bugün

uyku için en önemli iki etmen karanlık ve sessizliktir. bu ikisi uykuyu tetikler. karanlıkta gözlerden beyine ışık gibi uyarıcılar gitmediği için beyin dalgaları yavaşlar ve uykuyu tetiklemeye başlatır. bu sırada uyku hormonlarını salgılatır. ancak sessizlik uykunun sürekliliğini sağlar ve uykuya odaklanmanızı arttırır. ses olunca uyumak zordur. uyumak için sırf karanlığa ihtiyaç yoktur. ışık olunca gözlerinizi kapatmak için göz kapağı vardır ancak sesleri kapatmak için kulağınızda kapak yoktur. ben kesinlikle sessizlik diyorum. sessizlik bir adım önde.
ikisi de. Üçüncü olarak huzur ya da güven duygusunu ekleyebilirim.
Karanlık daha önemlidir.
Karanlık daha önemlidir. Göz ile alakalı sensörümsü bir yapı tam karanlık olmadan kapanmıyor.
En güzeli remeron'dur.
ikiside.

ışık gözlere vuriyi.

Ses rahatsız ediyi. Odaklanma malum.

Konu kilit.
Kafa rahatlığı önemlidir.

Kafa tonla düşünce ile doluyken silkmişim sessizliği de karanlığı da...
yastık önemlidir.

sessiz ve karanlık bir yer de olsa, yastığım yoksa sittin uyuyamam.

otele yastığıyla giden yazar itirafı.
Sessiz bir yerde gündüz de uyursun ama gürültülü bir yerde ne kadar karanlık olsa da uyuyamazsın.
Işığım açık olmasına rağmen uyuyabilirim fakat yanımda "car car" konuşan birisi olduğunda uyuyamam. Sürekli aynı frekansta gelen "fan" sesleri belki engel olmaz, alışırsınız. Fakat uyandığınızda baş ağrısından duramayabilirsiniz. Yahu hiç değilse, gözlerimi kapattığımda ışığı bir nebze olsun engelleyebilirim fakat yatağa yattığımda o sesi hiçbir şekilde engelleyemem.
ışıklı ve sesli yerlerde uyuyabiliyorum. insanın kendini bu konuda eğitebileceğini düşünenlerdenim. ama verimli ve de sağlıklı olması açısından odanın karanlık olması daha doğru ve daha iyidir. sonuçta uyurken fotosentez yapmıyoruz.
Sessizlik.

Sabaha kadar çalıştıktan sonra karanlık felan aramıyorsunuz. Tek istediğiniz sessizlik oluyor.
ikisi de önemli. ve azcık yorgunluk lazım.
bence karanlık daha önemli.
yatılan ortamda sivrisinek olmaması önemlidir gerisi hallolur.
Buna sessizlik derdim taki Sivas deplasmanından dönerken taraftar otobüsünde deliksiz uyuduğum güne kadar.
Karanlık önemlidir sesin doğrudan bir etkisi yoktur. Çok yüksek gürültülü ortamlar da insanlarda uyku yapabiliyor.
ikisi de önemlidir ama hiçbiri gerekli değildir.
Para ve huzur önemlidir.

Paran varsa avarelikte varsa serde, uyursun babalar gibi...
En onemlisi sıcakalık ortam serin olmalı bide tutabileceğin sıcak kalçalar olmalı.
Sessizlik.
sabah işe gidicem hala uyuyamadm kafayı sıyırıcam, önerisi olan dm lütfen.
Sessizlik bence.
düşüncesiz, dertsiz, gamsız bir kafa ışıkta da seste de uyur.
her ikisi de aşırı önemlidir. çıt sesine uyanan ve perdeden içeriye azıcık ışık süzülse uyanan biri olarak önce ses, sonra ışık diye sıralayabilirim. tabi oda bir miktar serin olacak, bunu da eklemek lazım.