bugün

bizim evde var bunlardan. her yaz sıcakların patlamasıyla beraber böyle süpürgeliklerin kenarında balkonda falan gördüğümüz ufak, şirin, sevimli ve sayıları makul seviyede olan siyah karıncalar bazen sofra geç kalkınca vb. hallerde rızıklarını bulup evlerine götürürler bazen de hiçbir şey bulamazlar ama yine de şükrederler ve ortalıkta fazla dolanmadan kaybolurlardı. herkes sınırını bildiği sürece ev halkıyla karıncalar arasında barış ortamı hakimdi. valide karıncalara dikkat etmemizi söyler onlarda hadlerini bilip olmadık yerlere gitmezlerdi.

ta ki bu yaza kadar. her sene patlayan sıcak bu sene bokunu çıkarınca karıncalara da bir haller oldu. saykolaştılar hayvancıklar. ramazan sebebiyle sofra belirli saatlerde kurulup belirli saatlerde toplanıyor. ortalıkta bir şey kalmıyor. ama bu durum karıncılar için hiç de iyi değilmiş anlaşılan. sapıttılar. normalde çok börtü böcekle arası çok iyi olan bir aileyiz. ama geçen gün sahurdan sonra yatağıma dalan operasyon ekibi uyurken boynumu ısırmaya kalkışması her şeyi değiştirdi. ulan ekmek kırıntısı peşinde koşan hayvanlar artık nasıl çaresiz kaldıysa insan yemeye başlamışlar. baya bildiğin koparıp götürmeye çalıştılar lan. böyle şey olur mu. şehirde yaşıyorsun sen afrika çöllerinde değil. insan yiyeceksen afrika çöllerine git. önceden makul seviyede olan sayıları da azımsanmayacak şekilde arttı.

velhasıl anlaşmayı bozdular ve en sert şekilde karşılık görecekler..
Ben çocukken beslerdim onları. kuruyemis, cekirdek , bisküvi falan alır küçük parçalara böler , yollarına ya da yuvalarının yakınlarına koyardım. sonra evlerinin içine atmaya başladım. ne kadar yiyecek attıysam hala dışarı çıkmadılar.

not: karıncalar nankör hayvanlardır.
Tamam oturma odasının ortasından kafile şeklinde geçmenizi anlayabilirim ama tuvalet niye? Amacınız ne sizin, mutfak tezgahı dururken tuvalet duvarlarında gezinmek nasıl bir karınca fantazisidir?
yıllardır çekmek zorunda olduğum sivrisinek ve böceklerle toplu halde gerçekleştirilen sapıtma eylemidir. Henüz böcekler için bir yöntem geliştiremedim ama karıncalar için şöyle bir çözümüm var: bulunduğunuz mekanda saksı bitkisi varsa eğer toprağına limon sıkın, tezgahın üstüne de dilimlenmiş limonlar koyun... kısa vadede işe yarayan bir çözümdür.
(bkz: yaz gelince sapıtan erkekler) *
(bkz: deprem)
sezon açıldı, hadi iş başına diyen emekçi işçi topluluğudur.
Bizim eve dadananların Musluğun kenarındaki boşluktan duşakabinin içine atlama şeklinde ilginçlikleri var. En ilginç olanı ise şu ki mutfak dışında her yerde varlar. Yiyecek değil de sanki sadece fantazi arıyor bu hacılar.
arada bir izin alıp mutfaklarını kullanıyoruz bu karıncaların. çok kibar hayvanatlar.
yaz gelince sapıtan bir diğer hayvan grubu turnalardır.
yaz gelince evi zapteden karıncalardır. yahu her yerdeler. ölsünler de istemiyorum ama mutfağa gidince, tezgahın üstünde bir karınca düğününe şahit olmak hiç hoş olmuyor.
hiçbir şeyi ortaya bırakmaya gelmiyor. dün ekmek aldım bıraktım masanın üstüne 10 dk sonra poşetin içi karınca kaynıyordu. evin her yerinde karınca yemi var. işe yaramıyor mu? yoksa bunlar çok mu hızlı ürüyor? sürekli yenileri mi geliyor?
mutasyon geçirdiklerine inandığım karıncalar. beslemeye kalkıştım bunları, geçen bir tane turuncu çıktı yuvadan eşek kadar. gece de bacak falan ne bulduyssa açıkta ısırmış. cins misin benden ne istiyosun diyemedim. cidden nankörlermiş.