bugün

ucus uluslararasi ve business ise hemen hemen hepsi guzeldir yemeklerin.
tavuk der susarım.
halley ve içindeki salam kaşarla birlikle sandviç.

edit:zaten bir tek bunlar veriliyor. (bkz: first class olmak ya da olmamak)

edit: en son elma püreli yoğurt verdiler. *
hostes. *
türkiye italya arası, gulaş.

(bkz: austrian airlines)
klm ile seyahat ederken boeterkoek* olan yiyecektir. tüm sıcak yemeklerden daha iyi gelir.

o kadar lezizdir ki, klm'nin taş gibi hosteslerinden mahcubiyet ile tekrar tekra istersiniz.
(bkz: uçağa ilk kez binenin söyledikleri)
(bkz: uçağa bindim nihayet başım göğe erdi)
küçük fındık paketleri.
görmemiş airlines ile seyahat ederken verilen anket.*
(bkz: uçağada binerim anketimide yaparım)
klasikleşmiş ekmek arası sandviç. uçaktan aşşayı keserken sandivçi kemirmek ayrı bir zevktir.
thy'nın yurtdışı seferlerinde ikram edilen yemeklerin hepsi lezzetlidir. misal, benim gibi kırmızı et yemeyenler için levrek ızgara ya da köri soslu tavuk; bazen de tai usulu yapılmış sebze yemekleri gibi çoktan seçmeli yemekler verilir, kırmızı etli yemek yemeyenler için güzel bir seçenek bu. hatta vejetaryen beslenme alışkanlığı olanlar için de yemek seçeneği olduğu söylenmekte ama daha rastlamadım. ayrıca servis edilen yemekler yanında sınırsız alkollü ve alkolsüz içecekler ikramdır (ekonomik sınıfta sınırsız alkollü içki vardır ama sadece belli içkiler sınırsız). servis edilen yemeklerin yanından muhakkak tatlı, salata, soslar bulunur; bunlar da iyidir. uçulan zamana göre yemek servisi esnasında sıcak yemek dışında yolcunun isteğine bağlı kahvaltı seçeneği de sunulur; ki kahvaltı servisi 10 numaradır. thy bu yemek işini cidden çok iyi beceriyor. ha tüm bu bahsettiklerim ekonomi sınıfı içindi. diğer üst sınıflarda nasıl bir servis var varın siz tahmin edin.

not: yurtdışı uçuşlarında sandeviç, omlet, börek türü servislere dikkat edilmeli. zira özellikle omlet ve sandeviç türü şeylerin içinde bazen domuz eti gibi bizim kültürümüze uymayan etler olabiliyor. özellikle son 4 yılda thy'de domuz eti konusunda bir boş vermişlik söz konusu. tamam yabancı yolucuları düşünerek domuz etini de dahil ediyorsunuz mönüye eyvallah; ama mutlaka o uçak içinde türk müslüman ya da domuz etinden tiksinen kişiler olacaktır, en azından verdiğiniz şeyin içinde domuz etinin olduğunu vatandaşa bildirin ki vatandaş da istemiyorsa değiştirsin. bu aymazlık yüzünde bir sürü kişi domuz eti yedi ve bir çok kişinin haberi yok bu durumdan. domuz eti yemeyen arkadaşların dikkatine sunulur!
mayoneze banılmış hostes kalçasını bize yedirmeyeceklerine göre mantarlı biftektir.
ya kötüsü olmaz mı bişeyin ..hepsi güzeldir! hele business clas ise ne verirlerse karizmayı falan bırakarak silip süpüreceksin
tüysüz ve sulu şeftali.*
iskenderdir. hele tabak geldikten sonra hostesin elinde dumanlar tüten tereyağı ile gelip ''tereyağı?'' diye sorması anı çok özeldir.*
(bkz: pilot kızartma)
nereye, hangi ülkeye gidersem gideyim thy ile uçtum hep. ben neden hiç rastlamadım yukarıda sözü geçen yemeklere? mesela hiç iskender, biftek gibi yemekler olmadı yemekte. ya makarna vardır ya da balık , tavuk.

