bugün

''duke üniversitesi'nin yaptığı araştırma erkeklerin uykusuzluğu kadınlardan daha iyi tolere ettiğini ortaya çıkarmıştır. çalışma, uykusuzluğun kadınlarda kalp hastalığı, diyabet, stres, depresyon, anksiyete ve öfke gibi problemlerin ortaya çıkmasını daha fazla tetiklediği sonucuna ulaşırken, erkeklerde aynı durumların gözlemlenmediğine ulaşmıştır.''

- ya meraktan

görsel
ortada zorunlu bir neden olmadan uyanılıyorsa --işe gitmek, yolculuğa çıkmak gibi-- aile hekimine gidilip tedaviye başlanmalıdır.

uykusuzluk telafi edilemeyen dertler yaratır. ruh ve beden kendini ancak uykuda yeniliyebiliyor. çok ciddi bir sorundur uykusuzluk, tedavide gecikilmemelidir.
kafa yapar.
Genelde morali bozuk insanları saran illet.
görsel
Sabah 5 dakika daha fazla uyumak için neler neler verirsin ama akşam olunca uyumamak için hep bir bahanen vardır.

Yukarıda yazdığım gibiydim ben de ama Son günlerde içimde bir huzursuzluk var. Beni boğuyor. Uykularımı kaçırıyor. Delicesine düşüncelere sevk ediyor. Genelde yapmak isteyip de hiç yapmadığım uğraşlar geliyor aklıma.hemen Yarın başlıyayım yeni bir milat olsun benim için diyorum. Sabah uyandığımda ise yine eskisi gibi tembel, mutsuz ve aksi uyanıyorum. Bazen kalvaltı yapmak bile içimden gelmiyor. Yemek yemek bir zorumluluk olmasa günlerce aç kalırdım diye düşünüyorum. Neden hayat bu kadar zor. Bu görünmeyen engeller neden var ve neden kendime olan güvenim iç denizimde vurgun yemiş ve boğulmuş. Ağlamak bile gelmiyor içimden. Gözyaşlarım yanaklarımdan süzülerek aşağı inicek. Ağzımda nahoş bir tat bırakacak. Perdeler sonuna kadar kapalı. Gün ışığını içeri girmeyecek. Ben sabah olduğunu bilicem, ruhum karanlıkta yolunu ararken.
Bak yine uykularım kaçtı. Arayın polisi kendimden şikayetçiyim.
ölüm.
Bugün bir psikolog tanıdığım kişi ile paylaştığım rahatsızlık.

Uyumadan eser yok taa ki saat üç veya dört oluncaya dek.

Yakın zamanda aşacak olduğuma inandığım bir tür rahatsızlık.
Çağın hastalığı.
görsel
bölük pörçük uykular,
ah geri gelmez ki o tanımayı istediğim kelimeler.. .
gecenin üçünde şimdi , kalbimin sönüşündeydi o gün gibi..
ne şimdi ne de gelecekte dediğinden beri,

uykusuz her gece.. .
günahsızdım oysa,
bir tek onu sevdim ah keşke duysa.. .

Özgerekçem suskun, kalbimi kırdığından beri durgun..
sanki uyursam bir şeyleri kaçıracakmışım gibi hissediyorum, halbuki aşırı rutin ve haddinden fazla sıkıcı bir hayatım var. sabah iş akşam ev...bu tempoda neyi kaçırabilirim ki zaten? buna rağmen gece uyumak sabah uyanmak işkence...
Gözlerimin yanmasına neden olan lanet şey kapanıp duruyorlar Ama hak ettim ben. sinirden aglıcam birazdan, aptal hoca uyumama da izin vermiyor. Lan mal sınıfta 100 kişi var ben uyusam ne olur uyumasam ne olur.

Edit: uyuduğum için dersten attı aptal adam keşke başka bı şey isteseydim.
Gece her boku mal mal en ince ayrıntısına kadar düşününce böyle derste uyukluyorum işte.
isteğimiz dışında gerçekleşen bir durum ise, gerisinde kesinlikle sebepler olduğu aşinadır. stres ya da sinir ise bu sebeplerden biri, o zaman hemen yolunuzu, yönteminizi değiştirmeniz gerekir. çünkü, baş edilemeyecek hastalıklara sebep olabilir bu durum. panik atak, bilinç kaybı gibi. çok fazla uykusuz kalan kişi zehirlenir. kişinin yaşı, cahit sıtkı tarancı'nın belirttiği gibi ise, yani yolun yarısını geçtiyse, o zaman belli saatlerden sonra (akşam 19:00) ya çok hafif yiyecekler yemeli ya da hiç yememelidir. öteki türlü midede şişkinlik olup bütün gece alis harikalar diyarı turu atılmış olur. isteğimiz doğrultusunda uykusuz kalınırsa, yani bir film izlemek, bir işi tamamlamak gibi durumlarda kesinlikle kişi vücudun gıdası olan uykuyu hiçe saymaması gerekir.
sabah yağmurlu bi havaya güneş henüz çıkmaya hazırlanırken uyanmak o kadar zor ki, 3 saat uyusam da uykusuzum 10 saat uyusam da, off daha yeni başlıyoruz.
hiçbir hastalık bu kadar güzel olmamıştı...
Ölsem yeridir.
mutsuzluktan sebep hep.
bilirim ki; herşey uykunun düşmanıdır. heyecan, endişe, korku sevinç gibi. sadece uykusuzluk değil ki sorun. sorun uykunun kalitesidir de ayrıca. derin bir kaç nefesten sonra, bir dalınabilse uykuya. tadından yenmez, sabaha dek deliksiz olunca. ancak nerede.
Kötüdür. Daha kötüsü ise uykusuzluk çekerken bu gün pazar olduğunu unutup işe bir saat önce gitmektir.
genelde kafama bir şeyler takıldığı günün ertesinde gün boyunca bulunduğum durum.
4 saatlik uykuyla bile dinç kalabilirsiniz aslında.
Dönem dönem her insanda yaşanan olay. Fazla kafaya takmamak lazım.
Çok kötüdür. Bugün sadece üç saat uyudum bu gece de sabahlamam lazım ödevler birikti ve teslim tarihleri geldi çattı. Maalesef zaman yönetimi konusunda başarısızlığım beni buna mecbur ediyor. Sersemlik ve algı konusunda eksiklikleri bol miktarda kahve ile yok etmeyi planlıyorum.
Latince; insomnia.
güncel Önemli Başlıklar