bugün

halen yaşamakta olan amerikalı yönetmen. 1970'lerde kendini göstermeye başladığı sinema sektöründeki ilk filmi sonny bono ve cher'in başrolünde oynadığı müzikal bir komedi olan good times'dır.

asıl büyük başarılarını ise en iyi yönetmen dahil 5 oscar kazanan the french connection ve 2 oskarlı** gişede büyük işler yapmış olan the exorcist filmleriyle kazandı.

friedkin, farklı türlerde filmler çekmekle birlikte en başarılı olduğu türler korku ve gerilim türündeki filmleridir
rules of engagement filmiyle bol miktarda ele$tri toplami$, orta halli yonetmenlerden biraz daha iyi olan $ahis.
Çocukluğumdan beri büyük hayranı olduğum yönetmen. the french connection, cruising, the exorcist, jade, bug ve son olarak killer joe. Büyük bir ustadır. Fakat beni twitter'da engellemesiyle kalbimi kırmıştır. * * *
daha çok the exorcist ile tanınan yönetmen.

laura branigan'ın self control klibini de yönetmiş, bu bünye bunu yeni öğrendi. ulan ben de "niye bu klibi izlerken korkuyorum ben lan?" diye sorup dururdum kendime, sebebi buymuş. bol alt mesajlı, bir hayli zihin sikici ve bir o kadar da güzel bir klip. şimdilerde böyle klipler ve böyle şarkılar yapılmıyor azizim..

https://www.youtube.com/watch?v=p8-pP4VboBk

ah, seksenler, seksenler.. (#24052097)
(29 Ağustos 1935), ABD'li film ve televizyon yönetmeni, yapımcısı ve senaristi. 1970'lerde yönettiği The Exorcist ve The French Connection filmleri ile tanınır.

1980 yılında yönettiği Cruising filmi ile Razzie olarak bilinen yılın en kötülerine verilen Altın Ahududu Ödülleri'ne En Kötü Yönetmen ve En Kötü Senaryo dallarında aday gösterilmiştir. 12 Angry Men isimli TV dizisi ile Emmy'e aday olmuştur.

Jeanne Moreau (1977 - 1979), Lesley-Anne Down (1982 - 1985), Kelly Lange (1987 - 1990), Sherry Lansing (1991 - devam) ile evlilikler yapmıştır. Lesley-Anne Down ile olan evliliğinden bir oğlu vardır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/William_Friedkin
bugün vefat etmiş yönetmen.
bugün vefat etmiş yönetmen.
true.

Hadi be benim ölmem gerekiyordu oysaki hehehehe.

Bunun nicki değiştirdiğimde şu the exorcist ile benzediğini bilmiyordum.

Ne bileyim deja vu gibi geliyor aq son bir kaç günü bir daha yaşamışız gibi.

Geçen senede oluyordu.