bugün

aksaraydan başlar ve topkapı-ulubatlı mevkiine kadar devam eder. toplam 8-10 şeritlidir. Adnan menderes yaptırmıştır. ilk yapıldığında "uçak mı indireceksiniz?" denmiştir. fakat şimdi trafikten yolda gidemiyorsunuz. yol ancak yoğunluğu kaldırabiliyor.

edit: yeni adı için (bkz: adnan menderes bulvarı)
bir yıldır konakladıgım iş cıkısları trafigi cekilmez olan cadde
ulusal bayramlardan bir kaç gün önce tören provaları ile adamı sinir eden ve cehennem trafiğine davetiye çıkaran cadde.
üzerinde akgün otel, bezm-i alem valide sultan hastanesi, istanbul emniyet müdürlüğü, edirnekapı erkek öğrenci yurdu nun bulunduğu, sonu*aksaraya çıkan cadde.
5'i gidiş, 5'i geliş olmak üzere 10 şeritten ibaret cadde, ki günümüzde bu bile yeterli olmuyor trafik yükünü çekmeye şu kalabalıkötesi şehrin, istanbulun... ayrıca civarında oturanlar tehlike altında, çünkü istanbulun en zayıf zeminlerinden birisi olduğunu bizzat bir prof.tan duymuşluğum var...
geceleri altı neon lambalı arabaların hız yaptığı. gördükleri bayan şoförleri sıkıştırıp rahatsız ettikleri cadde.
hemen hemen her gün bu caddede karşıdan karşıya geçen birisi olarak bir takım gözlemlere vardım ve paylaşmak istiyorum;

şimdi efendim tam vakıf gureba hastanesi civarındaki trafik ışıklarında, yayaların karşıdan karşıya geçmesi için yaklaşık 20 saniye kadar bir süre veriliyor trafik ışıkları tarafından. fakat normal bir bireyin, normal bir yürüyüş hızıyla karşıya geçmesi yaklaşık 30 saniye sürüyor. hadi bizim çok şükür sıhatimiz yerinde koşa koşa falan geçiyoruz da, buradan bir yaşlı, hasta, sakat vatandaş geçecek olsa ? hem hastane karşısı olmasından mütevellit bu ihtimal pek de az değil. yolun ortasında durup orda bir daha mı beklesin bu vatadandaşlar. hani arabalara yetmeyecek bu sefer süre denilebilir ama arabası olmayan vatandaş adamdan sayılmıyor mu yahu?
şu sıralar kutlamalar sebebiyle kapalı olmasından dolayı; esenler, dörtyol, sondurak mevkilerinin kukusuna su kaçırtan caddedir. bu günlerde avcılar tarafından gelenlere bir tavsiye; atışalan havaalanı mahallesi 1. köprü altından hemen çin çin deresi tarafına kırın direksiyonunuzu.
(bkz: sözlükten karayolları haberleri vermek)
hemen hemen her il ve hatta her ilçe de olan cadde ismidir.
yapıldığı zamanlar buraya uçak mı inecek diye dalga geçilen istanbul un göbeği olan cadde. şimdiler de trafiğe yetmez hale geldi. bir de altında metro olmasına rağmen.
#3891406 çok sakin bi entry olmuş.

kutlamalar sebebiyle kapandığı zaman insanın ağzının ortasına sıçan caddedir. şöförleri maymun eden, insanları maymun eden bi durum ortaya çıkarır. keşke uçak pisti olaydı dedirtir insana.
vatan ülkemiz. cadde evimizin önü
vatan caddesi, evimizin önünün ülkemiz olduğu yer.
29 ekim 2008 yani bugün , her sene ve her resmi bayramda olduğu gibi yine kutlamalara ev sahipliği yapan cadde. özellikle bu sene yaşananlar insanı daha mı hassas yaptı ne? askerler geçiyor tüylerimiz diken diken ediyor tanklar vs. tam bir görsel şölen. umarım bu her sene ve her resmi bayram da devam eder. çocukluğumdan beri koşup gidip izlerdim ama bu sene daha büyük bir duygu kapladı içimi. bir kez daha söylemek gerekirse ;
ne mutlu türküm diyene
cumartesi günü gazze için konvoy oluşturulacak mekandır. hiçbir farklılık gözetmeksizin her duyarlı vatandaşın katılım göstermesi gerekir. bir kaç km bile olsa orada bulunulmalı, unutmamalı ki o konvoydan filistine kadar gitme duyarlılığını gösterecek insanlar var. biri kadıköy' e kadar gider, oradan başka biri izmite, oradan da ankaraya. önemli olna "ne işe yararki bu şimdi" dememek ve katılım göstermek ...
trafiği ile insanı deli edebilen caddedir efenim.
trafik ışıkları bol olan güzide bir istanbul Aksaray caddesi.
dış ticaret vergi dairesinin bulunduğu caddedir. *
yıllar öncesi için, Allah belasını versin dediğim caddedir.
menderes döneminde birçok tarihi eser yıkılmıştır bu caddenin açılması için. tarih yıkımı gerçekleşmiştir düpedüz. semavi eyiceler, turgut canseverler dinlenmemiştir.
istanbul'un en büyük caddelerinden biri.

gel gelelim ki zamanında adnan menderes bu yolu yaptırırken chp zihniyeti buraya uçak mı indireceksin diye dalga geçmişler. görüyoruz ki muhalefetliklik genlerden geliyor.
istanbul'un ünlü caddelerinden birisidir. evimiz bu cadde üzerindedir. e malum otuz ağustos zafer bayramı da yaklaşıyor. bu sabah, zangırdamalar ile uyandım. Önce deprem oluyor sanıp korktum. Hemen bir durum değerlendirmesi yapmak için balkona koştum. o da ne. yolda obüsler ve tanklar fink atmaktaydı. aklıma hemen darbe olduğu ihtimali geldi. ama olanaksızdı. darbe olacaksa tankların ankaraya girmesi lazımdı. daha sonra amerika türkiyeyi işgal mi etmiş acaba diye düşündüm. ve sonra o karizmatik sesi duydum. "30 ağustos zafer bayramı provaları burada sonlanmıştır."
ben de geri uyudum.
Istanbul' un avrupa yakasında bulunan vatan caddesi, olası savaş durumunda, uçakların inip kalkış yapabilmesine olanak tanıyacak şekilde inşaa edilmiştir. Umarım allah o günleri göstermez.
görsel
güncel Önemli Başlıklar