yeniçeriler in alevi oluşu

entry 18 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  kuruldukları dönem itibariyle güçlü bir ihtimaldir. özellikle kırmızı giyinmeleri ve hacı bektaş-ı veli'nin adının anılarak başlanan gülbanklar da bunu desteklemektedir. bir önemli ayrıntı da yavuz'un çaldıran seferi sırasında çadırına kurşun sıkılması, şah ismail'e karşı savaşılmaması gerektiğini vurgulamalarıdır.
  #7779143 :)
 2. 2.
  (bkz: bektaşi)
  bektaşi ile alevilik birbirinden farklıdır. hele bu dönemle kıyaslıyacaksak o fark daha da büyür. bugün bile balkanlardaki bektaşilere bakacak olursak dönem daha net anlaşılabilir.
  #7779170 :)
 3. 3.
  devşirme ve alevilik. tamamen çelişki dolu sözler. alevi doğulur. bektaşi desek biz buna. *
  #7779283 :)
 4. 4.
  bektaşilik diye düzeltilmesi gereken tespitimsi.
  #7779296 :)
 5. 5.
  acemi oğlanlar ocağı bektaşidir çünkü devşirme hırıstiyanı pat diye müslüman yapamazsın (mimar sinan hariç) bu yüzden hırıstiyanı devşirmek için önce "protestan müslüman" yaparsın ondan sonra ya protestan müslüman olarak kalır ya da tam anlamıyla çok zeki bir tipse enderuna alınır ve orada gerçek anlamada müslüman yapılarak islamiyete hizmete yönlendirilir sonunda adam nirvanaya ulaşınca selimiye gibi eşsiz bir eseri ortaya koyar, ama bektaşi ile alevilik karıştırılırsa sapla samanı da karıştırmış olursun hatta sap yiyip saman zıçmış olursun alevilik backgroundu daha eski pagan gelenekleri de içeren insancıl bir dindir ve her din kendi içinde anlaşılabilir ancak.

  Osmanlı yıkılırken yeniçeriler ayaklanırken, kafaları estikçe padişah değiştirirken yeniçerilerin bektaşi olduğu unutulmamalıdır! Olayı günümüze yorarsak Osmanlı yeniçerilerden kurtulmak için dini kullanmak istemiş bunun emareside yeniçeri ocağı kapatılıp yerine "Asakir-i Mansure-i Muhammediyye" ordusu yani; Muhammedin ordusu kurulmuş halka mesaj verilmeye çalışmış bundan öncekiler Müslüman değildi diye, ama şu unutulmuş bundan öncekilerde milyonlarca metrekare toprağı fetih etmenizi sağlayan irade idi Osmanlı yıkıldıktan sonra bu yaman çelişki sürüp gitmiştir.
  #7779351 :)
 6. 6.
  yeniçeriler devşirme denen sistemle osmanlı da oluşan askeri ordusudur.içinde hiç türk bulunmamakla birlikte,osmanlı halkı hariç yabancı ailelerin çocukları toplanıp enderun denen okulda yetistilir.enderunda bilim ya da askeri alandan biri tercih ettirilir çocuğun yeteneğine göre.yaş sınırı 6 ile 12 dir.daha sonra bu sistem duraklama devrinde bozulmuş olup,osmanlı halkından da yeniçeri askerleri oluşmuştur.yeniçeriler aleviden çok bulgar,sırp gibi ülkeleden oluşan askerlerdir.
  #7779469 :)
 7. 7.
  evet. dünyanın osmanlı denince ilk akla gelen askeri sınıfı olan yeniçeriler. alevi- bektaşi kültürüne göre yetiştirilirdi. ve ordunun en yiğit kesimiydi. bu da burada dursun!
  #22802181 :)
 8. 8.
  yeniçeriler bektaşidir. alevi değildirler.
  #22802213 :)
 9. 9.
  yeniçeriler hacı bektaşi veli ocağına bağlıydı o yüzden ocaklarına ocak ı bektaşiyan denirdi. hacı bektaşi veli hayatta iken ilk kez yeniçeri olacaklar önce hacı bektaşi veli'ye gider helallik alırlardı. hünkar bektaş bir elini yeniçerinin başına koyar dua verirdi. dua okurken hacı bektaşi velinin giysisinin kolu (yen'i) yeniçerinin başının arkasından sarkardı. bu sebeple yeniçerilerin başlıkları, her zaman hünkar bektaş'ın eli duası başımızın üstünde anlamında hünkarın kolu ve yeni şeklinde yapıldı. bu başlıkların şapka kısmına "börk" bele kadar inen yen kısmınada "yatırtma" denirdi.
  #22802230 :)
 10. 10.
  (bkz: yeniçeri)
  #22802237 :)
 11. 11.
  Bektaşi felsefesini kendilerine empoze etmiş savaş koludur. Gülbanklarından Alevi oldukları anlaşılır. Hu Çekelim huuuu....
  #22802251 :)
 12. 12.
  bugün alevi-bektaşi inancına saldıran neo-osmanlıcı radikal dincilerin pek bilmedikleri veya hatırlamak istemedikleri gerçektir. cevap vermeleri gereken soru : "osmanlı'nın temel askeri gücünü oluşturan yeniçeriler "imansız" mı idiler ? ". hadi buna da cevap verin !
  #22802260 :)
 13. 13.
  o yüzden ecdadım yavuz sultan selim in baya işlerine yaramışlardır. malum şah ismail in üzerine yürürken ve karısını dahi alırken ve öncesi yaşanan olayları diyorum.
  #22802269 :)
 14. 14.
  baltık tarafından alınan çocuklarını devşirme maksadıyla osmanlıda bektaşi ailelerine verilmesiyle gelişen süreç sonucudur. niye bektaşi/alevi olanlar tercih edilirdi orası enteresandır. osmanlı halifelik üzerine alınmasıyla sorunlar artmaya başlanış bu devşirme sistemi bozulmuş osmanlı asker sağlamakta güçlük çekmeye başlamış gerileme dönemine geçilmiştir.
  #22802281 :)
 15. 15.
  (bkz: bektaşilik)
  #22802284 :)
 16. 16.
  tuğralı yüzükler takan yurdum heyecanlılarını şaşkına çeviren durumdur. bektâşidirler efenim..
  #22802513 :)
 17. 17.
  götten uydurma bilgi.

  yeniçeriler,n arasında müslüman olanlar elin parmağını geçmezdi zaten.

  fakat zamanının en iyi birliklerini oluşturuş ve öttürmüşler milleti.

  civ5 oynarken karşınıza osmanlı gelirse yeniçeriler ile kapışmayın ağzınıza sıçıyorlar.
  #30481275 :)
 18. 18.
  devşirmemiyim? türkmüyüm? yeniçerimiyim? alevimiyim? bektaşimiyim?
  ateistim ben (ateistin dili, ırkı vardır ama önemli değildir)
  #30481306 :)