bugün

görsel

Çin'de yayılma hızı korkunç.

Dünya psikolojik travma yaşıyor bizim ülke bilekten dirseklere kadar plastik bileziklerle bezeli bahçelievler karılarının gerdan kırıttığı flash TV stüdyoları aq...
Fransa son 24 saattir listede tek avrupa ülkesi durumunda.

görsel
yarasaya o konuda ben de kırgınım
öncelikle söyleyeyim, hastalığın ilk haftasına bakılırsa sars kadar tehlikeli değildir.

sarsta dünya sağlık örgütü küresel alarm ilan etmişti, dünkü açıklamalarına göre ise, wuhan için acil duruma gerek yok denilmiş.

sosyal medyada paylaşılan görüntüler, ses kayıtları tıpkı ülkemizde "enkaz altında kaldım yardım edin" tweeti atanlar gibi provakatör eylemlerdir.

çinliler vurdumduymaz vicdansız pislik insanlardır. tweetterda "wuhandan kaçıp maskesiz gezeceğim hastalığı bütün çine yayacağım" şeklinde yazan troll çinliler var.

o yüzden itibar etmeyiniz. hastalığın olduğu gerçek, yayıldığıda gün gibi ortada. ancak 1.5 milyar kişilik çinde 45 kişinin ölmesi olağan.
yok whatsapp ses kaydı şu bu.
hiçbirinin güvenilirliği yok.

lakin bilindiği üzere çin bir nevi diktatörlük anlayışıyla yönetilen baskıcı bir ülke.

bu anlayıştaki bir ülke sorunlarından için daima 10'u 1 söyler, örtbasa uğraşır.

ve bu ülkenin devlet başkanı "sakin olun, olay kontrolümüzde" demek yerine "çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

ki ilk salgın haberlerinden bu yana bir açıklama yapması bekleniyordu.
günlerdir beklemesinin nedeni olarak en ufak bir olumlu gelişme beklemesine yoruyorum. ancak görünen o ki gelmedi.

40 bin ölü ve ölülerin iş makineleriyle gömülme görüntüleri gerçek olabilir.

haftalardır 40 ölü sıradan bir grip vakasını geçmez.
bunun içinde milyonlar karantina ile tecrit edilmez.
rakam kesin olarak bunun katlar katlar fazlası.
Dünyayı kaygı ve huzursuzluğa garkeden, antin kuntin icatlarıyla nam salmış çin' de üreyen yada üretilen ölümcül virüstür.

Çin hükümetine bakılırsa, asayiş berkemâl.
Duyumlara ve sosyal ağlara bakılırsa welcome kıyamet!
Tüyler ürpertici paylasımlar, fotolar, açıklamalar, her aklı selim insanı korkutacak nitelikte.

Dünyanın en garip, en muamma kültürüne sahip, garip bir ülkedir çin.
Antin kuntin icatları, hayret verici çakma ürünleri, mafyası, yarasa, köpek, yılan, maymun beyni, hamam böceği, çekirge yiyen insanları ile, bu dünyaya ait değiller gibi sanki.
Bacak kadar boyu var, türlü türlü huyu var! Evet!
inanmadığım bir virüstür. Hiç öyle abartıldığı gibi tehlikeli bişey olduğunu sanmıyorum. Milyardan fazla insanın yaşadığı yerde gripten 30 kişi ölmüş. Asıl garip olan bu kadar az kişinin ölmesi.
edinbrouht lu bilim insanları sars kadar tehlikeli değil, korkulacak durum yok diyor.
an itibariyle ölü sayısının 106 olduğu açıklanan virüs.
çin ülkesinde her hafta 100 kişi ölse çin'in kendisinin haberi olmaz.
ülke nüfusu 1 buçuk milyar !
bazı şeyleri gizliyorlar sanki.
Umarım akrabalarıma da bulaşır dediğim çini kasıp kavuran virüs.
Yakındır Türkiye'de baş gösterir malum Kapadokya ve çevresi asyalı kaynıyor. Ve sınırda gelişmiş bir önlem aldıklarını düşünmüyorum.

