bugün

hakkında 3 rivayet bulunan konudur. birincisi mısırdaki köle rivayetidir, ikincisi şah ismail ile yaptığı bi satranç maçında yenilip ' bu da kulağıma küpe olsun ' deyip taktığı rivayetidir. üçüncüsü ise o resmin can düşmanı şah ismail'e ait olduğudur.
yavuz la özdeşleştirilen portre, esasen şah ismail e aittir. şah, islamiyette ahlaka aykırı giyim tarzı ve hareketleriyle tanınan melamilik tarikatının bir kolu olan haydarilik ekolüne yakındır. haydari dervişleri de, önem verdikleri güneş kavramını vücutlarına taktıkları aksesuarlarla vurgularlarmış. güneşin yuvarlak ve aydınlık sembolü olarak görüldüğü bu ekolde, küpe takmak adettendir.
bunla birlikte, bu geleneğin oldukça eski zamanlara gittiği de söylenir. taa eski budist ekollere. aydınlanmadan önce budanın da, prens oğlu olmasından sebep, imparatorluğu vurgulayan uzun ve yuvarlak küpeler taktığı bilinir.
bu konuda 3 farklı görüş var. şöyle ki.
1. görüş: o dönem kölelerin küpe taktıkları için ve yavuzun da "bende Allahın kölesiyim" diyip takdığını ifade eder.yalnız yavuzun, bir kere oğlu süleymanın süslü giysiler giymesi üzerine "Bre Süleyman, sen böyle giyinirsen, anan ne giysin?" şeklinde atarlandığını da biliyoruz. o yüzden bu pek mümkün değil sanki.
2. görüş: yavuzun bu tablosunu yapan ressamın sıklıkla resimler üzerinde bazı ilginç ve olmayan objeler eklemesidir. bu olay doğrudur yani ressam cidden bunu yapıyor ama yavuzun küpeside bu objelerden birisi mi bilmiyoruz. ayrıca yavuzun küpeli başka resmide yoktur.
3. görüş: bu küpenin sonradan eklendiği yolunda. ama bu biraz zayıf bir rivayettir zira bu resimi inceleyen uzmanlardan tarafından rahatlıkla anlaşılabilirdi.
Şah ismail'in çevresinde olabilmek için takmıştır.
ben hikayeyi bambaşka biliyorum. şah ismaili satrançta yendiği için şah ismail kendisine tokat atmıştır. ve yavuz sultan selim bende bu tokadı unutmam kulağma küpe olsun diyerek sürekli bir hatırlatma olarak kulağna küpe takmıştır. diye biliyorum.
Gayet yakışıklı ve heybetli gösteren küpedir.
ya o değil de ne hoplatmıştı rahmetli, döküntüleri.
o resmin şah ismail olduğu söyleniyordu ben mi yanlış biliyorum?
güncel Önemli Başlıklar