bugün

Hala basliginin acilmamis olduguna sasirdigim 1000 kusur sayfalik stephen king eseri. Kitabin kisaca ozeti ise soyle:

Güzel ve tamamen sakin bir bahar gününde, Maine'deki Chester's Mills kasabasının dünyanın geri kalanıyla ilişkisi, açıklanamayan görünmez bir güç alanı tarafından ansızın kesilir. Yukarıdan kabasaya düşen, yanan uçak parçaları vardır. "Kubbe" düşüp bir bahçıvanın elini ikiye ayırır. insanlar kaçışırken ailelerinden ayrılırlar ve arabalar olayın etkisiyle patlar. Kimse bu bariyerin ne olduğunu, nereden geldiğini ve ne zaman yok olacağını (ya da yok olup olmayacağını) kestiremez.
Irak'ta savaşmış ve şu an aşçılık yapmakta olan Dale Barbara, birkaç vatandaş ile gruplaşır. Kasaba gazetesinin sahibi Julia Shumway, fizik terapi uzmanının hastanedeki asistanı,seçilmiş bir kadın ve üç cesur çocuk. Bunların karşısındaysa, her şeyi gözden çıkarmış -cinayete bile bulaşabilecek- politikacı Big Jim Rennie vardır. gücünü elinde tutmak istemektedir ve oğlu da korkunç bir sırra sahiptir. Fakat herkesin asıl düşmanı aslında Kubbe'nin kendisidir. Zaman sadece az değildir, aynı zamanda durmaksızın akıp gitmektedir.

Kitabin basinda olayin gectigi Chester's mill kasabasinin bir haritasi var. Bu yol nereye gidiyordu, bu ev neyin yakinindaydi diye merak ederseniz acip bakabilirsiniz. Yine kitabin basinda kubbenin kasabayi dis dunyadan ayirdigi gun, kasabada bulunan karakterlerin birkaci alt alta siralanmis. Valla cok sayida karaktere sahip bir kitap oldugu icin bir sure sonra bu da kimdi diyebiliyorsunuz ki hepsini hafizada tutmak imkansiz. Ben bir ara soner yalcin'dan beyaz turklerin buyuk sirri'ni mi okuyorum acaba dedim kendi kendime. Oyle bir karakter manyagi olabilirsiniz ama pes etmeyin.

Kitabin yazilisi hakkinda yazmak gerekirse, King amcamiz tam 34 yil once yani kendisi 29 yasinda iken 75 sayfalik bir baslangic yapmis fakat zaman icinde taslak kaybolmus. 2007 yilinda tekrar baslamak istediginde hikayenin baslangicini tamamen degistirmek isteyecek kadar iyi hatirliyormus. Fakat yine de fazla bir ilerleme kaydedememis. Kendisini zorlayanin hikayede ki karakterlerin coklugundan cok, kubbenin ekolojik, dogasal ve fiziksel olarak chester's mill'de yarattigi etkiyi yaziya donusturmek olmus. Zorlanmaktan ziyade hikayeyi mahvedeceginden korkmus. Eylul 2007 gibi King, Russ Dorr adli arastirmaci arkadasindan bu konu hakkinda yardim istiyor ve arkadasi hikayeyi tamamen kurgu ekseninden alarak bilim-kurgu eksenine oturtmayi basariyor. Tekniksel tum detaylar Russ Dorr'a ait.

