar gibi değildir kadın gibi kadınlardır. erkekleri de yakışıklıdır efedir efendidir, delikanlıdır. diğer şehirlerdeki erkekler gibi değildir. mini etekle de dolaşabilirsiniz türbanla da, oruç da tutabilirsiniz yemek de yiyebilirsiniz. sevgilinizle el ele tutuştuğunuz için kimse sizi dövmez laf söylemez. biraları ucuzdur, boyozunu yemeğe doymazsınız. çeşme foça, seferihisar, kuşadası yakındır haftasonları gidebilirsiniz. en önemlisi izmire bok atmaya çalışan izmiri ve izmirli olmayı bilmeyen yazarları umursamayın.
bodrum gibi adı çıkmış tatsız, tuzsuz ve ruhsuz şehirdir. transit geçerken bile çabucak terkedilme isteği uyandıran mahzendir.
her ne kadar güzel ve büyük bir şehir olsa da, öyle gezilecek çok fazla yer yoktur. en önemli yerleri alsancak,kordon taraflarıdır. eğlence yerleri daha çok buraya toplanmıştır. kordonda çimlere uzanıp bira içmek ayrı bir keyiftir. hele burada güneşin batışını izlemenin üstüne çok az keyif vardır. bar, cafe gibi mekanlarda alsancak ve bornova önde gelen yerler arasındadır. buralar bol öğrenci akınına uğrar. zaten ege üniversitesi bornova'da olduğu için burayı tam bir öğrenci cenneti haline getirir. barlar sokağı'nda takılmak büyük keyif verir. neyse buralarda aradığınız her türde eğlenceyi yaşayabilirsiniz. sadece izmir'in değil türkiye'nin en gözde kızlarını buralarda görebilirsiniz. bunun için bu mekanlar izmir'in bu konulardaki göz bebeğidir.

izmir için öğrenci kenti de diyebiliriz. ege üniversitesi, 9 eylül üniversitesi, izmir ekonomi üniversitesi, yaşar üniversitesi, izmir yüksek teknoloji enstitüsü, gediz üniversitesi ve izmir üniversitesi olmak üzere 7 üniversite vardır. bunlar arasında eğitimi ve yerleşkesi ile ege üniversitesi başta yer alır. türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biridir. bornova'da yer alması hem kendi için hem de bornova için avantajdır. yukarıda bahsettiğim gibi bornova tam bir öğrenci mekanıdır. egeli öğrenciler ders bitimi barlarda, cafelerde zamanını geçirebilir.

(bkz: küçükpark)

tabi öğrenci mekanı denilince akla buca da gelebilir ama sakın gelmesin. 9 eylül üniversitesinin büyük bir bölümü burada olmasına rağmen, ilçedeki öğrenci populasyonunun fazla olmasına rağmen buca tam bir hayal kırklığıdır buradaki öğrenciler için. bornova gibi cafe ve barlarla bezeli bir yer değildir. denize kıyısı yoktur, alışveriş merkezi, sinema gibi sadece öğrencilerin değil her vatandaşın ihtiyaç duyacağı eğlence mekanları yoktur. cezaevi vardır, hipodrom vardır. şirinyer dışında güzel semti de yoktur. hatta gençlerinin bir kısmı apaçi akımına kapılıp gitmiştir.

karşıyakası harikadır izmir'in. her ne kadar buranın sakinleri kendilerini farklı görse de yine de izmir'e ait olmaktan gurur duyarlar. izmir'in en yaşanılası, en gzüel ilçesidir(bana göre). bostanlısı, mavişehiri, çarşısı ile muhteşemdir.
şimdi efendim izmir ülkemizin başbakanında da dediği gibi gevurdur..yani bu tabir ile anılır..ama bu gevurluk dinsizlik ya da başka bir negatif anlam yüklenmemesi gereken ince ayar bir gevurluktur..bahsedilen gevurluk direk sözün ilk anlamı ile açıklanması gereken bir kavramdır..altında başka anlam aranmamalıdır..böyle ilginç bir intro ile sözüme başlamak isterim..

