bugün

oscar törenine sayılı günler kala 'ben dediydim olum' diyebilme umuduyla yapılan tahminlerdir.
kesinlikle johnny depp

derin not: çok ciddiyim johnny..!
En iyi film: there will be blood * *
En iyi erkek oyuncu: daniel day-lewis (there will be blood)
En iyi kadın oyuncu: cate blanchett (elizabeth) * * *
En iyi yardımcı erkek oyuncu: javier bardem (no country for old man)
En iyi yardımcı kadın oyuncu: ruby dee (american gangster)
En iyi yönetmen:paul thomas anderson (there will be blood)
En iyi özgün senaryo: tony gilroy (michael clayton)
En iyi uyarlama senaryo: christopher hampton (atonement)
En iyi görüntü yönetmenliği: roger deakins (assassination of jesse james by the coward robert ford)
En iyi kurgu: ethan coen, joel coen (no country for old men)
En iyi sanat yönetimi: dante ferretti, francesca lo schiavo (sweeney todd: the demon barber of fleet street)
en iyi kostüm: colleen atwood (sweeney todd: the demon barber of fleet street)
En iyi makyaj: ve neill, martin samuel (Pirates of the Caribbean: At World's End)
En iyi müzik: marco beltrami (3:10 to yuma)
En iyi orjinal şarkı: alan manken (enchanted) * *
En iyi ses: skip lievsay, craig berkey, greg orloff, peter kurland (no country for old men)
En iyi ses kurgusu: karen m. baker, per hallberg (the bourne ultimatum)
En iyi görsel efekt: Scott Farfar, Scott Benza, Russell Earls, John Frazier (Transformers)
En iyi Animasyon film: Brad Bird (Ratatouille)
En iyi Yabancı film: Kazakistan (Mongol) *
En iyi belgesel: michael moore (Sicko)
En iyi Kısa Metrajlı belgesel: Tim Sternberg, Francisco Bello (Salim Baba)
En iyi Kısa Metrajlı Animasyon: Josh Raskin (I met the Walrus)
En iyi Kısa Metrajlı Film: Guy Thys (tanghi argentini)

Not: G.t olacam gibime geliyor...

Ek: Fena halde g.t oldum çoğunda...
oscar gecesinden hemen önce there will be blood u da izledikten sonra artık tahminlerimi paylaşabilirim. bi kere şunu peşin peşin söyleyeyim there will be blood tıpkı gangs of new york gibi hayalkırıklığı ve şok yaşatabilir yani eli boş dönebilir fakat hayır; tek tesellileri en iyi erkek oyuncu ödülü olacak bence. daniel day levis kesikle ve kesinlikle en iyi erkek oyuncu, bu hepimizin kabul gördüğü bir gerçek. levis'in en iyi erkek oyuncu olacağı konusundaki net iddiam gibi kesin olan diğer tahminim de en iyi yardimci erkek oyuncu ödülünü javier bardem'in alacağıdır.

evet favori iki filmde de; there will be blood, no country for old men; malum iki oyuncu da kelimenin tam manasıyla
dök-tür-müş-ler. fakat kesinlikle benim favori filmim no country for old man. dolayısıyla Ethan Coen ve Joel Coen en iyi yönetmen ödülünü paylaşacaktır, umarım öyle olur.
there will be blood gibi içi boş bir filme giderse ödüller vallahi yanarım. tamam amerika tarihi açısından ehemmiyeti olan bir film ama müzikleri ve levis'in performansı dışında kayda değer hiçbir yanı yok.

en iyi kadın oyuncu için gönlümden geçen güzel cate abladır. diğer adayların performanslarını izleme şansım olmadı ama cate blanchet perdeye çok yakışıyor hem çok da güzel, ona versinler lan bu ödülü de. hatta en iyi yardımcı kadın ödülü* de onun olsun, valla.

bir oscar töreni daha geldi kapımıza çattı. siyasette, politikadan uzak bir tören dileğiyle...

forever no country for old men, coen kardeşler 1 numara.
en iyi film: there will be blood
en iyi erkek oyuncu: daniel day lewis
en iyi yardımcı erkek oyuncu: casey affleck
en iyi kadın oyuncu: julie christie
en iyi yardımcı kadın oyuncu: tilda swinton
en iyi yönetmen: paul thomas anderson
en iyi animasyon filmi: ratatouille
en iyi yabancı film: mongol