bugün

uludag sozluk de kufur edılmemesını ısteyenlerın destek verecegı kampanyadır. baslamıstır. bu kampanyanın altına kufurlu entry gırerek* zeka pırıltısı gosterecek degerlı yaratıklar sımdıden tebrık edılesıdır.
(bkz: kufurlu entry e hayir/@fatal)

(bkz: yasasin kufur etmek)
sözlük kadar kaygan ortamda vıcık vıcık ilişkiler ışığında , gerçekleşmemesi büyük oranda gerçekleşebilecek kampanyadır.
dibine kadar desteklediğim kampanya a.ına koyim. stiv telefon etti "ben de koyayım" dedi.

3 kişi olduk. barajı aştık, küfür kaldırılacak.
ben de destekliyorum haber sözlük dururken burayı kirletmeyelim. *
zaten yasaktır sözde. gammaz aparatında entry küfür ya da hakaret içerdiğinde o ifadeyi tıklayıp şikayet edince modların eline geçiyor bu. lakin kaçı sallar kaçı sallamaz. sürekli küfür eden kişiler silinirmi silinmez. kimi bulur anlamaz. sevdaa uzak değil kii sevda baş ucumuzdaa sevda pek yakında sinemalarda..*
en ciddi gerekçesi alttaki yazı olan kampanya:

insan, çoğu zaman varlığını, nereden gelip nereye gittiğini sorgulamama hatasına düşen aciz bir varlıktır. mutlak aciz olmayansa yaratıcı, yani allah'dır.

bugünkü bilimin henüz açıklayamadığı bir çok alt evrene sahip insan evreninin psikolojisini etkileyen bir çok faktör vardır. bunlardan bazıları, aile, okul, medyadır. kısaca çevredir. yani toplumdur. eğer insan, yani birey yozlaşırsa toplum da yozlaşır. toplum yozlaşmışsa birey zaten yozlaşmış demektir. o halde yozlaşmamış bir toplumun varlığının yolu yozlaşmamış bireylerden geçer.

yozlaşmak çok anlamlı bir kavramdır. bir çok açıdan ele alınabilir. ancak tüm yozlaşmaların temeli imanın, ahlaki değerlerin yozlaşmasıdır. bir zamanlar pantolon bile giyilemeyen bu ülkede, şimdi çıplaklar kampı kurmanın hukuki yolları aranmaktadır. nevizadedeki gay barlar, başka yerdeki lezbiyen clublar ahlaki yozlaşmanın önemli göstergelerindendir.

erkek ve kadından farklı cinsel tercihlerin, cinsel kimliklerin savunulması yanlıştır. yanlıştır çünkü insanı yozlaştırır. kalbi köreltir. aynen domuz etinin kıskandırmama içgüdüsü kazandırarak kalbi körelttiği gibi.

insanevladı sinirlenen bir yaratıktır. bu sinirin çeşitli nedenleri vardır. ancak sinirlendiği zaman değil küfür etmek bağırmak bile insana çoğu zaman yakışmaz. hz. muhammed in hayatı en güzel örnektir bu konuda. sinirlenen insanın küfür etmesi, hatta insanın ötesinde, eşyalara, ona buna, kitaba, ağaca, takunyaya her şeye, hatta kendine bile küfür etmesi ahlaki yozlaşmaya neden olur. kuralsızlığa neden olur. küfrü savunmak, bir anlamda paul feyerabendin yönteme hayır anlayışının kardeşi olan bir yaklaşımdır. kuralsızlık bir kuraldır. ancak bu kural akıldışıdır. bilimde akıldışılıkların bilime yon verdiği gerçeği bilinir. nitekim thomas kuhn the structure of scientific revolutions adlı eserinde paradigm shift kavramıyla bunu güzel bir şekilde açıklamıştır. ancak, toplumda aklakın normları akıldışılıktan geçebilse de, yani zaman zaman akıl dışı olgulardan yola çıkarak mantıksal yapısı sağlam temellendirilmiş süreçlere gidilebilirse de, bu sürecin yolu bilimsel yöntemin yolundan çok daha incedir, hassastır.

işte bu yüzden dir ki ota boka küfür etmek, toplum yapısını bozmaktadır. dolayısıyla kişinin kendisini de bozmaktadır. ya da bozulmuş kişiler küfür etmektedir.