Ama yapay bir bir virüsün kontrolden çıktığı kanısındayım.
Hava yoluyla bulaştığı tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde mikroplu ellerin göze götürülmesi ile de bulaşıyormuş. Aman dikkat!
o an gördüğü neresi varsa zıplıyormuş. göz, kulak, ağız, burun. arsız köpek.

ayrıca tuhaf bir bilgi; 1300'lerdeki veba salgının ana kucağı yine bu pis çinlilermiş. helak olasılar.
annemin kankisinin yetkili bir oğlunun dediğine göre çin’de yedikleri bir yılan varmış(keşke sadece yılan yeseler) bu yılanın yetiştiği sulak araziden alınan örneklerde virüse rastlanmış ve bu sulak arazinin içerisinde bir takım kimyasallara da rastlamışlar diğer yetkililer biyolojik silah olabileceğini düşünüyorlarmış fakat başka bir kaynaktan öğrendiğime göre çin’in wuhan kendinde 2017 senesinde çinli mikrobiyologlar tarafından yapılan virüs araştırmaları için yapmamaları konusunda diğer profesörler tarafından uyarılmışlar fakat dinleyen olmamış ve bugün ise (niye acaba 3 yıl sonra) bu virüs ortaya çıkmış...
verilen rakamların tamamı yalan. en az 40 bin ölü, 25 milyon enfekte var. yarasa felan da hikaye. bu sikkolar 100 yıldır yiyor yarasayı, yılanı yeni yedikleri bir şey değil. sadece kılıf. laboratuvarda üretilip saldılar. panzehir illa ki ellerinde. olmadığına inanan büyük geri zekalıdır. toplamda 16 ülkede görüldü. çok yakında bizde de görülecektir. durum o kadar ciddi ki çinden gelen uçak, gemi ne varsa geldiği gibi geri postalamak gerek, hatta yoldayken gelmeyin demek gerekli.

an itibarı ile çin yarra yemiştir. sırada ki ülke biziz. bir kuşak bir yol projesinin bir bedeli olarak ebemizi mumyalayacaklar.
Eyvah bundan uc dort ay önce bi çinliye yol tarıf edıp tokalastım.hepinize bulaştıracam hıhahaha.
https://gisanddata.maps.a...740fd40299423467b48e9ecf6
maske lobisinin işidir domuz gribini de abarttılar hiçbir şey olmadı bundan da olmayacak bence açık ve net.
son günlerde haberleri gündemi takip etmiyorum ne oldu tedavisi bulundumu

selam ve dua ile hayırlı forumlar.
coronavirus salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 1000’i de aştı, son durum şöyle;

• Ölü sayısı; 1.018
• Vaka sayısı; 43.108
• iyileşen hasta sayısı; 4.053
• Virüsün tespit edildiği ülke sayısı; 25
Günaydın #COVID19 (corona virüsün yeni ismi) salgınında, son durum;

• Ölü sayısı; 1.369
• Vaka sayısı; 60.329
• iyileşen hasta sayısı; 6.017
• Virüsün tespit edildiği ülke sayısı; 25

Ölü sayısı bir önceki güne göre yaklaşık 240, yeni vaka sayısı yaklaşık 14.000, iyileşen sayısı da yaklaşık 1200 arttı.iyimser olabileceğimiz bir tablo yok yani sayılarda
iyileşen hastalar üzerinde bi çalışma duymadım. WHO en hızlı 18 ay içinde yeni bir aşı çıkabileceğni duyurdu.
Virüsün öldürücülük oranı 5/1 yani her 5 virüs taşıyıcısının 1'i vefat ediyor. 4'ü ise hafif grip semptomları yaşayıp hastalığı atlatıyor.
Şu anda Virüs bulaşan insan sayısı resmi rakamlara göre 60000.
Bu güncel rakamlara göre en az 12000 kişi hayatını kaybedecek maalesef.
Iran da ölü sayisi 8 oldu. italya da da durum kötü.
Dün çin konsolosluğu nun önünden vahim bir kaza sonucunda
Geçmek zorunda kaldım. Acaba bana da bulaşmış mıdır ?
italya’da 107, iran’da 483 kişinin ölümüne neden olan virüs.

Bilinen bir tedavi şekli yok. Almanya’da orta derecede seyreden vakaları yoğun c vitamini takviyesiyle ağır semptomları ise aids tedavisinde kullanılan bağışıklık güçlendirici ilaçlarla tedavi etmeye çalışıyorlar.

Korunmak için genel kabul gören bazı tavsiyeler var.

Kalabalıklardan uzak durmak, toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çalışmak, fuar, toplantı vb etkinliklere katılmamak.

Gün içinde sıklıkla elleri yıkamak. Dezenfektan bulunamıyorsa 80c kolonyalar da aynı işlevi görür.

Gün içinde bol bol Sıcak bitkisel içecekler içmek. Eğer katı bir dini inancınız yoksa düşük hacimde yüksek alkollü içecekler tüketmek veya ağız gargaraları kullanmak.

Tokalaşmamak, sarılmamak.

Vücut direncini yükseltici besinler tüketmek (bal, pekmez, meyve, kuruyemiş, süt ürünleri vb)

Yaşanılan Ortamı havadar ve sıcak tutmaya çalışmak.