bugün

aziz nesin'in filme ve tiyatroya da aktarılan yapıtının adı.
aziz nesin'in yazdığı ,kitabı okunası, filmi ve illede tiyatrosu görüldüğü yerde girilip izlenilesi eseridir.kimi zaman çok komik, kimi zaman traji komik...kahramanı yaşar'ın başına gelenler.yaşar kimin işine geliyorsa yaşar, kimin işine gelmiyorsa yaşamaz,
o na soran olmamıştır..
Türk filmi versiyonunda halit akçatepe basroldedir.
yaşar bu:
devlete işi düştüğü zaman yaşamıyor.
devletin yaşar a işi düştüğü zaman yaşıyor.
sessiz sinemada sorulması halinde eğlenceli anlara neden olan film. halit akçatepe başrolündeydi.
film versiyonunun 1974 senesinde ergin orbey tarafından çevrilip, yaşar'ı halit akçatepe'nin canlandırdığı şu sıralar, bursa devlet tiyatrosu'nda, tuncer salman'ın eşsiz anlatımı ile perdelenen, aziz nesin eseri...
bursa devlet tiyatrosunda avp sahnesinde nisan ayında tekrar oynanacak oyundur. günler ve suare-matinebilgileri için devlet tiyatrolarının sitesine bakılabilir...
ben yaşar yaşamazım
duyulmuyor avazım
yaşam boyu aymazım
yaşamasam da olur

(anadın mı?)
ali düşenkalkar rejisiyle izmit büyükşehir belediyesi şehir tiyatrosu'nda sahnelenen oyun.
bursa barış manço kültür merkezi'nde başarıyla sahnelenmiş kaliteli oyundur. izlenilmesi şiddetle tavsiye edilir.
şu sıralar bursa ahmet vefik paşa tiyatrosunda sergilenen oyunculuklarıyla, dekorlarıyla, müzikleriyle, efektleriyle göz dolduran aziz nesinin tiyatroya yorumlanmış romanı.
neyzen tevfik kadar olmasa'Da gerçekten çok dokunaklı. özellikle müzikleri. timur selçuk gerçekten övgüyü hakediyor. çünkü oyundan çıkan herkes müzikleri mırıldanıyor. herkesler böyle nizami, nizami diyerek, mırıldanarak çıkıyor salondan.
şehir tiyatroları'nın 2007-2008 sezonunda harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'ndeki açılış prodüksiyonudur. üstad aziz nesin'in enfes eseri türk tiyatrosunun öte ismi kenan ışık beyefendi tarafından olağanı aşan bir rejiyle yorumlanmıştır. ve elbet timur selçuk...

mert turak ve hasibe eren önde gelmek üzere tüm oyuncu kadrosu kusursuz.

tiyatroyla ilgili ilgisiz herkesi bu yapımı izlemeye davet ediyorum.
aziz nesin'in kıvrak zekası ve hiciv yeteneğini ortaya koyduğu eserlerinden biridir. bu sezon şehir tiyatrolarında sahnelenen şekli de oldukça eğlenceli ve düşündürücüdür. kesinlikle her kesimden insanın önyargılarını bir tarafa bırakarap izlemesi ve anlaması gerek bu oyunu.
bursa avp de Tuncer Salman,Neriman Uğur,Demet Oran,Elif Nutku,Bora Özkula,Taner Turan,Sinan Demir,Yener Sezgin,Levent Uzunbilek,Emir Çiçek,Serdar Seçkin,Bülent Çiftçi gibi isimlerin harika oyunculuklarıyla keyif dolu 2,5 saat geçirmenizi sağlayabilecek aziz nesin eseri.
bursa devlet tiyatrosunda tuncer salman in dokturdugu muthis oyun.

baska bi yerde izlemedim;ama bursada oyun gercekten cok iyi cikarilmis,su siralar bikac tiyatroda birden oynaniyor.

