bugün

1876 yılında istanbul'un Vefa semtinde kurulan markadır. halen varlığını sürdüren bir çok şubeyle hizmet vermektedir.
1876 yılı Eylül ayında Vefa Bozacısı adı ile bozacılığı hem bir meslek hem de bir marka haline getirmiştir. Ekim ayından Nisan ayına kadar Boza, Nisan ayından Ekim ayına kadar da kuru üzüm şırası, dondurma ve limonata satışı yapımaya devam etmektedir.
istanbul'da fon müziği dinlemek zorunda kalmadan oturabileceğiniz sayılı güzel mekanlardan bir tanesi. (bkz: müziksiz mekanlar)
bozalarının kıvamının fazla cıvık olduğunu düşündüğüm, ayrıca boza diyince insanların ilk aklına gelen marka olmayı nasıl başarmış bilmesem de benim için bir soydan boza olmayı başaramamış bozacı.
Zor bir durumda şahidinin Kemal Kükrer olacağı şirkettir.
2012 kışı itibarıyla 1 bardak bozayı (200ml) 3tl ye satmaya çalışan firma. tamam eski firmasın, tamam bozan güzel de kardeşim bu nedir yahu? oraya gitmişken bardakta içiyorsun zaten, hadi litre alayım desen litreside 9tl. nerdeyse 1 litre benzinin 2 katı fiyatı var. ne satıyorsunuz arkadaşım siz?
Bir bardak bozayi 2,5 liraya satan icine leblebi de atan bozaci. Leblebiyle birlikte iyi gitse de leblebiler bitince sanki icine ayran dokulmus asure yer gibi oluyorsunuz.
suan bulundugum ve boza deyince akla gelen tarihi mekan.
yakınlarda gitmeyi düşündüğümüz mekan.
bozayı sevmeyene bile sevdiren mekan.

küçüktür, tarihidir. boza sevenlerin mutlaka gitmesi gereklidir.
yalnız dükkan çıkışında ara sokaklardan devam etmiyoruz. tekrardan imç tarafından veya kemer tarafından güzergahımızı belirliyoruz. güvenliğiniz için bu şart.
hala istikrarını koruyan ya da öyle görünen aynı tarz devam eden vefa'nın simgelerinden olan bozacıdır.
Öğrencilik hayatım boyunca, 4 senedir komşusu olduğum Türkiye'nin Hacı Bekir Lokumlarından sonra en köklü ikinci markası.

Ha, bozayla aram yok; Ama her gece deli gibi misafirleri var.

Edit: Karşısındaki küçük marketten alınan taze sıcak leblebi bozayla gayet iyi gitmektedir.
Leblebiyi kendisi satmayıp karşıdaki kuruyemişçinin sattığı bozacıdır.
Bozasıyla değil de sıcak ve samimi görünen ortamıyla beni içeriye davet eden dükkan. Maalesef bu davete henüz icabet etmişliğim yoktur. Akşamları sağında solunda içerisinde olan kalabalığı görünce bazen kendime soruyorum "ben boza değil de başka bir şey mi içtim?". Tadı öyle kötü bir şey değil; fakat abartılmasını da doğru bulmuyorum.
diğerlerinin arasında en iyisidir.
Geçen gece gittiğim ve kalitesini yıllardır aynı standartta korumayı başaran Fatih ilçesindeki Vefa semtindeki bozacıdır.
yaz döneminden itibaren içinde dondurma da satılan mekan. porsiyonu(4 çeşit) 6 tl'ye satılıyor. gayet güzel ve kaliteli. denemek gerek..
Her zaman gitmek istediğim ama bir türlü Yalova'dan istanbul'a geçemediğim ve asla tadamadığım istanbul da ki vefa semtinin meşhur bozacısıdır. Ah ah gidemedik.
vefa semtinde bulunan, istanbul'un en eski bozacısı.
bir gün uğrayıp boza içmeyi planladığım mekan. gerçi istanbul'a da ne zamandır gidemedik ama pandemi yüzünden.
ismi eski bir semt diye değişen bozacıdır...
Havalar biraz soğuyunca gideceğimdir. Şimdi tadı olmaz. Bir ay sonra falan. Dileyenle birlikte gidebiliriz.
görsel