bugün

şu ülkeleri kapsar: suriye, mısır, lübnan, israil, ürdün...
türkiye vatandaşları dışında diğer ülke vatandaşlarına tam veya yarı burslu okuma imkanının tanındığı;eğitim seviyesinin yerlerde süründüğü üniversite.(bkz: okulumu kötülemek gibi olmasın ama gerçekler acıdır)
asker korumalı, bol yokuşlu, eğitim kalitesinin eksilerde olduğu, paranızla rezil olduğunuz üniversite.*
mısır dışında turistik olarak gidilip görülecek herhangi bir ülke barındırmayan kavram. yine de orta doğu'dan iyidir, uzak doğu ile kıyaslanmaz bile... daha fazla orhan kural'laşmadan hemen iyi günner diliyorum. bu seferde metin fidan'laştık iyi mi? insan doğuya yakın da olsa kendine uzak oluyor zaman zaman...*
ingiliz imparatorluğu dışişleri doğuyu uzakdoğu yakın doğu ve ortadoğu diye ayırmıştı.
uzak doğu bildiğimiz uzak doğu. yakın doğu balkanlardan türkiyeye kadar osmanlı coğrafyası. ortadoğu ise basra körfezinden hindistana kadar olan bölgeydi. sonra zamanla baktılar bunların ikisi de zaten osmanlı toprağı iki terimi de birbirin yerine kullanmaya başladılar.

amerikan dışişlerinde near east diye geçer, görevli olduğu yer bildiğimiz middle easttir.