neyzenden sonra son zamanlarda avp de cikan en iyi oyun.
annem dizisinde oynayan tuncer salman ın başarılı bir performans gösterdiği güzel oyun. lakin en önde oturmamanızı tavsiye ediyorum. zira ilk perdenin bitiminde bir takım kendini bilmez oyuncular sahneden aşağı atlıyorlar ve öylece kalakalıyorlar. takdir edersiniz ki kazulet gibi bir oyuncunun donuk gözlerle aniden tepenizde bitmesi ve gözünüzün içine bakması korkutucu bir durum.*
bir aziz nesin klasiği.

bursa devlet tiyatroları tarafından sahneye konulmakta.
nisan ayı içerisinde devlet tiyatroları beykoz feridun karakaya sahnesinde misafir oyun olarak yer aldı.
başka bir şekilde yakalarsanız mutlaka izleyin.
bursa devlet tiyatroları oyuncularının yorumu da gayet leziz olmuş.
sahneye koyan ali düşenkalkar.
ve bunu gayet leziz bir şekilde başarmış.
tuncer salman da dahil bütün oyunculuklara da ancak şapka çıkartılır.
dün okumaya başladığım kitap. neden bu kadar geç kaldım ki ?

--spoiler--

bir kişi hariç herkesin hırsız olduğu bir koğuşta, hırsızlardan birinin parası çalınır. namuslu bir hırsız, başka bi' hırsız kardeşinden bir şey çalmaz. tecrübeli bir hırsız parayı o kişinin çaldığını söyler ve donuna kadar soyar adamı. ancak para yoktur. donunu çıkartır ve "domal ulan!" der. tecrübeli hırsız yanılmamıştır.*

--spoiler--
safak sezerin basrolde adeta; kiroyum ama sanat bende dercesine cok iyi bir oyunculuk sergiledigi, bu tip dram-komediler icin bicilmis kaftan oldugunu bir kez daha ispatladigi, kaan ertemin tekrar senaryolastirdigi bir aziz nesin klasiginin, 2008 yapimi, en taze remake'i... yan rollerin tiyatro kokenli oyuncular tarafindan basariyla kotarildigi filmde, ayrica medyatik isimlerden saksuka tarik menguc ve didem erol goze carpmakta. sahtekar, organ taciri doktor rolunde ki levent inanir'i da cok begendigimi eklemeliyim. dram-komedi tarzindan hoslananlarin goz atmasinda fayda var derken, sozlugu yasal yonden zor durumda birakmamak adina kaka link veremedigimizden affiniza siginarak yolu tarif ediyorum efenim...

yol 1, youtube girilir, eserin ismi yazilir, karsimiza 11 bolum halinde geldigi gorulur. afiyetle tuketilir.

yol 2, yok haci youtube'la sorun var girilmiyo diyenler icin, gugila eserin ismi yazilir, yanina da "izle" ibaresi eklenir, aratilir, en az 3-4 forumda var oldugu gorulur, sevincle somurulmeye baslanir.

(bkz: yasasin kaka linkler)

edit: bu arada, bir televizyon kanali* icin hazirlanmis bir tv filmi olmasina ragmen, an itibariyle imdbde 6.2 gibi bir puan almis, sicak bir filmdir kendileri.
izlediğim ilk tiyatro oyunudur.
aziz nesin'in ilk olarak bir tiyatro oyunu olarak yazdığı daha sonra telif hakkı ile ilgili bi anlaşmazlık sonucu romana çevirdiği eseridir. türkiye'nin gerçeklerinin en ironik biçimde ele alındığı farklı bir romandır.
diziye değil hayatlara uyarlanmış eserdir.* *
türkiye' nin ilk edebiyat uyarlaması dizisidir. (1974)
dün akşam harbiye açık hava cemil topuzlu tiyatrosunda oynanmıştır. gerçekten herkesin oyununu izlemesi, kitabını okuması gereken bir eser. ben demiyorum devlet diyor; devletten iyi mi bileceksin?*