bugün

eski tip ,sıkma programına geçtiğinde yeri göğü inleten ve sanki ayakları varmış gibi aşırı sarsıntıdan yer değiştiren makinadır.
bir zamanlar evimizde bulunan makinedir.
kendisinin civataları mı gevşemiştir ne o yüzden programı bittiginde takada tukada sesleri eşliginde banyo kapısına kadar gelip bize el sallardı ordan.
bir gece uyandım elinde bıçak, başımın üstünde bekliyor.
katil makinelerdir.
bu durumu bizler tvdeki calgon reklamlarındaki dayıdan ögrendik ve bir yaşımıza daha girdik. *
o da bir şey mi bizimki dans ediyordu. *
ben daha küçükken (taa çişimi klozete oturup yaptığım zamanlarda), yine bir gün klozette otururkene vınnn vınnn benzeri sesler çıkarıp üzerime gelen ve benim donum ayaklarımda bağıra bağıra içeri koşmama sebep olan en korkunç ve en hain çamaşır makinesi.
evde kısa bir süreliğine de olsa korku durumu yaratan alettir. kimse onun bulunduğu ortamda bulunmak istemez. evin büyüğü tehlike anında sigortayı kapatmak için şartelin başındadır. diğer aile fertleri korku ve dehşet içerisinde makineyi, çamaşırları kuruturken uzaktan izlemektedir.
koşan çamaşır makinasının bir alt modeli. yaşlı bir teyzeden duymuştum, kadın çamaşırları atarmış makinaya, içeri odayı süpürmeye gidermiş; makina da arkasından...
akla simpsons'ın bir bölümünü getiren makine.

maddi durumları o kadar kötü oluyordu ki, eğlenmek için evin bodrumunda çamaşır ve bulaşık makinelerini yarıştırıyorlardı.
hulahop çevireni de mevcut olan , öğrenci evinin neşe kaynağı; kah bozulur ağlatır, kah güldürür halay çektirir, sessizliğin ortasına tıkırtıkır dandandan sesleri ile düşen renkli karakterdeki çamaşır makinesidir. *
(bkz: devreye girerken poflayan kombi)
hiperaktif çamaşır makinesi. 2008 modellerinde yoga yapanlarıda mevcuttur.
(bkz: merdane)
genellikle içindeki kazanı yani kirli çamaşır haznesi bozuk olan çamaşır makinelerine halk dilinde verilen ad.
çamaşırları asmaya giden üst düzey çamaşır makinesi.
*
(bkz: beraber yürüyelim mi)
reklamlarda geçen olaydır. kireç önleyici kullanın geçer. eğer yürümeye başladıysa kendi haline bırakın,free takılsın.
o bir sportif,o bir eğlenceyi seven,o bir şakacı,o bir ki üç..
genelde ögrenci evlerinde bulunan,bi saatte yapacağı işi 5 saatte yapan ,bu işi yaparkende bazen sıkılıp banyonun kapısına doğru yol alan çamaşır makinası tipidir.
kalça çıkığı olanlar için kullanılabilen tabirdir.
önce korkutan sonra kendisine alıştıran makinadır.
zamanla aranızda bir bağ oluşur hiç çekinmez gittiğiniz yere kadar eşlik eder falan.
bir gün anne banyonun kapısını açmak ister ve açamaz. makina yürümüş ve kapıya dayanmıştır. iyiki kabloludur bunlar, yoksa mazallah evden çıkıp giderler.
(bkz: merdaneli çamaşır makinesi)
sabit olmayan, içi kıprarken dışına vuran makine.
içine çelik kaçmış makinedir.
ayağınıza kadar getirir " ben sıkamadım sunları al hemen as " diye haykırarak.