bir kere izmir, türkiyenin üçüncü büyük şehridir ve konum olarak türkiyenin batıya açılan kapısıdır..belki gevur sıfatı da bu nedenle ona verilmişti..neyse efendim, karar verdim bu gevur lafını bu cümleden sonra konuşmayacağım..evet, izmir yine bence türkiyenin en güzel şehridir..görüntünün yanında gönüle de hitap eden birşeyleri barındırır bünyesinde..nufüsü ile metropol olmuştur ama insanları canlıdır, kibardır, yine birbirine karışmıştır ve saygılıdır..sıcakkanlıdır..mitolojik olarak da desteklenmiş; hikayelere ve şehir efsanelerine konu olmuş güzellikte kızlara sahiptir..burda yine altını çizmek istediğim yer ise bu izmirli kızların doğal güzelliğidir..neyse sözlükte kızlar hakkında ne kadar başlık olduğunu sayısal ve efektif olarak bilen birisi olaraktan bu konuyu uzatmayacağım..açmayacağım bile..insanın kendi bileceği bir mesele bu..neyse efendim, izmir insanı yardımseverdir de; bir adres sorsanız size direk olarak mekanı tarif edecektir, bu konuda da iddaaya varım..sallamaz istanbul insanı gibi..

belli başlı noktaları ve meydanları vardır, diğer büyük şehirler gibi..ama bilinmesi gerek en önemli noktalardan biri de göztepe ve karşıyakadır..bunlar izmir körfezinin iki yakasına yerleşmiş ve biraz da futbolsal olarak ileri gelen bir kavga & gürültünün yan etkisi olan bir zıtlaşmanın tema edinildiği izmirin eski semtleridir..göztepe biraz daha eskidir nitekim, ama karşıyaka'da da sahilde bir bara oturup, güzel bir yaz gecesi güneşi batırmak heyecan verici olabiliyor..

haa, bu güneş batırma olayı çok meşhurdur izmirde..tüm duygularınızı hareket geçirebilecek bir güzellikte görüntü oluşuyor o akşamüstünde buna emin olabilirsiniz..kordon (alsancak) da bir başka mekan bu güzelliği izlemek ve derinden etkilenmek için..o sahilde sıralanmış barlar gece olduğunda ve ışıklarını açtıklarında izmirin gerdanlığını tamamlayan bir görüntü çıkıyor ortaya..bu barlarda gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenip, sonra sakinleşmiş kıbrıs şehitlerine geçip fırından yeni çıkmış boyoz yemeniz gerekir..evet, bu yazıya başladığımdan beri yaptığım ilk önermeydi, bunu yapmanız gerekiyor..izmirde güzel bir yaz akşamı, güneşi batırıp, üzerine eşle dostla içkiler ile süslenmiş güzel zaman geçirip, bunu üzerine şarhoşluk sonrası çorbası kıvamında yeni çıkmış, sıcak sıcak, çıtır çıtır boyozunuzu yemeniz gerekir..

belki de mavi köşe'de bir karışık kumru da olabilir bu..ama önceliği boyoza verin derim..

şimdi yine yazıyı yazarken aklıma güzel bir benzetme geldi izmir için..belki herkes bilmez ama bilenler için izmiri benzerliği kullanarak daha güzel betimleyebileceğim bir mekan olamazdı..hani cnbc-e'nin meşhur bir dizisi var, the oc, evet izmir türkiyenin newport beach'i sayılabilecek bir görüntüye sahip, bunu söyleyebilirim..sahilevlerindeki villalar da dizideki ailelerin kaldığı yerler ile örtüşüyor..

yine gecenin ilerleyen bir vakti odamdayım, ve yine gece vakti yazıyorum uzun yazımı..uykum geldi hakkaten, ondan dolayı bundan sonra madde madde gitsem herhalde sorun olmaz diye düşünüyorum..

