bugün

Kimselerce tanınmayan ama kalite abidesi olduğu konusunda kesin konuştuğum, neyle gitarı bir arada beni benden alacak şekilde harmanlayan müthiş ve tavsiye edilesi bir grup...
sufilik yolunda bir araç,adım.
insanı kendinden geçiren, kafa rahatlatmakta bire bir eserler üreten, bir özel televizyon kanalında da yine kendi adlarını verdikleri bir programı hazırlamış, eserleri yalnız dinlenesi huzur topluluğu.
tınılarıyla akıllara ilk olarak şırıltılı,huzurlu bir su sesini duyumsatan başarılı grup.
Topluluk, 1990 senesinde A. Şenol Filiz ve Birol Yayla tarafından oluşturulmuştur. Temelde akustik bir tınıya sahip olan topluluk, geleneksel müziğimizden yola çıkarak günümüzü yansıtan ve geniş bir yelpazeye açılabilen sade ve dingin bir müzik anlayışını yorumluyor. Topluluk, 1996 senesine kadar ikili olarak çalışmalarını sürdürmüş, bu dönem içinde yurt içi ve yurt dışında verdikleri pek çok konserin yanısıra "Yansımalar" ve "Bab-ı Esrar" isimlerinde iki albüm yayınlamışlardır. Yine 1996 senesinde topluluğa vurmalı çalgılarda Engin Gürkey ve klavyede Alper Berksu katılmıştır. Klasik müzik perküsyoncu olan Engin Gürkey topluluk içinde daha ziyade Asya kökenli vurmalı çalgılar çalmaktadır. "Günümüzün karmaşasına karşın insanla biraz sadelik ve huzur sunmak amacımız..." diyen sanatçılar, çalışmalarında dinleyicileri ile bu temayı paylaşmaktadır. http://www.kalan.com/scri...ergi.asp?t=3&yid=3255
" kimi sözsüz şarkılar sizinle konuşur... o şarkıların bir dili vardır çünkü. kaynağını bireysel tarihinizde, ya da toplumsal hafızanızda bulan bir dili... kimi şarkılar sizi okşar gibi olur, kimi şarkılarsa gecenin bir vaktinde, çok derinlerinizde bir yerlerinizi sarsar. bu şarkıların hikayelerini, zamanın akışında, içinize yazdırması demektir bu biraz.. yansımalar 'ın şarkılarını dinlerken, ilk günden bu yana, hep bu duyguya kapıldım. bu hikaye, benim için, pervane 'de de devam ediyor. bizi biz yapan günlerin tarihi bugüne akıyor... köprü, hep inşa etmeye çalıştığımız bir köprü...
bu şarkılarda, içinizde o sarsıntıyı yaratacak buluşmalarla her an karşılaşabilirsiniz. bir ney 'in, tanburun, perdesiz gitarın, udun, kanunun, viyolonselin, ya da vurmalı sazın tınısı sizi çok eski bir yerinize götürebilir. bir yolculuk için bekleniyorsunuz. bu yolculuğa kimle, nasıl çıkacağınıza karar vermekse sizin işiniz. ben yanıma, anılarımı, hasretlerimi ve umutlarımı almayı seçtim..."

mario levi
(bkz: yanılsama)
11 kasım 2006 itibariyle crrde süper bir konser vermiş, bir kez daha nefeslerine ve ellerine hayran kalmamızı sağlayan enstrümantalistler grubu.
can yakan besteler ortaya çıkaran grup.
yerebatan sarnıcında tekrar konser vermelerini beklediğim grup.

(bkz: mehmene)
(bkz: sihirli aynalar)
akm de içimdeki Hüzün adlı bir gösteride kadınların dans ederek tek bir söze gerek kalmadan duyguları ,hüznü,aşkı bukadar yoğun aktarabilmelerinde yansımaların müziğinin çok büyük katkısı olup salonu ağlaya ağlaya koşar adımlarla terk edersiniz bittiğinde.Bir anda şehirdeki egzozdan kapkara olmuş duygularınız berraklaşır.
(bkz: bab-ı esrar)
grubun bazı eserleri;
-pervane
-vuslat
-mahur
-serzeniş
-bab ı esrar
çaldıkları ney değil aslında.. içli içli melodiler mırıldanan.. yüreğinin sesi o duyduğun, içindeki kavruk küllerin dumanıdır o deliklerden fışkıran hüzün kokulu nameler.. kapa gözlerini ve sadece dinle.. kendini bulacaksın.
incesaz ile bu ülkede gerçek müzik yapan iki isimden biridir. ama işte bilinmezler -ki bırakın bilinmesinlerdir-, popüler kültür işte. komple oley, maksimum sana nefretim zart zurt. bu mudur?
Son derece dinlendirici, insanı huzura gark eden, ney ve gitarla içli nağmeler tüttüren, Birol Yayla ve Şenol Filiz tarafından oluşturulmuş gruptur. Bir çok albümleri vardır. Her birinin keyfi kendine hastır. Ayırım yapmak çok güçtür.
albümleri ise ;

pervane *
vuslat *
serzeniş *
bab-ı esrar * *
yansımalar *

http://www.yansimalar.com
Bir aralar çok dinlerdim.Şimdi bıraktım mı?Hayır.Ama uzak kaldım..Hayat çok gürültülü..bu kadar sessizlik fazla geliyor bana..ağlatıyor,tırmalatıyor,uyumsuzluk yaratıyor ben de...Halbuki bir zamanlar ben de öğrenciydim,bir zamanlar sırf beleş diye TArık Zafer Tunaya'daki Yansımalar muhabbet/konser şeysine ben de gitmiştim,sonra çok değişik hislerle ben de çıkmıştım oradan,sonra kaset,cd..vs derken müdavimliğin bir üst derecesine de ekledim kendimi..sonra noldu Kartal-Pendik..Şimdi bazen o büyülü tınıları haber bültenlerinde,orda burda görünce uzaktan bir tanıdık muamelesi yapıyorum o seslerle yarım kalan kişiliğime..
dinlerken sürekli yutgunmanıza neden olan grup. serzeniş parçaları tekbaşına intihar sebebidir.
sonbahar adlı ruhu iyileştiren mükemmel bir şarkısı olan grup. insanı adeta iyileştiriyor, yaralarını sarıyor gibi.tek kelimeyle harika.
kesinlikle bir albümünü alıp * ruhu arındırmak amacı için kullanılmalı. işe yarıyor. folk müziği özellikle enstrümantal sevenler için vazgeçilmez olacak.
yansımalar - bir eski istanbul.
sırt samatya' nın kalelerine verilir, kayaların üstünden geçip havaya aldırış etmeden denize sokulur ayaklar.
'bir eski istanbul' la geçmişe götürür sizi yansımalar, yüzünüze geçmişten gelip yerleşen bir tebessümle birlikte...
sabahları dinginliğe ulaşmak, huzur dolmak için dinlenmesi gereken bir albüm. şiddetle tavsiye ediyoruz efendim, kuş gibi oluyorsunuz böyle...
15 aralık cumartesi günü, cemal reşit rey konser salonunda sevenleriyle buluşacaklar.
iple çekiyoruz.
grup üyeleri,'önder focan'ın caz albümünde tekrar ortaya çıkmışlardır, ney ile caz yapmışlar efendim.
(bkz: önder focan)