bugün

queen ve david bowie den muhteşem bir müzik ziyafeti..
1981 yılında ingiltere ile arjantin savaşın eşiğinde iken her iki ülkede de bir numara olmuş şarkı. vanilla ice'in bas ritmlerini kullandığı şarkıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=Aiav3Czjr9Q (remiks)
freddie mercury abimizin yine döktürdüğü bir queen şarkısı. sonlarına doğru parça coştukça coşar eşlik etmeniz farz olur bir şekilde.
football manager daki bir bilgi şeysi.
intro şarkısı daha sonradan vanilla ice salağı tarafından coverlanmış, söz uyduramadıkları bölümleri diba dibap didabibabe gibi kelimelerle geçiştirmişlerdir.ama gerçekten güzel oturmuştur şarkının üstüne, sonuna doğru artan temposu hele muhteşemdir. queen i efsane yapan şarkılardan önemli biridir.
david bowie bölümleri de sağlam olsa da, freddie mercury'nin daha bir kopardığı, vokal anlamında uçtuğu parça.. bas girişleri de süperdir..
hot space albümünün tek iyi şarkısı.
insan bunu dinleyince "diğer geri kalanları yaparken bu adamlar ne yapıyordu acaba?" diye sorası gelmiyor değil yani.
bir my chemical romance coverı da bulunmaktadır.
bizim karakollarda alınan ifadeler için çok sık kullanılan ve polisi zan altında bırakan ifade. karakoldan çıktılar mı ifadeler de değişir!
Joss Stone'un çok hoş bir coverı vardır. Stone'un çok güzel sesinden kesinlikle dinlenmesi gerekir düşüncesindeyim.
keane'den tom chaplin'in muhteşem yorumuyla bir kez daha dinlenmesi gerekir.
insanda derin iyimserlik ve şımarıklık hali bırakan enfes queen şarkısı...
insanı rahatladan ve yerinde durduramayan süper bir (bkz: queen) parçası.
dr. dre denilen kekonun detox albümünden ilk single ı tabi konuk en az kendisi kadar mal jay-z, merak ediyorum ne amaçla böyle techno / house / dirty south arası bir prodüksyon yapmış şarkıya.

yine dr. dre'in itici flowunu, flow yapayım derken ne kadar gülünç düştüğünü açıkca görebilirsiniz.
üniversite yıllarında çok bilmiş bir "müzik dahisi"ni 4 farklı renge sokmama fırsat vermiş klasik.
freddie mercury nin harika vokalini kullandığı çalışmalarından yalnızca bir tanesı. müziğin en güzel melodilerinden birini içinde barındıran şarkı.

dım dım dım dırı dırı dım dım dım dır dırı.

- of baba bayılırım,vanille ice. ice ice baby ne şarkıydı be.
* haklısın ama şu anda yanlış adrestesin dostum.
- nasıl yani, hiç unutulur mu bu melodiler ya. ne hitti be.
* ne demessin.

mm ba ba de
um bum ba de
um bu bu bum da de
pressure pushing down on me

- höö.?!
* yaaa işte öyle.
şarkıda, david bowie'nin olağanüstü performansı freddie mercury'nin başka bir boyuttan gelen performansının gölgesinde kalmıştır. müzikal orgazmın doruklarına çıkarır.
--spoiler--
Why can't we give love, give love, give love
Give love, give love, give love, give love, give love
--spoiler--
bunu bir mix'i vardırki sormayın gitsin freddie onda da döktürmüştür. bahsettiğim mix'in tam adı: under pressure rah mix.
bu kısmını dinlerken çok duygulanırım, ara sıra gözlerim yaşarır:
"Turned away from it all like a blind man,
sat on a fence but it don't work
Keep coming up with love.
but it's so slashed and torn
Why - why - why ?
Love love love love love
Insanity laughs under pressure we're cracking
Can't we give ourselves one more chance
Why can't we give love that one more chance
Why can't we give love give love give love give love
Cause love's such an old fashioned word
And love dares you to care for
the people on the edge of the night
And loves dares you to change our way of
Caring about ourselves
This is our last dance
This is our last dance
This is ourselves
Under pressure
Under pressure
Pressure"

o "kör adam" freddie'ydi bence. evet, bunları görebilecek kadar kör. parçalanmış ve dağılmış olmasından anladım. ateşböcekleriyle girdiği savaşta kaybetmişti gözlerini."Forget your singalongs and your lullabies,surrender to the city of the fireflies" diyordu bir şarkısında hatırlarsanız.

seni bundan seviyorum freddie, ateşböceklerine bağırma kudretini gösterdiğin için. bazı demler senin gibi diyorum: " Just gotta get out, just gotta get right outta here" yapamıyorum tabi. yine sen teselli ediyorsun beni.
Queen' in ingiltere listelerinde bir numaraya yükselmiş 1981 yapımı şarkısı. David Bowie ile düet olarak yapılan bu çalışmanı klibinde Queen' in hiç bir üyesi gözükmemektedir. Ayrıca Queen' in Bicycle Race, Hammer to Fall gibi nadir olarak politikaya girdiği şarkılardan biridir.
şu sıralar hp beats laptop reklamlarında çalan şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=ejoexzxO298
queen'in en güzel ama belki de en az bilinen şarkılarından biridir. he şimdi diceksinz 'sen çok mu biliyodun yarraam' diye.

evet biliyodum, 96 yılında sahip olduğum ilk bilgisayarın içinde klibi vardı. ayrıca klibi de ayrı bi güzeldir.
meşhur wembley konserindeki versiyonu ayrıca tavsiye edilir.
parmak şıklatmadan dinlemesi ayıptır, günahtır, şarkıya hakarettir.
'86 wembley konserinde yaptığı giriş kısmı ile bizleri beyin amcıklanmasına sürüklemiştir.
love love love love love dan sonra eşlik ederken nefes alma yerlerini kestiremediğim şarkı.* insana rahatlama duygusu veren coşturan şarkıdır ayrıca.
http://www.youtube.com/watch?v=a01QQZyl-_I
dr.dre versiyonundan şahane apaçi telefon melodisi yapılabilen 45lik.