Simdi kitabi okuyacak arkadaslara tavsiyem oyle kesik kesik okumamalari. Arayi fazla uzatmayin elinizden biraktiginizda, cunku unutma oraniniz baya yuksek * Ilk 100 sayfayi gectim hala bir zikkim anlamadim diyebilirsiniz ama sabredin cunku muradiniza eriyorsunuz bir sure sonra. Cantama neyime koyar yanimda tasirim fikriyle yaniniza alirsaniz omuzunuzun kopma ihtimali baya bir yuksek masallah 4 5 kilo kadar var, yani evinizde okuyun pasa pasa. Spoiler veremiyorum cunku daha bitiremedim maalesef. Artik bitirdigimiz zamana kismet olacak. Kisacasi bol karakterli, kalin mi kalin bir king romani. Bu soguk kis gunleri icin kesinlikle ideal. Hizli okuyacagim diye kasmayin kendinizi. Sindire sindire okuyun
türkçe çevirisi ve basımı tamamlanmış, yakında dağıtılacak olan stephen king eseri. sabırsızlanmaktayız.
şu an 119. Sayfasında olduğum stephen king'in 1024 sayfalık şaheseri.
haziran ayını iple çekmemize neden olan stephen king romanıdır.
kitabın dizi uyarlaması, 24 haziran'da cbs kanalında yayınlanmaya başlayacakmış. hadi hayırlısı.
üstün hayalgücü ve mükemmel diyaloglarla donatılmış güzel kitap.
(bkz: kubbenin altında)
Vay 3 sene once girmisim ilk entry'imi. Kitabi o zamandan sonra unutmustum ta ki dizisinin yapilacagini okuyana kadar. Acayip heyecanlandim lan! Bakalim nasil birsey olacak. Zaten kitabi okurken sanki film izliyormusum izlenimi vardi bende. Dizinin yayin tarihi haziran 23. Bu da uzun fragmani:
http://www.youtube.com/watch?v=u_J_iF83YUY
DVD'si hevesle beklenen dizi. Her King uyarlaması gibi hayalkırıklığı yaratacağı kesin ama insan umutlanmadan edemiyor işte.
--spoiler--
ilk bolum itibariyle bekleneni verememis dizidir, ama ucuncu dorduncu bolumden sonra dizi cok saglam patlayacakmis gibime geliyor. junior da birden bire barbar oldu cikti amk.
--spoiler--
Ilk bolum itibari ile kitapta kubbenin dusme anini okurken ki heyecanin yarisini bile verememis dizidir. Izlemeye devam edecegim evet ama kitabi okuduysaniz, beklentiyi cok dusuk tutmanizi tavsiye ederim.
bu akşam 20:30 da fx de yayınlanacak dizidir. iyidir-kötüdür bilemeyeceğim. izleyip göreceğiz. ama stephen king söz konusu olduğu için vasat olmadığından eminim diyebilirim.
stephen king'în en iyi kitabıdır bence bu. karakter analizleri, bir şekilde dünyadan soyutlanmış insanların kötülüğünü dışarıya çıkarması -aynı sineklerin tanrısı'ndaki gibi- vs vs. zaten ortalama king okuyucusu bu kitabını pek beğenmemiştir. çünkü onlar daha popülist, daha kolay anlaşılabilen king kitaplarına alışmışlardır.
Dizisinin ilk bölümü:

--spoiler--
bir hafta önce Amerika’da yayınlandığında tam 13 milyon kişi tarafından izlenerek 1992 yılından beri en çok izlenen dizi prömiyeri payesini elde etti.
--spoiler--

Kaynak: Zürriyet gazetemiz.
Dizinin sonu kitabin sonundan farkli olacakmis. Iste buna cok sevindim. Zira kitaptaki sonu hic begenmemistim. Boyle heyecanli heyecanli okuyorsun, tam sonuna geliyorsun ki hayalkirikligi. Ha bana gore en saglam stephen king kitaplarindan biridir. Kapana kisilmis bir kasabanin icindeki insanlarin psikolojilerinin gunden gune degismesi, insanlarin bu durumda manipule olmaya nasil yatkin olduklarini, saldirganlasmasi. Az cok the mist gibi. orda da insanlar bir alisveris merkezinin icine kisilmislardi. Stephen king seviyor yani boyle hikayeleri. ve her seferinde farkli bir acidan bakmasini biliyorlar olaya. okurken benimde icim sıkılıyor bunaliyor. sanki ben kapana kisilmisim gibi hissediyorum.

diziyi izleyenlere mutlaka kitabi okumalarini tavsiye ediyorum.
Oyuncu kadrosu guzel, heyecanli ve guzel cekilmis bir 2 bolum veren dizi. Konusu itibariyle ilgi cekmistir ancak daha guzel bir anlatim olabilirdi zira dizi sanki malzeme sikintisi cekiyor, oyle yansiyor buradan. Ya da cok mu katakulleli diziler izlemeye alistik bilemiyorum ama dizide merak uyandiran cok bir sey yok sanki simdilik. Lakin onu acik, orasi belli.

