bugün

insanın başından atamadığında artık sabahlamaktan sıkıldığı ve uykularından tat alamadığı gerçeğiyle yüzleştiren hastalık çeşidi.
bunu düzenlemek için 24 saat uyanık kaldım. sonra akşam olurken uykuya yenik düştüm. hedefim akşam düzenli bir şekilde uyuyup sabah erken kalkmaktı. ama şu saatte uyandım ve tekrardan uyuyamıyorum. yarın bilmem saat kaçta uyurum. bir düzene sokamadığım düzensizliktir.
insanı sinir hastası eden sorundur. gün içinde sürekli yorgun, bezgin, başı ağrıyan insan olup çıkılır. üst üste birkaç gün uyunmaz ise balatalar yanabilir, halüsinasyona bağlanabilinir; camdan baktığında o uçuşan çizgileri görüp "anaa yağmur yağıyor" tribine girerse pek şapşalca olur, sonra dışarı çıkıldığında zekadan şüphe edilip ağlamaklı olabilir insan. demek ki neymiş uyku eşittir zeka imiş *
psikolojide buna uyku hijyeni deniyor.
düzelmek nedir bilmeyen durum. antidepresan falan var çözüm için ama geçici. bir kere düştüysen bu boka çözümü yok arkadaş.
sanki saat öğlen 2. halim çok kötü sözlük. herşey karmakarışık. her gün jetlag oluyorum amk.
Ramazan'da 4 saat daha az oruc tutmak istiyenlerin sahip olduğu problemdir. Gece gece zamanı geçmiş çoktan bitmiş, diziler izlenir. Ben mi? Yok canım ben onlardan değilem.
Sagliksiz bir durum olmakla beraber akli basinda insani da rahatsiz eden durumdur.

Kimisi seviyo tavuk musunuz bu saatte yatiyorsunuz edebiyatini da, oyle olmuyor iste morinhocuum.
Bombok bir durumdur.

Şimdi kendimden örnek vereyim. cumartesi ve pazar günü neredeyse hiç uyumadım. Pazartesi günü yani dün akşam 5-6 gibi uyuyakalmışım. Yeni uyanıyorum. 3-4 yıldır yaşıyorum bunları neredeyse. Günleri de takvime bakarak söylüyorum çünkü bu öyle boktan bir şey ki günleri bile şaşırttırıyor insana.
sadece akşam erken yatıp gündüz erken kalkılındığında oluyor. yoksa sabah güneş doğduğunda yatayım, rutin öğlen ikide kalkarım. yakinen tanıdığım eş dost için de bu geçerli. ama gece 10'da, 12'de uyumak gerektiğinde o düzen illa ki bozuluyor.
3-4 gündür yaşadığım durum. Gecelerim gündüzüm gibi oldu.
En az asosyallik kadar zevkli bir şey. Orucu en az yarım saat geç açmama sebep oluyor ama değer.
yaklaşık 10 senedir yaşadığım durum. günleri geçtim ayları dahi karıştırabilirsiniz, zaten bu durumu yaşıyor iseniz takvimlerle pek aranız olmaz.
Bu aralar yaşadığım durum. Misal dünden önce yani pazar günü sabah 7de kalktım, öğlen 3te tekrar uyuyup akşam 7de kalktım. O gece uyuyamadım sabah 7 gibi uyuyabildim, pazartesi günü akşam 7de uyandım ve gece 4te tekrar uyudum. Şimdi de uyandım.
Bakalım bir daha ne zaman uyuruz.
kesinlikle psikolojiktir.ertesi gün yapacak iş olmadığından insanı yakalar.
Sıcak yaz gunlerınde basımıza bela olan durum.
bu aralar sıklıkla başımıza gelen olaydır.olaylıdır.
hafta içi 01:30 - 02:00 da yatıp 06:30 da kalkıyorum hafta sonu 03:00-04:00 da yatıp 12:00-13:00 gibi kalkıyorum burdan bakınca oldukça düzenli gibi görünüyor. sağlıklı olup olmadığı tartışılabilir ama sonuçta bir düzene sahip.
Psikolojik ve sosyal problemlerden dolayı meydana gelebilecek durumdur. Yoğun bir sosyal hayata sahip insanlarda daha çok görülür.
kime göre neye göre düzensizlik olduğu muamma. şimdi sürekli sabaha karşı 5'te yatıp, öğleden sonra kalkan biri düzenli uyuyordur. saati hiç şaşmıyor, bak.
halletmek isteyip yoluna koyamadığımız işler kafalara takılan sorular alışagelmiş uyku süreleri,alışkanlık pişmanlıklar belki de kimseye anlatılamayan hisler duygular bütünü.
öğlene kadar uyutmasa güzel bir şeydir, uykuyu sevmiyorum. 3-4 saatlik uykuyla dinç bir şekilde kalkacaksın sabaha ne güzel olurdu.
sıcak havalar yüzünden amına koyulası bir sorundur. gözlerinizin önündeki torbalardan dışarı çıkma isteğiniz kaçar.
Hayatı alt üst eden. Özellikle bugünlerde ben gibi kendine ölecek yer arayan insanlar için hayatı çekilmez kılabiliyor. Minnacık kafamı yaslayacak olsam küt diye gidiyorum. Ama gece öyle mi baykuş gibiyim maşallahım var. En alakasız yerlerde uyumaktan bıktım. Geçen istâsyonda metro beklerken uyuyakalmışım gözümü açtığımda çantamın da büyüklüğünden ötürü sanırım bir teyzenin 'yazık evden kaçtı zaaar' bakışına maruz kaldım. Uyuyun gençler uyku önemli.
aslında ruhun uykuya ihtiyaç duymadığı kanısı gözönüne alınırsa bence uyumak çok saçma. lakin belli bi saatten sonra - 40 saat civarı - ciğerde ki tıklamalar olsun damaları hissetme olsun vücudun bertaraf olması yüzünden uyumak zorunda kalıyoruz. ama asıl sıkıntı şu ki siz godoşların uydurduğu uyku düzeni bana uymuyor ve hayatınızı takip edemiyorum olm. işe geç kalıyorum geceleri de yalnız. ifallah.