lezzetini inkar edemeyeceğim şey kahvaltıdır. thy bu işi gerçekten iyi biliyor, kahvaltı tek kelimeyle nefis.

bir de fındık paketleri. *
Pegasus ve Sun Express'te sahip olmak için para vermeniz gereken yiyecektir.

işin vahim yanı, Pegasus'ta su ikramı bile yok. Sun Express'te o var hiç değilse... *
en leziz yiyecek kavrami ucak sirketine göre degisiyor. american airlines´da meksika usülü tapas yaparlar, bunun icinde kiyma vardir, istege göre kiyma kuzu ya da domuz kiyma olabilmektedir - müslümanlar disinda yahudiler de domuz yemezler-.

lufthansa´da ana yemekler normalin üstüne pek cikmaz da, eger ucus uzunsa kahve yanina bir tür peynirli kek verirler. o kek soguk ikram edilir, ve enfestir.

air france yemek konusunda acayip prensipli bir firmadir. salatalari harikadir, air france da ana yemekler de cok iyidirler. en azindan lufthansa´dan falan iyidir. air france´da bir peynir tabagi vardir, jelatine sarilmis, tadlari birbirine hic benzemeyen 5-6 cesit peynir koyarlar tabaklara...

benim yemeklerine hayran kaldigim en iyi ucak sirketleriyse, ispanyol ve güney maerika ucak sirketleridir. iberia yemek bakimindan-en azindan ben ucutugumda- diger her sirkete bes basar. yemekler boldur, sarap bedavadir, üstelik verilen sarap da boru degil rioja´dir- hatta iberia´da en iyi riojalardan tempranillo icmisligim bile vardir- bunlar harika saraplardir.

varig vardir, brezilya sirketidir... herifler yolcu sayisina degil koltuk sayisina göre mi bbeverage yüklerler bilinmez, bazen yemek artar, karni daha ac olan varsa, sürüsüne bereket yemek var diye anons yaparlar. bu misir gevregiyle aci et´le yapilan türden latin amerikan yemekleri harikalardir.

hicbir restoran´da yiyemeyeceginiz kalitede steakleri aerolineas argentinas´da yersiniz. yolunuz buenos aires´e düserse, kesinlikle sirf bu steak yüzünden bu sirketle ucunuz.

thy...standard cok iyidir. hemen bütün yemekleri cok güzel olur. ben bezelye ,pilav, tavuk etinden olusan bir tabak yemistim, cok yüksek kalitedeydi. bezelyeler, kesinlikle konserve bezelye degildi. tavuk eti kuru degildi-ki löp beyaz tavuk etini kivaminda yapmak hic de kolay bir sey degildir- cok begenmistim. bir kere acili bulgur pilavi denk gelmisti, o kadar güzel bir kivamda bir aciydi ki, söylenecek tek sey : enfesti. bazen makarna falan verirler, makarnalar hep cok güzel haslanmis olur.

bahsedilebilecek daha bircok sirket vardir da, bu kadar da yeter aslinda. fiyat konusunda oldugu kadar ikram bakimindan da sirketler birbirleriyle rekabet ederler, ana hat ucak sirketleri bazi konularda gercekten "asmislardir". ucak yolculugunu bir zevk haline getirirler.
swiss air'ın iflas etmeden önce uçuş boyunca kendi adına özel olarak yaptırdığı lindt marka kare çukulata. orgazmikti.
emirates ile yolculuk yapıyorsanız kesinlikle "Hindistancevizi sütü içinde ağır ateşte pişirilmiş sığır eti"'dir.
(bkz: muffin) dışardada yiyoruz ama uçakta bi başka güzel geldi be. * *
(bkz: portakal suyu)*
güncel Önemli Başlıklar