Unutulan edit: arkadas dizide o angie ne bicim ciglik atiyor ya? Insan kendini bu kadar yirtabilir mi ne ses varmis kizda. Iki kulagimi birden cizdi.
yakın zamanda tv dizisi yapılan aşmış stephen king romanıdır. ama nedense kitaba pek sadık kalmamışlar ve bu benim sinirimi bozmaya başladı. melesa:

--spoiler--
romanda kubbe duvarına bi çocuk (adını unuttum) tüfekle ateş ediyodu. kubbeye çarpıp seken kurşun ateş eden çocuğu öldürüyodu. ama dizide bi polis memuru kubbeye ateş ediyo ve seken kurşun başka bi polisi öldürüyo.

ya da başka bi örnek: romanda junior, angela ve başka hatunları öldürüp sığınağa mı öyle biyere kapatıyodu sonra yanlarına gidip takılıodu onlarla amına kodumun psikopatı. ama dizide angelayı öldürmüyo mahzene kapatıyo canlı olarak. napıcak bakalım
--spoiler--
3.bölümü yayınlanmış amerikan dizisi.

--spoiler--
fragmanında görüldüğü üzere bu nöbet geçiren tipler deliriyorlar da acaba katliam yapmaya filan mı başlıyorlar. yoksa zombi mi oluyorlar, üstün güçlerimi oluyor ne oluyor yani diye merak edilmedi değil.
--spoiler--
yeni baslayan amerikan dizisi suan 3 bölüm oldu 4. bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz. revolution tarzı bir dizi.
stephen king romanından uyarlama dense de bence the simpsons movie'den araktır.
Yaz aylarındaki dizi yokluğunda başladığım yeni dizi. Lost' a benzettim diziyi nedense ama tek kötü yanı sanırım dizi sadece 13 bölümlük bir mini dizi olacakmış.

--spoiler--
Pembe yıldızlar ve kubbenin nasıl olduğunu kimin yaptığını merak ediyorum. Pembe yıldızlar diyerek nöbet geçirmelerinin arkasında kesin uzaylılar var diye düşünüyorum.
--spoiler--

Ayrıca bugünkü 5. bölümünü daha izleyemedim henüz.
5. bölüm itibariyle güzelleşmiş dizi.

--spoiler--

son dakikalarda skeeter davisden end of the world çalması çok tatlıydı. teşekkürler phill, müzik zevkine güveniyordum zaten.
bazı cevapların alınması güzel oldu, big jim sağolsun yine brutal bitti ama değdi mıymıy pederden kurtulduk.
angie sonunda barınaktan kurtulunca derin bir nefes alabildim. kızı ilk bölümde 10 saniye filan dışarda gördük direk tıkıldı içeri. yazık. anlam veremesem de junior ile aralarında ki yakınlaşmayı anlamadım ki ölüm de sağlam bir neden değil. ama olsun iyi oldu çocuğun bariz sevgiye ihtiyacı var lan. pisliğin teki ama olsun, kıyamam. kıyamadım.

--spoiler--
1 yıla kadar lost gibi efsane olacak dizi bence.
1. bölümden itibaren takip ediyor cidden sağlam dizi.
konu adım adım ilerliyor. mantığa uygun olmayacak pek bir yön yok.
5. bölüm (yani şu ana kadar yayınlanmış son bölüm) olarak konu tam olarak oturdu ve artık biliyoruz ki kubbenin altında seve seve yaşayacaklar. gitmiyor bir yere.
artık ufak ufak iç hesaplar başlar. benim malım senin malın derdine düşerler.
1. sezon sonuna doğru kaynakları azalacaktır. ek kaynaklar bulmak için özel araştırmalar falan.

güzel dizi yani bence izleyin.
Yeni sezon onayını aldığına dair ortalıkta bilgiler dolaşan dizi. 13 bölüm olarak planlanan ama yeni sezonla beraber umarim saçmalamaya başlamaz.
Gördüğü ilgiden dolayı ikinci sezon onayını almıştır. Umarız ileride DVD olarak piyasaya sürülür.
dedigim gibi ucuncu dorduncu bolumden itibaren sali gunlerini iple cektiren bir neden oldu bu dizi bana. junior'u da icten ice sevmeye basladim, bebek yuzlu sayko tipleri pek sevmesem de bu karakter sahiden de stephen king'in en sevdigim karakterlerinden oldu. izleyin, izletin derim.