bugün

hava saldırılarına karşı savunma amacıyla yerden ya da denizden ateşlenen topçu silahı.
etiler ile hisarüstü arasında bir semt.
Hava hedeflerine karşı kullanılan silahlara verilen genel ad.
(bkz: 12 7 mm uçaksavar makinalı tüfeği)
uçağı savan teknoloji harikasıdır. uçağı düşürmesi farz değildir, savması kafidir.
topçu silahı değildir.ucaksavar 12.7 mm capında namlusunda 8 yıv 8 set bulunan hava savunma silahıdır. ayrıca 16 pkk lıyı arka arkaya dizin sadece 1 mermi hepsine yeter diye dusunuyorum.1 mermiye 16 kelle ii gider..
Uçaksavar sadece 12.7 degildir, 40mm uçaksavar toplarıda kullanılır.
ayrıca en etkili uçaksavar topçu uçaksavarıdır ( Kendim Uçaksavar taburunda görev yaptıgımdan bilirim )
12.7 yani 50bmg 6000 footpound yani 8130 joule enerjiye sahiptir buda standart çekirdek ile ancak 9-10 standart pkk lı yapar domuz gibi olanlar olursa sayı 7-8 e düşebilir, zırh delici mermi kullanılırsa 16 standart şerefsiz pkk lıyı arka arkaya delebilir.
58uç ve 59uç otobusleri ile şişli ve kabataştan ulaşımı yapılan semttir. bu semtin bir parkı vardır içindede bilardo masası olan lokal vardır. sahibi biraz tatlı su kurnazı olmasına rağmen keyifli olan kafede isterseniz bilardo oynarsınız. gerçi ıstakaların çoğu yamulmuştur ama fevkalade güzel demi yerinde çayı vardır bu lokalin.
amerikan sivil savaşlarında balonlara karşı kullanıldığı bilinmektedir. ancak buradaki silahların özelleşmiş olmaması askerin piyade tüfeklerinden faydalanması hava savunmasını söz konusu kılsada, a.a denilen yani uçaksavar kavramının yaratılışı 1909'lu yıllarda almanların yaptığı 65, 75 ve 105mm'lik toplara dayanıyormuş. gugılladım vikiledim editledim büdütledim. türkçe viki'de ilk uçaksavarın türkler tarafından 1915'de kullandığını söylüyor. ama gavur viki'si hayır 1909'da almanda vardı diyor.
en ilkel hava savunma sistemi. aa kısaltması anti-aircraft sözcüklerinden gelir.
gavurun uçaksavarı ile bizimki bir değildir. bizde 12,7 mm'lik (amerikalının 50 cal dediği) makineli tüfeklere de uçaksavar denir. 100-200 atış yaptıktan sonra namlusunu değiştirilmezse büyük olasılıkla tutukluk yapar. güneydoğu'daki karakollarımızda önemli noktalarda browning uçaksavarları konuşlandırılır.

görsel
bizim askerlerimizin genelde olarak poz vermek için kullandıkları silah.