bugün

(bkz: le lys dans la vallee)
dünyanın en sıkıcı kitabı.

Ulan bir betimleme 12 sayfa sürer mi amk.
Belki de okuyalı 15 yıl olan kitap.

Hala aklımda yuvarlak omuzlu bir kadın betimlemesi var. O zananlar o kadına bende aşık oluyordum.
Lisedeyken okuduğum kitap. Ne hatırlıyorum? Hiçbir şey. Ya da dur lan felix vardı bir adam iki kadın arasında kalıyordu galiba.
Balzac denen Gavur ve dinsiz bir yazarın kitabıdır. Çocuklarımıza Kadir Mısırlıoğlunun ve daha nice Allah dostlarının kitapları varken böyle gavurun kaleminden dökülmüş kitapları okutan güpe gündüz kafirdir.
Bunu yazan Balzac. Çok afedersiniz sayın sözlük yazarları ama bunu yazmasaydım edebiyat öğretmenimin laneti peşimi bırakmazdı.
Okuduğum en iğrenç kitap. Sabah sabah karşıma çıktı gene ellerim titriyor. Nefret etmişim resmen bir kitaptan.
Bir kitabı bitiremediğim vakit takıntı yapıyorum. Başladım mı bitirmem gerekiyor. Lise 1 talebesiydim o vakit. Kitabı bitirmek için ne zaman kapağını açsam suyla temas eden kedi gibi olurdum. O kadar sıkıcı ve bunaltıcı. Neyseki bitmişti.
Çok etkili bir romandır. Kitabın ortalarında henriette'nin yazdığı mektubu okurken, sanki mektubu gizlice ele gecirmisim de okuyormusum gibi heyecan duymuştum.
diyalogları betimlemeleri çok sıkıcı, bütün fransız iticiliğini başarılı bir şekilde yansıtan bir tomar kağıt.
Güzel başlayan ama ortalarına doğru "kaç sayfa kaldı?" Tribine sokan Balzac romanı.

Romanı çok sevmekle beraber, bir kısmında aşırı sıkılmıştım. Ah lise...
bir nesil bu romanın yazarının balzac olduğunu hababam sınıfından öğrendi.
sözde 3-4 gün önce başladığım ama 2 sayfa ancak okuduğum roman. benim gibi bir kitapseveri bu hallere düşürür efenim.

Edit:iş bu girdi yazıldıktan iki gün sonra bir köşede tozlanmaya bırakıldı
Eğer o kadın dünya üzerinde yaşıyorsa yaşadığı ev bu evdir diye düşünür Felix ve ne mutlu ki sevdiği kadını bulur. Kadının zambak gibi bembeyaz omuzlarını öpmek istediğinden bahseder hep. Harika bir kitaptır.
güzel kitapti.
Betimleme. Kitap değil, roman değil betimleme. Nefret ettim.
Bu kitabın kesinlikle bir ortası yoktur.

Okuyucular bu kitabı ya çok sevmiştir ya da nefret etmiştir. işte tam da öyle bir kitaptır. Balzac'ın kitaplarına yabancı olmayanların gayet sevdiği bir kitaptır. Betimleme sevmeyen kişilerin ise nefret ettiği bir kitap. Ülkemizde 100 temel eserin içinde yer alıyor diye biliyorum. Şahsi fikrime gelecek olursak bende gayet keyifle okumuştum. Oldukça da duygusal ve etkileyiciydi.
Tekrar tekrar okuyup aynı etkiyi aldığım muhteşem kitaptır. O omuzlara ben bile aşık oldum ..
4-5 kez okumaya başlayıp sonunu getirmeden bıraktığım kitap. Atamıyorum da. Olur da kırmızı elbiseli, siyah kemik gözlüklü, dar gömlekli hoş bir kadın gelirse seve seve alıp götürebilir.
Her sene tatile giderken kumsalda okumak icin kullanilan intelligence -9 veren item. Okuyanlara dikkat ederseniz kitabin baslarinda oldugunu gorursunuz.
balzacın sevgilisinin gerdanını sayfalarca anlattığı kitaptır.
Baştan sıkıcı gibi görünen, ancak okunmaya başlandığında sizi alıp götüren bir kitap.
Yalnız her çevirisi güzel değildir.
Cemal Süreya'nın çevirisi muhteşemdir. Okunacaksa bu çeviri okunmalıdır.
Daha önce iki kere okumuşluğum vardır.
yarıda bıraktığım nadir bi kaç kitaptan biri. arkadaş, o vadide kayboluyorsun. sabırlı olduğum bi gün, edebi yönü güçlü başka bi çevirmenden okuyacağım inşallah. niyet ettim allah rızası için.
Balzac denen adam yazmıştır.
şu aralar okuyup bitirmeye çalıştığım kitap aslında bakılırsa konusu falan güzel,sürükleyici ama şu betimlemeleri çok fazla ayrıntıya girmeden anlatsaydınız daha güzel olurdu balzac bey.