çare, dönüp aynaya bakabilmekte, iki gram -sözde- ayar verdiğini sanan zihniyetin, sözde ayarını vermek için harcadığı enerjiyi daha faydalı işerle ilgili üretim yaparak, dünyaya kuran-ı kerimin normlarına, yani allah'ın normlarına göre iyi işler için harcamaktadır.

küfüre hayırdır. küfür edip de, küfürü savunup da dönüp yukarıdaki yazıyı 2 kere değil, yalnızca 1 kere daha okuduktan sonra yüzünde bir gram kızarma olan zihniyete bu sozlukte şiddetle ihtiyac vardır.

anlaşılmıştır.

bitti.

edit: bu yazıyı kendimi temize çekmek için değil, küfürü sorgulamk için yazdım. bu yazıyı yazmam küfür etmediğimi göstermez. evet haber sozluk de küfür ediyorum. burada değil. ancak yazdıgım yazıdaki gerçeklerden önce kendim utandığım için haber sözlükteki tüm küfürlü entrylerimi siliyorum.
gerçek hayatı bahane edip, karalanmaması gereken kampanyadır. hayattaki ilişkilerden dem vurup, yazılara da bu "vıcık"lığı karıştırmak bahane olmamalıdır. burası kişisel bir site olmadığı gibi tribün de değildir. aynı zaman kavramı içinde aynı zamanı geçiren(ya da kaybeden) bir varlıksak, ve bu zamanın belli dilimlerinde aynı şeyleri okuyarak kafa yoruyorsak, yazma işini diğerlerini gözardı ederek yapmak mantıksızdır.

küfürün de tatlı olabileceği anlar vardır. ama bu hem küfürü iyi kullanmaktan hem de bunun sorumluluğunu almaktan geçer. eğer küfürün iyi kullanılmadığı hakkında yaygın bir fikir oluşmuşsa sözlükte, buna dikkat edilmelidir. bu dikkat yazarı hem okurların gözünde değersizleşmekten korur, hem de belki de asıl olan yazılmak istenen düşünceyi. sözlüğün genel kalitesi için olan etkilerine ise, artık bu yazıya basit kaçacağı için değinmiyorum bile.

yapılmak istenen mizahsa eğer, tarihte bunu küfürle yapan çok az kişi vardır. bu kişilerden iyi olanları küfürün kullanımını kontrol altına almışlardır. bu tavrın aksine, bizim sözlükte, yazarlar küfrün kontrolü altına girmiş görünmektedirler. yapılmak istenen dramsa eğer, küfrün hiç yeri yoktur. yapılmak istenen hiçbirşeyse eğer, işte o zaman küfrün yeri olabilir. ama bunun yeri de zaten sözlük değildir. insan akıllı canlıdır, dayanamıyorsa "notepad" açıp oraya da küfür yazabilir.

yukarıdakilerden öte küfrün iyi kullanılması hadisesi, yazarın kendini sözlükte nasıl görmek istediği ile doğrudan ilgilidir. sözlükte meşhur olmanın yolu her zaman "namık kemal" olmaktan geçmemektedir. küfürsüz yada doğru kullanılan küfürle anlatılamayacak bir kelime, konu yada düşünce yoktur. yazarların, dili olabildiğince iyi kullanmak ve bunu yaparken örnek olmak gibi bir misyonları olmalıdır. küfür de dilin bir parçasıysa, aynı misyon küfürlü bir giri yazarken de ortaya çıkmaktadır. bu da zaten yukarıdaki paragrafların özetini vermektedir.
bu başlığı açan bu entryi de yazdı(#1753317)

tıklamaya üşenenler için alıntılayalım.

--spoiler--

hos ben de kufur edıyorum ama burada degıl pek.

(bkz: haber sozluk)
--spoiler--

ske sürülecek akıl lazım oluyor bazen. ulan küfüre karşıysan adam ol hiç etme. fırıldak olma. adam ol.
an itibariyle çok az destek gören kampanyadır. en çok düşülen yanlışın "küfür ediyorsun o zaman küfürün yasaklanmasını savunamazsın" oldugu kampanya. pekala bir alkolik, içki içmenin haram olduğunu savunabilir.
(#1754663)
uludag sözlük daha çoşkun performanslar sergileyebilmesi çin küfür ile müfür ile uğraşmadan siteyi belli bir süre kapatmalıdır temasına sahip olsa tadından yenmeyecek bir istekler silsilesidir. başka türlü durulmaz bu sular. bulandı mı bir kere kim içerse içsin tadı bozuk gelir artık. bak kaç zaman oldu bir şevkle yazdığım zaman var, o da, onunla bununla ağız yarışı yapıp çaylak olduğum gün. onun dışında ne bir tadı var ne bir zevki var. bitmiş burası diyeceğim ekşi sözlük yazar alımını açmadığı için demiyor, kendimi kandırıyorum.
(bkz: gene mi kampanya)
(bkz: ko götüne)
küfür hayatın gerçeği. bugün onun yanında yürürken bile ağzımdan kaçırdığım ve sonrasında duymamıştır umarım diye kendimi avuttuğum kelime ve kelimeler bütünü. bir şekilde karşınıza çıkacaktır. şimdi burada yasaklansın diyenler hiç küfür etmiyorlar mı? *
burasi bilimsel bir platform olmadigi ve buraya takilan insanlarin cogu belli bir seviyeye gelmis oldugu, yani bazi seylerin farkinda oldugu icin son derece gereksizin gerkinde bir kampanyadir.

