yaz tatilinde kuran kursuna gitmek

entry 27 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  küçük şehirlerde büyüyen herkesin aile ya da aile büyüklerinin zorlaması ile bir kez de olsa yaptığı yaz etkinliğidir. Sabahın köründe kalkıp asık suratlı bir hocadan kuran öğrenmeye çalışmak çoğu zaman çocuklar için kabustur.

  Bir de (bkz: yaz tatilinde gidilen kuran kursundan kovulmak)
  #2173213 :)
 2. 2.
  'Faydası nedir acaba' diye aklım erdiğinden beri düşündüğüm ama bir türlü akıl erdiremediğim kurs,eylem,meşgale...
  Yaz aylarının gelip Kuran kurslarının başlamasıyla cami bahçelerinde mini mini çocuklar sık sık görülmeye başlanır. Kızların hepsinin başı örtülüdür ve en büyüğü 12-13 yaşından büyük değildir. Hatta yasak olmasına rağmen, daha ilkokulu bitirmemiş sayısız öğrenci bu Kurslara gönderilir-kabul edilir, hepsi uzun etek giymiş kız öğrencilerin kafalarında da minicik beyinlerini şimdiden karanlığa boğan türbanlar!...
  Neden, nasıl? diye soruyorum cevap bulamıyorum. Hangi anne baba çocuğuna bu küçücük yaşta bunu yapar, hangi anne- baba çocuğuna bir kadın gözüyle bakıp, insanları tahrik edeceğini düşünüp başını kapatır? Din eğitimi vermek istiyorsun çocuğuna anladık; kafasını kapatmadan kendin veremiyor musun o eğitimi? Ya da onlara kurs veren imam, çocukların kafası açıkken o dini eğitimi veremiyor mu? Kaldı ki o yaşta bir çocuğa neden böyle ağır bir din eğitimi verilmek istenir? Daha okumayı yeni sökmüş bir çocuğun küçücük beynini böyle ağır konularla doldurmak nedendir?
  Henüz soyut kavramları algılayamayacak bir çocuğun beynine; din, allah, cin, melek vb; kavramlarını sokmak ne kadar tehlikelidir farkında değil misiniz? Bu yaşta öğrendiği her şeyi doğru diye belleyip hayatları boyunca değiştirmeyeceklerini ve o Kuran kurslarında din adı altında ne kadar yanlış şeyler de öğretilebildiğini bilmiyor musunuz?
  Örnek verecek olursak; "Atatürk cumhuriyeti kurarken Kuran-ı Kerimleri yaktırdı ve ayağının altında çiğnedi" vs vs. Allah şöyle yaparsanız sizi yakacak, saçınızın tek teli görünürse şu olacak, banyoda cin çarpar gibi safsatalarla dolduruluyor çocukların beyinleri.
  Bu yaşta ölesiye korkuyu öğreniyorlar bu kız çocukları, bu yaşta kendileri gibi olmayanların günahkar olduğuna inandırılıyorlar. Daha muhakeme(değerlendirme) yetenekleri sıfırken ikinci sınıf insan oldukları kabul ettiriliyor. Oyun çağında çocukken bir kadın gibi davranmaları isteniyor. Masumiyetleri akıllarına sokulan safsatalarla kirletiliyor.
  Bazıları okumayacak ilköğretimden sonra belki, bir kısmı sadece Kuran kursu için kapanmamış, sürekli kapalı daha bu yaşta. ilerde her biri anne olacak ve yanlış öğrendikleri ne varsa çocuklarına öğretecekler illaki. Doğru dürüst algılayamadıkları şeyleri bağnazca savunacaklar ilerde. Daha sıkı kapanacaklar çünkü her erkeğin kendilerine yan gözle baktığı, her erkeğin saçlarının tek telinden tahrik olduğu öğretiliyor. Buna göre yaşayacaklar bundan sonra; oyun oynamayacaklar hiçbir zaman, bundan sonra hep uzun etek giyecekler. çünkü hatları belli olmamalı, çünkü erkekler tahrik olur, çünkü erkeklerin tahrik olması onların suçu.
  Anne babalar bazı şeyleri öğrenmeli artık. Çocuklarına illa bir eğitim vermek istiyorlarsa doğruyu, iyiyi kendilerinin öğretmeleri gerektiğini anlamalılar. Bu yaşta kafasını kapatmakla dini öğretemeyeceklerini ya da daha ahlaklı yapamayacaklarını öğrenmeliler. Çocuklarını teslim ettikleri, dini öğrensin diye gönderdikleri insanların içinde ne sapık zihniyette imamlar var olduğunu bilmeliler.
