bugün

uyuma konusunda sıkıntı yaşayan insanların uyguladığı tekniklerdir.
en etkili yöntem, hiçbir şey düşünmeme oyunudur. başarılı olmak için, tek dikkat edilenin nefes alış-verişinizi takip etmek olması tavsiye edilir. aksi durumda, kafanızdaki soru işaretlerini düşünmemek zordur...
bilgisayar başında bilimum pozisyonlar da olanları da vardır.
bunu askerde keşfettim %100 etkili. Okuyun.

Önce uyumamak üzere yatağa giriyoruz. Bakın özellikle yazıyorum uyumak istemeden yatağa giriyoruz. Yüzüstü, olmadı bir tarafımıza dönüp kalıyoruz. Sırt üstü yatmaktan kesinlikle kaçınıyoruz. Sonrasında gözlerimizi kapatıyoruz ve ağzığımızı hafif açıyoruz. derin derin nefes alıp veriyoruz, uykuda taklidi yapıyoruz. Uyuduğumuzu, şu anda rüya gördüğümüzü hayal ediyoruz, ama kesinlikle uyumak istemiyoruz. derin derin ve aralıklı nefes alıp vermeye devam. Uykuyu hayal etmemiz burada çok önemli. Uyumak istememeye calısmamızın nedeni beynimizle savaşıp yorulmak.

4 dakika içinde uyursunuz.
tarih kitabı okumak. *
cübbeli ahmet hocaya göre kur'an okumak, şeytan karışacağı için hemen uykunuz gelir demektedir.
dersi, öğrenci merkezli işlemeyen* öğretmenlerin dersine girmek.
insomnia'nın dibine vurmuş kişilerin kıvranarak aradığı tekniklerdir. Ben de uyku problemi çekenlerdenim ve tekniğim şu:' i-dose denilen cızırtılı bir müzik var. Aslen dijital uyuşturucu olarak geçiyor. Bunu dinleyerek uykuya dalmışlığım çok oldu. Fakat kulaklıkla dinlenildiği için kulaklığınızın ömrü kısalıyor ve eğer telefonunuzda otomatik müzik kapatma yoksa sabaha kadar müzik dinleme gibi bir durumunuz ve bunun akabinde şarj problemi ortaya çıkıyor. i-dose'un lucid dream olanını kullanabilirsiniz. Ama denenmeye değer olduğunu fark edersiniz veya koyunları sayarsınız.
Saç kurutma makinesi ya da yazdan kalma vantilatör çalıştırarmak benim patentini aldığım uykuya dalma teknikleri arasındadır.
en kolay tekniği içeriye hafif rüzgar girecek şekilde pencereyi açmanızdır. soğuk metabolizmayı yavaşlatır siz de mışıl mışıl uyursunuz.
Dusunmeyi engellemek icin sayi saymak veya dini kelimeleri zikir seklinde tekrar etmek. Kisik sesli slow muzik dinlemek, yagmur sesi dinlemek, omurilige egri bir durus vermek, bacak arasina ve kollarin arasina yorgani yastigi destek yapmak ilik dus almak, los isikta kitap okumak, akvaryum seyretmek, herseye ragmen olmuyorsa zorlamamak.
aslında taktik basittir. hiç kıpırdamadan 10-15 dakika beklemek. kesinlikle 15 dakika sonunda uyuyacaktır. kişi her seferinde böyle düşünse de yine kıpırdar ve saatlerini aptal gibi yatakta geçirir. ve çok pis sinirlenmiş şekilde hiç 10 dakika kıpırdamadan yatıp uyursam hep böyle taktik ile uyurum diye düşünür ve yola koyulur. ama öte ki gece geldiğinde dün gece o taktik ile uyuduğunu hatırlayamaz. her gece artık bunu düşünür. uyuyabilir isem böyle uyurum artık der ama yine hatırlamaz. tamam amk kısa ve öz kıpırdamayın. ya da elleriniz kıpırdamayacak, ölecek hale gelene kadar şınav çekin ve uzanın.
gece yataga yatinca hayal olarak koyunlari saymak uyuma tekniklerinden biridir.
petege belini daya uyursun.
fon müziğiyle.
bu tekniklerin zirvesi kahve içip uyumaktır. bir adet kış mevsimi, biraz mutsuzluk ve insanın kendi göz kapaklarına açılıp huzur bulma isteği eşliğinde yapılır... canlı ve berrak rüyalar sizindir.*
trt haberlerde akp grup toplantısını izlemektir.
sabah alarmının çalmaması ya da canım uyandırma servisimin aramaması. bu kadar.
rammstein dinlemek bende müthiş etkili oluyor.
güneşin suratın bir kısmına gelmesi yeterli olabiliyor.
Kendi kendine hipnoz uygulamak, beynin kontrolünü ele geçirmektir. Bunun için, nefes alış ve verişi düzenleyerek beyne komut vermek gerekir.
Şöyle ki, 4-2-2 uykudakine ne yakın nefes alıp verme şeklidir: 4 saniye nefes almak, 2 saniyede alınan nefesi vermek, 2 saniye bu şekilde bekleyip sonrasında tekrar 4 saniye nefes almak. Nefes alırken diyaframın kullanılmasına dikkat edilmelidir. Yani nefes alırken göğüs degil karın bölgesi inip kalkmaktadır.
Bu nefes tekniği alışılana kadar bozmadan devam edilmeli ve uygularken hareket edilmemelidir.