kufur hayatin icinde vardir. kufur olarak niteledigimiz bazi kelimelerin, bazi durumlarda anlatimi kuvvetlendirici etkisi bulunur. kimden neyi saklamaya calisiyorsun ki "aman efendi sakin kufur olmasin. burasi sevgi ve bilgi yuvasi olsun" diye ortaya cikiyorsun? oyle bir sey olacaksa burada bir dakika durmanin manasi yok. herkes gitsin gazete okusun, kose yazisi okusun ne bileyim, dergi okusun..
filhakika terbiyesi bozulan biri varsa sozluk okumaz olur biter. ayrica uludag sozlugun toplumun ahlakini ve genclerin gelisimini olumlu yonde etkilemek gibi bir misyonu da yok zaten. ben demiyorum ki sozlukte istedigimiz gibi ana avrat duz gidelim ve fakat yerinde hamlelerle goze ve kulaga da hos gelecek, ince dusunulmus ufak kaka kelimeler kullanmanin kimseye bir zarari olmayacaktir.
kufur gormek istemeyen, kendini toplumun refah ve mutluluguna adamis olanlara gidip bilim teknik dergisinde yazmalarini salik veriyorum.

ha gerci bu goruslerime uludag sozluk moderasyonu da karsi ama diyecegim budur.
kampanyaya katılıyorum. hakikaten bi küfür etmeyin .mına koyiim ya...
Küfürlü ve/veya argo konuşmak, Türk kültürünün bir parçasıdır. Bir noktaya kadar da, zaten kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.
Uludağsözlük'te beni rahatsız eden küfürler, açıklama getirmek yerine üstteki entry sahiplerinden birine dümdüz gidenlerdir. Ki bence bu davranış, sözlük konseptiyle birebir çelişmektedir.
Son bir iki gündür rahatsız edici bulduğum başlık ve yorumlar bütününe çözüm önerisi için (bkz: uludag sözlükte polemik yasaklansın kampanyası)
etmeyeni de ettireceğini sandığım kampanya. boşluk koyupta (bkz: kufur kelamlarinda noktalama tandansi) söveceğine tam yazsın ...delikanlı gibi ayarıını alır entrysini siler yada editler. anlayana sivrisinek .....
kısmen reddettiğim kampanyadır. günlük dilde argo kullanmak sınırları dahilinde kabul edilebilir olmalıdır. bundan kasıt sadece düz giden küfür değildir bu elbet yasak olmalıdır ama günlük hayatta trt sunucusu değilseniz nokta yerine küfür kullanmak bazen gerekli görülmektedir. isterseniz uludağ sözlüğü tdk bünyesine katıp devlet kurumu haline getirelim , modaratörler yerine tdk denetlesin. hatta biz hiç bişey yazmayalım uludagsozluk.com adresini tdk.gov.tr ne yönlendirelim sözlük ihtiyacı olanlar oradan karşılasın.
ogleden sonrasından kalan ancak aksam yenı gelen yazarlarla tekrar cosan kampanya.
asıl yasaklanması icap eden nane için: (bkz: küfür kelamlarında noktalama tandansı)
(bkz: harika olay)
abartılmadığı müddetce sakınca görmediğim, "tartışılmasına bile gerenk yok" dediğim kampanya.
sonuna kadar desteklediğim kampanya. küfür her ne kadar halkın bir parçası gibi gözükse de oldukça avam kelimelerden oluşur ve o halkın prestijini yansıtır. bir batı dilinde, mesela ingilizce'de türkçe'deki kadar küfür görebilir misiniz? göremezsiniz mına koyim. çünkü adamlar medeni. sivilizasyonlarının erkenden gelişmiş olması ve muasır medeniyetler olarak örnek gösterilmeleri bu konu hakkında bir politika gütmelerine neden olmuş. o halde biz de bu kampanyaya destek verelim, ülke olarak daha medeni bir profil çizelim. küfür eden orospu çocuğu olsun mesela, böyle bir ceza verebiliriz. ya da küfür edeni taksim meydanının ortasında g.tünü s.k bak bakalım bir daha yapıyor mu p.zevengin evlatları. hepsi p.ç bunların hepsi.
bölüyorum ama şurda konuyla alakalı bişey demişler (#1019326).
uygulanan şeyin kampanyası mı acılır a.ına koyayım, nasıl iş anlamadım?