yazlık sahibi iseniz ve pazar akşamı iş haftası için şehre dönecekseniz yazlıktan erken çıkın..güzel bir otobanı vardır izmirin çeşme ve izmir merkez arasında ve inanın narlıdere'deki gişe kuyruğu bir köprü kuğrunu aratmayacak kadar uzun olabiliyor..

buluşma mekanı olarak en rahat bulunabilecek mekanlar; saat kulesi, sevincin önü, ykm'nin önü, alsancak camii'dir..aklıma geldikçe eklerim ama en genelinden bunlardır izmir insanının burger king vari buluşma mekanı..

kentkart vardır, akbil yerine geçer..bu arada sürekli istanbul izmir karşılaştırmaları yapıyorum umarım ankaralılar alınmaz bu işe, napayım heç ankarada olmadım daha önce, onlarda yeni başlayanlar için ankara yapsınlar, orda anlatsınlar..neyse yine uzun tuttum lafı, unutttum diyeceğim..heh, kentkart, evet, en azından bir pili olmadığı için cüzdanda taşınabilen, ultra ergonamik & ekonomiktir..acilen edinmenizi tavsiye ederim..bu arada aktarma diye birşey yoktur, ve özel gişeler dışında bakkalda çakkalda doldurulabilinir..bu konuda da başarılı bir yaklaşım toplu taşımaya..izmir büyükşehir belediyesine burdan selam ediyorum..

çiğdemi az tuzlu alın..

reci's cafe'de yemek yiyin..ne yediğiniz önemli değil..evet itiraf ediyorum bu giriye onlar sponsor oldular, şiddetle tavsiye ediyorum ve yine burdan selam ediyorum..

izmir insanının sıcakkanlı ve large olduğunu söylemiştim de mi??

kemeraltı denilen yere mevsim ne olursa olsun öğlen 11-14 arası uğramayın..çok sıcak oluyor, güneş ışıkları direk olarak 90 derece düşüyor oraya..çok garip bir yerdir kemeraltı..formatının illegal mi değil mi yıllardır anlayamadım, aradığınız şeyi bulacağınıza bu sefer gözüm kapalı iddaaya girerim ve geç kalmadan istanbul ile karşılaştırırım..eminönü burası, evet eminönü..

gece sokakta, caddede güzel bir bağyan olsanız bile rahat rahat dolaşabilirsiniz..ama son aldığım duyumlara göre nişantaşı vari sorunlu abilerimiz sahil bulvarında gözükmeye başlamış..onlar bile sıcakkanlı be, ben gördüm..

tarihi yaşamak için eski izmire gidebilirsiniz..ama tavsiye etmem..onun yerine asansör'den yukarı çıkıp izmir'i overview alın..fotoğraf çekin, çektirin, fotoğraf makineniz yoksa kipa'ya gidip acaip cazip fırsatlardan yararlanıp bir adet dijital fotoğraf makinesi alın..

gece hayatı en çok alsancak'ta yaşanır..ama eminim ki şuan tüm izmir uyuyor..ben de uyumam gerek..kanımda bu var napayayım..
sahil kafelerin de türk kahvesi yudumlardan nargilesinden yüklüce dumanı çiğerine çekmek körfeze bakarak dalmaktır izmir.
Bayramda geldiyseniz "diyarbakır'a mı geldim amk" diye düşündürür.

Böyle giderse geleceği karanlık.
Boyoz denen muhteşem bi şey var.
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olabilir.

Sevinç pastanesi klasik buluşma mekanı.

Aman bornova sokağına sapmayın.
şakirtlerin uğramaması ricadır, gidin konyada etli egmek yiyin.
Zamanı gelince duyacağınız şeyi erkenden söylemek isterim.
Havasına, suyuna ve kızına güven olmaz.
istediğim tavsiyelerdir.
nasil 24 saat belediye otobusu seferi var aq?

kardesim izmirde okuyor, gece yarisindan 5'e mi 6'ya mi ne kadar otobus motobus olmuyormus. insanlari kandirmayin burada.