bugün

ARTIK ÇOCUK DEĞiLSiNiZ ÇOCUKLAR.
" arka tarafta kendini bilmeyen terbiyesizler var; onlar kendilerini iyi bilirler."
sen çalışma çalışma kitap sana küfür ediyor, lanet çocuk.
-"sen!! beyaz gömlekli"

gömlek rengi beyaz olan beşiktaş atatürk anadolu lisesinde nöbetçi öğretmenin öğrenciyi çağırma şekli.
Öğrenci pencereden sarkmaktadır.
-kapat o camı düşersen yok yazarım yavrum.
kapat kapıyı dışarıda kal.
"kızım kızlar en arkadaki kızım kızlar bir oturun sınıfı sayacam bir iki üç kızım kızlar bir iki üç dört beş...kızım kızlar bir oturun sınıfı sayacam bir iki ..." böyle bir lise hocam vardı bir gün dayanamayıp üstüne atlayacam susuturun şu kadını başım şişti be.
Sinifta kendini bilmezler var.
Kim onlar hocam.
Onlar 'kendini biliyo.'
"az önce sırada tayfun'un kulağını ısıran gelsin hemen buraya"
"beni aptal mı sandınız."
trajikomik olaylarlar sonrası söylenen unutulmaz sözlerdir

-dolabın içinde ne var?
Dolabın içine kitlenen sınıf arkadaşının dolabı tepiklemesi sonucu sorulmuştur.

Iyisiniz hoşsunuz ama ayaklarınız kokuyor, benim de ayaklarım kokuyor mu hiç?
fizik öğretmenime sorduğum soruya mantığını bilsem çözerim demesi.

lise yıllarımda kadrolu fizik öğretmenimizin hamile olduğu dönemde vakıf tarafından tutulan muhteşem zeki bir hocamızın bize çalışmak için verdiği sorulardan bir tanesini sormaya

gittiğimde bana vermiş olduğu yanıttır. devamında ise istersen sen o soruyu bana ver ben evde bakıp yarın sana söylerim dedi. bende gerek yok diğer hocamıza sorarım diyerek

geçiştirdim. tabi bu olay okulda baya bir yankılandı. sonra tabi hoca bana taktı haliyle. toplantıda abime bu çok tembel, hiç çalışmıyor diye de sıkmış tabi.

ertesi günlerde hoca ders anlatırken biz arkada sohbet ediyorduk arkadaşlarla. tabi taktıya bana, beni küçük düşürecek. kalk bu soruyu çöz sözlü notu vereceğim sana dedi. çokta iyi

bildiğim bir soruydu. ancak ona hocam mantığını bilmiyorum, bilsem çözerim dedim. eğer izin verirseniz yarın size cevabını veririm dediğimde bütün sınıf yıkıldı. haliyle sözlü notuda

veremedi. o sene öss de fizikten full çıkarmıştım, sonucunu hocaya götürdüm ancak başka yere atanmıştı. dua etsin atanmış.
kendini de evde unutsaydın evladım gelmeseydin.
aranızda bazı kendini bilmezler var. onlar kendini çok iyi biliyor tek tek saymayayım şimdi. müdür baş yardıcısı sözü. *
+çocuklar çok çalışıyorum. hatta inanır mısınız uzun zamandır annemlerin yanına bile gidemedim. sonra öğretmen maaşları çok az. siz biliyor musunuz ki maaşlarla nasıl geçiniliyor. bize sadece saat başı 17 tl veriyorlar.yazın sadece bir kaç ülkeye gidebildim.

not: sonrasını dinlemedim.
-ay benden duymuş olmayın da geçen gün yan sınıfın...
Evet bayağı dedikodu yapıyordu. Verimli geçen sosyoloji dersleri... liseyi özledim bir anlığına.
derste sürekli alışveriş ve kiyafet muhabbeti yapıp dersi dinlemeyen kızlara, hocanın kendine has şivesiyle "şanak şömlek okuluna gidecek bunlar" şeklinde verdigi ayar.
"Şeyi şey olanın şeyi şeyden kurtulmazmış". Rahmetli almanca hocamizin sozuydu. Garibim neyi kastettigini aciklayamadan vefat etti. Harbi bu ne demekti ki.
medeniyet nedir bilir misin evladım? medeniyet tek başına bir odada otururken hapşırdığında ağzını elinle kapamandır. öğretmenin bu tanımlamasından sonra sınıta derin bir sessizlik oluştu içten içe yarıla yarıla gülüyorduk ama öğretmen gayet ciddiydi ve medeniyeti bu şekilde tanımlamıştı. hala aklıma geldikçe gülerim deli kadına. bu arada bu kişi edebiyat öğretmenimizdi.
fen bilgisi öğretmenimin yıllarca dilimize pelesenk olan çıkışıdır.

--spoiler--
oğlum kopya çekiyoğuz yine zayıf alıyoğuz malsığız mal.
--spoiler--
hocam hocam olunca hocam oluyor tabi.
Edit : bir öğrenci nokia ince uçlu şarj aleti istemiş. Gelip bize sordu : "arkadaşlar ınce uçlu sarj aleti varmı benimki kalınmış da" ...
lise 1 deyiz. hoca projeksiyondan ders anlatıyor ne oldu bişi oldu hoca yanlışlıkla onca yazdığı sayfayı kapadı. bundan sonrası şöyle

arkadaş:a
hoca:h

a:hocam nası becerdiniz bunu ehehuehehehe
h:kalk da nası becerdiğimi göstereyim
a:....
tüm sınıf: djdoekekdjgndoepekcjcjakwpdkvndorp
curcuna kıyamet vesselam.
görsel
"yine mülteci kampı gibi olmuş bu sınıf"
Matematikçi arkadaş suratı allak bullak gelir.
-nooldu ya bişey mi dedi yine ergenler?
-yok yav, Çocuğu ayağa kalkmadi diye bi sağlam dövdüm, meger çocuk ayakta ymiş aslında, boyu kisaymis.

Böyle defolu adamlar her meslekte olabiliyor.