bugün

sayıları epey fazladır bilirim. ağızları iyi laf yapar bilirim. neticesinden hedef alınacağını bildiğin bir konuda yazı yazarsın özel mesaj ile abi aslansın abi kaplansın süper yazıyorsun ben de aynını düşünüyorum zaten ahh bu laikçiler bunlar hep böyle diye destek mesajları atarlar bilirim. amma:

- açılan başlığa entry yazmazlar.

- çıkan bir fikir tartışmasında destek olmazlar. konu hakkında fikirleri olduğu halde eksilenmekten korkarlar. aman şimdi hedef olmiim derdindedirler.

- en büyük felsefeleri ne şiş yansın ne kebap tır.

- uzun uzun entry yazarsın. madde madde güzel güzel açıklarsın. 5-6 tane özel mesaj gelir destek mahiyetinde ama bakarsın ki bir tane artı oy almamışsın. eksiler ise coşmuş gitmekte.

en büyük sorunları cesaretlerinin sadece beyinlerinde kalmasıdır. çıkıp haklı davası hakkında konuşamazlar. sonra da dost sohbetlerinde zirvelerde aman abi yazsam ne olacak adamlar anlamıyor gibi salakça bir argümanla karşıma gelirler.

en uyuz olduğum yönleri ise nickaltından saldırıya uğradıklarında "aman abi yetiş destek ol bir iki laf sok şunlara" şeklinde mesaj atmalarıdır.

evet ben özeleştiriyi yaptım. bakalım uludağ sözlük te yazan laikçi kitle den ses çıkacak mı?
(bkz: kitle nin cerrahi müdahale ile alınması)
olmayan kitledir. eger gerçek dindarlardan bahsediyorsak ki onlar bırakın 7/24 internet başında olmayı 2 saat bile internete tahammül edemezler. dindar insanın başka yapacagı şeyler vardır; namaz kılmak, bu dünyada hayatını kazanmak, ailesiyle iyi vakit geçirmek gibi. sonuç olarak sözlükte her şey vardır ama dindar kitle yoktur.
uludag sözlükte yazan ateist kadar yazma hakkı olan dindardır.
(bkz: hanım koş koş kavga var)
"hamdolsun" bir cemaat gibi hareket etmedikleri icin olsa gerek, bir tek kez bile olsun "abi kos sunlara bir cevap ver" diye herhangi bir mesaj almadigim, kendileri her tur tatavaya gerekli cevabi gerektigi gibi duzgun, akilci, esprili, ve "delilleri" ile verebilen, karma derdi olmayan uludag kafirlerine kiyasla daha vahim ic buhranlari olan, ve hatta "grup ici tarif edilmez bir bosluk" icinde yuzduklerin ogrendigim elemanlardir.
Asaletim suskunluğumdandır. her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de söyleyene bakarım adam mı diye. *
bu büyük bir ön yargı ve kurunun yanında yaşı da yakmaktır. lakin, haklı olunan yerlerde var tabii ki. tartışmalarda kendini yetersiz gören ve başkalarına ihtiyaç duyan zihniyetler, kendilerine bile yararı yokken, neden sözlük yazarlığı yapar, anlamak zor.

"aman abi yazsam ne olacak adamlar anlamıyor"

inançlı olmayı geçtim, insanın kendi fikirlerini savunmaması acizliktir.
" bi alt dudak versene hacım" demek istediğim sportif kitle.
(bkz: sübhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım)
anladığım kadarı ile bir islamcının nicki altına göttür yazsam, gidip başka islamcılara abi şuna göt olmadığımı söyle mesajı atıyormuş.

bu açıdan kitle çok fantastikmiş.

imhotep kendisi bu kitle ile birlikte hareket edeceğine kendisi yazıp çizdikleri ile varolsaydı şimdiye firavun olurdu bence.
dindar olmayan kitleyinin çekememezliklerine maruz kalmamalıdırlar.
inandıkalrı şeylere aykırı bir şey yazdığınızda - oyları size dayayan kitle.
başları hicbiseyebosunaiclenmeyenadam olan ve entrylerine evet efendim ile başlayan , bunu imza olarak kabullenmiş bir kitledir aynı zamanda..
kendilerine hiç rastlanmayan kitledir. dinci, yobaz ararsan sürüsüne bereket...
birilerine feci halde batan kitledir. kaçtıkları söylenir ama teker teker cevap verildiği halde görmezden gelen, kaçan yine laikçi kesimdir. perspektif farklı olunca bu şekilde görmemeleri doğaldır. sonuç olarak:

(bkz: ben burdayım sevgili okurum sen nerdesin acaba)
efendim bu arkadaşlar düşünceye düşünce ile tepki göstermek yerine kişiliklere saldırır, küfürlü mesaj atarlar.

allah'a inanmayanlarla ilgili edepsiz ve saygısız başlık açar, kendinden olmayanlara hakaret ederler.

''islam hoşgörü dinidir'' çığlıkları atarken, diğer inançta olan arkadaşların nick altını klozet gibi kullanırlar.

allah'ın ateşli savunucuları allah'a inanmama durumunu küfür sayar:
allah'a inanmayanlara, allah'ın varlığını ispatlamak gayesiyle, inanmadığı kitaplardan ayetler, hadisler örnek vererek mantıksızlık sınırını aşarlar.

insanların inanmama hakkı onlar için yasak haktır.
inanmayan'a kendi camialarında küfür kabul edilen; kafir, müşrik, allah'sız, dinsiz, kitapsız, gavur gibi anlamsız sözcüklerle saldırırlar.

bu müminler bütün inançları araştırıp, sorgulayıp içinden islam'ı kendileri mi seçtiler?

yoksa tesadüfen bir müslüman anne-babaları olduğu, müslüman bir toplumda doğdukları - islam kültürü ve eğitimi aldıkları için mi müslümandırlar?

hintli bir aileden, hindistan'ta doğsalardı, hindu inanışında olsalardı ateşli bir şekide islam'ı mı savunacaklardı- yoksa ineğin kutsallığına mı inanacaklardı?

sonuç olarak ne demekmiş efendim:

'' insanlar, üyesi oldukları topluma ve bağlı bulunduklaı kültüre göre yaşarlar. işte böyle bir yaşam, sorgulanmamış bir yaşamdır.''

sokrates