Oranızın buranızın kaşınması gayet normaldir ama burada beyni kontrol altına almaya çalıştığımız için bunları dikkate almamaya çalışmalıyız.
Kulağımızın dibinde uçuşan sinekler için de çözüm bulunmalıdır.

Nefes alıp verişlere alıştıktan sonra beyne komut vermeye başlayabiliriz;
-20'den geriye sayacağım
-0'a geldiğimde uykuya dalacağım

Ve her 4-2-2 döngüsünde bir, bir sayi eksilterek geriye saymaya başlanır.

Nefes alma- nefes verme- bekleme - 20
Nefes alma- nefes verme- bekleme- 19
Gibi...
Geriye sayarken arada beyninize "0 da uyuyacağım" komutunu vermeye devam edeceğiz.

5ten geriye sayarken fark edeceksiniz ki, kafanız, elleriniz, ayaklarınız uyuşmaya başlayacak. Bu vücudunuzun uykuya dalmak üzere olduğunun göstergesidir.

0 a yaklaşmadan uyumuş olma ihtimaliniz de yüksektir, 0 dedikten bir-iki saniye sonra uyuma ihtimaliniz de.

Uygularken "olmuyor işte" deyip yarım bırakılmamalıdır, zira burada önemli olan, 0 dediğiniz andır.
Zira kendinize uyumak için komut veriyorsunuz. Yani kendinize hipnoz tekniği uyguluyorsunuz.

Bu %90 başarı ile sonuçlanan tekniktir.
(bkz: Tişikkirlir sipirmin)

Bu arada 4-7-8 tekniği de vardır.

3 defadan sonra uyutuyormuş bazı bünyeleri.
Yatağa uzanıp derin bir nefes alıyor u...
Ben birşeyler okurken uyuya kalıyorum genelde. En sevdiğim uyuklama şeysi. Nedense normal insanlar gibi bir şey izlerken uyuyamıyorum, merak ediyorum ne olacak diye. En iyisi okumak.
Sozlukten cikis yapmak, isiklari kapamak ve yataga yatmak. Akabinde gozleri uyumak suretiyle yummak.
nefes tekniği vardı bi tam net hatırlamıyorum şimdi yanlış bilgi vermiyim.

bir de uzun süre gözleri kırpmamaya çalışmak.

melisa çayı rezene çayı ve sütte rahatlatıcı gelebiliyor.
Rahatça uzan, ellerini karnına koy. Ya da yanda dursun nasıl rahatsan. Nefesini izle artık. Sadece nefes alıp verişini izle. Düşünceler gelecektir onları serbest bırak. Nefesini izlemeye devam et. Nasıl büyülü bir şey göreceksin.
Uyumanın birinci şartı gevşemektir. Gevşedin mi gerisi gelir.
Allah rahatlık versin.