bugün

türkiye'de siyasetin doğru dürüst temellere oturtulamamasının kanıtıdır bir nevi. yahu ne zaman ulus devleti veya üniter yapıyı savunmak solculuk oldu güzel kardeşim? böyle bir şey olabilir mi? sen kalkıp herkes türk'tür diyeceksin daha sonra biz solcuyuz diyeceksin. güldürüyorsunuz kendinizi. ak parti bile sizden daha fazla solcudur onu da belirteyim bak.

solculuk dediğin kavramın içinde bir kere ırk diye bir söz geçmez. türk benim bildiğim bir ırkı temsil ediyor. "ne mutlu türk'Üm diyene" ırkçılık değil ama diyenler yine hepten ırkçıdır. nasıl ırkçılık değil ki? adam ben kürt'üm yahu türk değilim diyor. sen diyorsun ki gel lan diyiver bir şey olmaz diyorsun. demiyor işte gelmiyor içinden niye zorluyorsun da bu ülkeye düşman ediyorsun ki bu insanları? sol ideolojide tüm halklar eşittir ve kardeşlikten beslenir, birisinin diğerine herhangi bir şekilde üstünlüğü söz konusu bile değildir. ulus-devlet sol ile taban tabana zıt bir kavramken, ben solcuyum demek cahillik göstergesidir. solcuyum demeyeceksiniz, ulusalcıyım diyeceksiniz ki kavramlar yerine otursun.. herkes safını bilsin..

ekleme yapma gereği duydum, ulusalcı kavramı benim için, günümüzün kemalistlerini kapsamaktadır, yani chp'lileri. tkp gibi partiler takdir edersiniz ki onlardan çok daha sol çizgidedirler.
(bkz: işçi partisi)
(bkz: tkp)

edit: tkp'nin ulsualcı kemalizmin kucağına oturan söylemine gönderme yapmama bozulan bir sözde solcu bana şakirt demiş, ülkücü demiş çemkirmiş. onların hespi olsa olsa sizin fırıldak komünist partinizin mensuplarının gelecekte kendisine biçeceği roller olur. zırvalayacağınıza gidin adam gibi solcu olun.
x heyoou solcuyuz bir
y lan bsg
x abi bisde sizin gibi solcuyus
y lan it faşistleri solladınız ne bk yemeye hala sol şeritte direniyorsunuz?
x abi aydınıh ya ondan, sağcı aydın olunmaz ya ondan abi bisde solcuyus...
(bkz: solculuğu üniter yapıyı savunmamak gibi görmek)
ulusalcılar, kemalistler, atatürkçüler sanırım aynı insanlar oluyor. efendim bu gruplara dahil insanların solcu olduğu tamamıyla yalandır. aslında ne bok olduklarını kendileri de bilmezler ama sanki faşistin, dar kafalının önde gideni de bunlardır, milyon tane tabuları, ön yargıları, sikik lafları, idealleri vardır.
son derece komik ve saçma olan eylemdir. bulundukları yerde sopa yerine komunist manifestoyla dövülmeli, devamında da kafalarına sıra sıra das capital ciltleri fırtlatılmalıdır. hayır, belli ki anlamamışsın solculuğu, onun milliyetçiliğe karşı takındığı tavrı; bari yeni ideolojinin* hakkını ver, onu otla bokla bulandırma.
türkiye için kavram tarışmalarına girmenin ne kadar zor olduğunu gösteren bir durum:

sol: tüm dünyada(ve dünyanın örnek aldığı amerikada) demokratların mekanıdır.
sağ: cumhuriyeti kuran değerlerin at gözlükleriyle savunulduğu yerdir. peki türkiyede?

türkiyede ağzından demokrasi düşürmeyen şövenist parti: Hadep ve sonrasında gelen türevleri(ya da daha öncesi)

muhafazakar-liberal gibi birbiriyle asla uyuşmayacak iki fikri birleştirdiğini öne süren parti: AKP

solun kalesi olduğunu öne süren ama sağ politikayı güden parti:CHP

demokrat olduğunu öne süren ama chpden daha muhafazakar parti: DP...

bu böyle devam eder gider. yani türkiye'de kavram kargaşasına girersek çıkamayız diye özetlenebilecek bir durumdur. o yüzden bırakın herkes kendini ne hissediyorsa o olsun.
80 darbesi sonrasında solun anlam bölünmesi yaşatılmasıyla ilgili olarak başlayan sorun.marksist leninins olan örgütler terörist diye adlandırılırken,daha ulusalcı,sosyal demokrat kesim (deniz baykal,bülent ecevit,murat karayalçın) kendi yarattıkları ab'ci solun ekmeğini yemeye başladılar.68 ve 78 kuşağı,yani solun önder grupları mı noldu?şimdi herbirine haber bültenlerinde,aşırı sol örgüt yine..... şeklinde haberlerde rastlamak mümkün.
ulusalcılar neden faşist?

çünkü pkk'yı terör örgütü olarak görüyorlar, türkiye'nin ulusal bütünlüğünden yanalar, çünkü atatürk'den nefret etmiyorlar...
atatürk'ün solcu olduğunu zannetmeleriyle paralellik gösterir.
etnik kürtçü bölücü ve dinci boku yalayan eski solcu bazı yavşakların türkiye'de oluşturduğu yapay algı.