  Çocuklarını onlara emanet etmemeyi öğrenmeliler. ama yapamazlar onlarda aynı şekilde yetiştirildi çünkü; artık fikirlerini değiştirmek çok zor.
  Türban bir özgürlük ve hür irade ifadesinin biçimiyse, türban takmak da bu hür iradenin bir eseri olmalıdır. Bu manada örtünmek eğer bir seçimse, bırakın da çocukcağız o seçimi yapacak yaşa-olgunluğa hele bir ulaşsın. Aceleniz ne!... insanlar inançlarını yaşamakta ve kendilerini ifade etmekte özgür olmalılar, ama küçücük çocuklar bunun dışındadır.
  Küçücük bir kız çocuğunun saçını örttürmeyi işte bu yüzden anlamakta güçlük çekiyorum.
  O çocuk ne düşünüyordur acaba? Büyük büyük adamların, kendi masum küçük çocuk kafalarındaki masum çocuk saçlarından abdest bozabileceği düşüncesiyle mi örtüyor saçını? Yoksa annesi, babası öyle istiyor diye mi? Her ikisi olmasın sakın!....
  #7015785 :)
 3. 3.
  bende gitmiştim çocukken 2 gün sürmüştü, caminin çılgın müezzini bir arkadaşı dövünce bırakmıştım. olta sapıyla dövüyordu namıssız.
  #11985324 :)
 4. 4.
  bir süre sonra da hocaya ana avrat küfür edip bir daha gitmemek , kendimden biliyorum çocukluğumda gitmiştim bu kursa şimdi büyüdük okuduk araştırdık düşündük ki saçma sapan bir kursmuş , evet saçma sapan kuran öğreniyorsun , işe bak eee kuran'ın ilk ayeti oku değilmi? biz neyi okuyoruz? anlamadığın şeyi okumak , ve yııllar sonra kuran'ın türkçe düz çevirisini iki kez okudum , en sık geçen ayetler şöyleydi ; muhakkak ki o size okuyup öğrenip düşünesiniz diye yolladı bunu.yozlaşmak cahil kalmak an meselesi bu ülkede.
  #11985340 :)
 5. 5.
  (bkz: baba beni kuran kursuna gönder)
  #11985343 :)
 6. 6.
  4, 5, 6, 7, 8 sınıfın sonlarında yaptığım eylemdir. sadece bir kaç hafta sürerdi sonra gidemezdim. malum o yüzden duaları çok iyi ezberledim ilk hafta ,surelerde tamam olurdu hep ama bir elifbe ye geçememiştim. hocamız çok iyiydi hatta ara verdiğinde caminin içinde koştura koştura top oynamamıza izin verirdi. çoğumuz da caminin halısında maç yapmak için giderdik ne yalan söyleyeyim.
  #20198490 :)
 7. 7.
  babamın beni bir kaç defa göndermeye çalışmış ancak benim her defasında kaçmamla sonuçlanmıştır. 8-9 yaşında ki çocuğun aklı fikri sokaktaydı bizim zamanımızda okul bitmiş tekrar gidip ders mi gördüreceksiniz bana?
  #20236869 :)
 8. 8.
  cocuken mahallede gıttık. elıfbe yı ogrendık. allah razı olsun mahalle ımamızdan bızi şakirt yapmadı.
  #20236876 :)
 9. 9.
  küçük bir çocukken aile baskısı ile gitmek zorunda kaldığım aktivite.
  #20236881 :)
 10. 10.
  kur'an' a geçemeden bitecek olan kurstur.
  #20236884 :)
 11. 11.
  her yaz okullar kapandıktan sonra ailece verilen kararla yapılan eylemdir.ailece derken, gidecek kişi dahil değil bu karara.ama iyiki de gitmişim, o yaz sıcağında , o kadar saat dinle ilgili bir şeylere kendimiz maruz bırakmışım,nefsimi zorlamışım.bu çekilen çilelerin yanında bir şey değil ve ayrıca bir sürü şey öğrendim.alkış da almıştım lan, o kadar güzel okurdum.
  #20236905 :)
 12. 12.
  her çocuğun mutlaka gidip o ortamı soluması gerektiğini düşündüğü aktivitedir. *
  #20236907 :)
 13. 13.
  5. sınıfın bitiminden liseye başlayana kadar 4 yılımı boşuna yiyen ailem yüzünden uyguladığım aktivitemsi.

