bugün

samuel beckett oyunudur. godot ise beklenen şeyleri temsil eder.
"godot'yum desem bekleyenim olmaz"*
beklemek veya beklenilmekten çok, varlıklarının tek kanıtının (ya da ellerinde olan tek şeyin) bekleme eylemenin ta kendisi olduğunu bulmaya çalışan ama sürekli aynı oluşu yaşadıklarından bunu anlayamayan viladimir ve estargon'u dolayısıyle hepimizi anlatan oyun..
(bkz: güle güle godot)
izmit şehir tiyatrosu tarafından oynanan sıkıcı oyun.
Samuel Beckett: GODOT'YU BEKLERKEN'den...

(...)

Çocuk --- Bayım... Vladimir döner. Bay Albert...
Vladimir --- Hadi bakalım. Bir an. Beni hatırlamıyor musun?
Çocuk --- Hayır Efendim.
Vlamimir --- Dün gelen sen değildin.
Çocuk --- Hayır Efendim.
Vladimir --- Bu senin ilk gelişin.
Çocuk --- Evet Efendim. Sessizlik.
Vladimir --- Bay Godot'dan bir mesajın var.
Çocuk --- Evet Efendim.
Vladimir --- Bu akşam gelmeyecek
aşağıdaki sözleri söyleyen kimse ya da şahıs ya da her kimse..

William Shakespeare: Atina'lı Timon'dan

III. Perde VI.Sahne

TiMON - Herkes sevgilisini öpmeye koşar gibi yerine geçsin. Sofranın her yerine düşen yemek birdir. Resmi bir ziyafetteymiş gibi yer seçmekte uyuşamayıp yemeği soğutmayın. Oturun, oturun. Tanrılar kendilerine şükran göstermenizi beklerler. "Ey insanlara iyilik gösteren ulu tanrılar! içimize şükran hissi serpin, kendi hediyeleriniz kendi adlarınızı yükseltsin. Ama verecekleriniz büsbütün tükenmesin, yoksa tanrılığınız hor görülür.

Her insana yetecek kadar verin, birinin ötekine vermesine meydan kalmasın. Çünkü siz tanrılar insanlardan ödünç almaya kalksanız, insanlar tanrılara sırt çevirirdi. Emredin de yenen şey, o yemeği verenden daha çok sevilsin. Yirmi kişilik hiçbir toplantıda yirmiden aşağı habis bulunmasın. Bir sofrada on iki kadın oturuyorsa on ikisi de...oldukları gibi olsunlar.

Geri kalan neniz varsa tanrılar, Atina'nın Senato azasından en aşağılık halkına kadar hepsinin kusurlarını mahvedip ortadan kaldırmak için kullanın. Buradaki dostlarıma gelince: bence hepsi de bir hiçten ibaret. Onun için ne siz onları kutlayın, ne de ben ağırlayayım." Köpekler! Kapakları açın da yalayın.
(bkz: boşuna beklemeyin gelmeyecek)
(bkz: godot yu beklerken ağaç olmak)
ne umut ne umutsuzluk,ne varlık ne de yokluk vardır.yasam vardır sadece.Nerede ve ne zaman?Godot'un hiçbir zaman gelmeyeceğini bile bile bekler Vladimir ve Estragon,konusarak zaman gecirirler,sonra Lucky ve Pozzo gelir,tek bir agacın oldugu kır yolunda hala beklenir Godot.
(bkz: godot)
hayatın anlamsızlığı ve insanların iki yüzlülüğü üzerine, klasikleşmiş bir oyun. okunmalı.
(bkz: absürd drama)
kötü tiyatrocular oynadığında anlaşılmaz hale gelen oyundur.
izlerken * sıkınılan ; bitmek bilmeyen oyun.
waiting for godot.
ayrıca okumak isteyenler için http://samuel-beckett.net...ting_for_Godot_Part1.html
-hadi gidelim.
-gidemeyiz.
-neden?
-godot'yu bekliyoruz!

kısırdöngülerle dolu oyun, yapıt.
(bkz: o gelmezse biz ona gidelim)
estragon'la Vlademir'in Godot'yu beklerken ağaç oldukları trajikomik oyundur.
estragon: insan biliyorsa eğer.
vladimir: sabretmekten yılmaz.
estragon: ne beklemek gerektiğini biliyorsa.
vladimir: endişeye mahal yoktur.
estragon: sadece bekler.
vladimir: artık alıştığımız gibi.
"bekliyorum, öyleyse varım," şeklinde özetlenebilir.
ertelenmiş umutlar perişan eder insanı mottosuna sahip oyun.
Lise 1. sınıfta okuduğum, Samuel Beckett tarafından yazılmış tiyatro eseri. Hayattan beklentileri anlatır. Godot'u beklersiniz ama bir türlü gelmez. Daha sonra kompozisyon sınavı olmuştuk o kitaptan. Tabi herkesin tahmin edeceği üzere konu "Godot nedir?" idi. Ben de Godot, mutluluktur yazmıştım. Estargon'la Vlademir hayatlarından bezmiş,mutsuz insanlar gibi görünmüşlerdi çünkü bana. 90 almıştım. Sonuç iyidi yani benim için. Godot, eseri okuduğum sırada gelmeyerek beni hayal kırıklığına uğratmıştı ama daha sonra istediğimi almıştım.
ilk okumada metnini çok kuru bulursunuz belki...ama sahne üzerinde çok farklı anlamları kuşanan bir diyalog örgüsü vardır.
(bkz: godosu beklerken)
teknik anlamda, isi bilenler icin son derece basarili bir oyunken, zevzek kisiliklerin her geyige katabilecekleri oyun adi. deu uygarlik tarihi hocasinin derste yaptigi ve bir amfi insani katlettigi espri buna örnektir.
ut hocasi: ne bekliyosun kardesim(soru)
cevabi da kendi verir:godotyu
güncel Önemli Başlıklar