  ama şimdi nihilistim ve yaz aylarımı sporla, dansla, müzikle ve birbirinden güzel ve konusunu sevdiğim; dayatma olmayan kitaplarla geçiyo. hayatımın anlamını kendim oluşturmaya çalışıyorum ve böyle daha mutlu ve huzurluyum...

  yani diyeceğim odur ki küçücük çocukları saçma dayatmalarla iyice dinden soğutuyosunuz...
  #20237026 :)
 14. 14.
  (bkz: çocukken değeri bilinmeyen şeyler)
  #20237087 :)
 15. 15.
  Çocukken hiç gidemedigim için bu yaz çok istediğim aktivite. artık insanların dini inançlarına göre eğitim alma hakkına kimse laf atmamasi gerektiğini anlamali. insanların gözünü korkutan kuran kursundaki hocalar değil, orada çocukların beyinlerinin yıkandığını düşünen cahiller ve onların yaygaralarıdır. Lütfen artık şu söylemlerden vazgeçin insanları, ebeveynleri korkutmayın.
  #20237117 :)
 16. 16.
  beynin uyuşmaması adına yapılmaması gereken.
  Kişinin kendisi kuranı veya başka bir kitabı okuyarak öğrenmesi daha kalıcı ve sağlıklıdır.
  #20237161 :)
 17. 17.
  ne zaman cüze geçsem yaz tatili bitiyordu bi ogrenemedim arapcayi o yuzden.
  #20237179 :)
 18. 18.
  küçük bir çocukken gitmek isteyip de gidemediğim yerdir.
  #20237192 :)
 19. 19.
  Göndermeyin çocuk ve kardeşlerinizg. Gönderin yüzmeye baskete sporun herhangi bir dalına.
  #20237199 :)
 20. 20.
  gidip de yararsız olduğunu söyleyenler ahirette karşılığını göreceksiniz

  sizin en hayırlınız kuranı öğrenen ve öğretendir (Buharî, Fedâilu'l-Kur'an, 21)
  #20237231 :)
 21. 21.
  biraz ilim öğretmek açısından gerekli olduğu düşünülen eylem.

  yaklaşık 15 yaşına kadar bir kaç yaz gittim.
  camide veriliyordu.
  şort, terlik üzerine uzun etek, tshirt ve tülbent kombinasyonu ile.
  caminin çıkışında hepsini çıkarıyorduk.

  elif bee tee see hatırladığım tek şey bu.
  #24688587 :)
 22. 22.
  bazen hocadan dayak yiyip tüm bunlardan nefret etmektir.
  #24688605 :)
 23. 23.
  Camide ebelem(n)beç oynamak, rahlelerden mimari yapılar oluşturmak, hocanın dağıttığı püsküt arası lokum seansını kaçırmamak.
  Cezm'lere kadar gelebildim. Gerisi yok.
  #24688651 :)
 24. 24.
  gereksizdir. anlamadığın şeyi okutmaya çalışmak çok saçmadır. çocuklarınızı buraya göndereceğinize alın ona bir kuran çevirisi onu okutun.
  #24688781 :)
 25. 25.
  Arapca olmayan masallari tercih etmek daha dogrudur.
  #24688806 :)