bugün

tanım: sözlük yazarlarının referandum hakkında ki düşünceleridir.

efendim gün boyunca kafamızı karıştıran başlıklar gördük. sırasıyla,
(bkz: uludağ sözlük referanduma evet diyor)
(bkz: uludağ sözlük referanduma hayır diyor)
(bkz: zall hükümete referanduma evet sözü verdi)
(bkz: şiki şiki bi durum valla yok)

peki nedir bunun aslı? kocaman bir kitlesi olan sözlük referanduma ne diyecek? bir çok okur dışarıdan sitemize girerek bu sorunun cevabını harıl harıl arıyor. sistemler iyice kasıldı. prtam iyice gerildi. evette mi hayır vardır yoksa hayırda mı hayır vardır? gönüller bir olsun, eller havaya kalksın * , yüreklerimiz çarpsın hep birlikte hareket edelim.
bin kere olsun, yine de hayır diyor....
Hem anketine hem anayasa ya evet lan.

Feministlere hayir ulan.
(bkz: hassiktir diyorum hassiktir)
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
(bkz: evet ulan)

"egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diyor sözlük. evet diyor evet
(bkz: hayır)
evvet! doğru yanıt!
(bkz: no beybi)
büyük yolsuzluk hissediyorum sandığı açmayalım.
(bkz: hayırda hayır vardır)
hiçbir anayasaya evet denilmemeli.
cevabının yetmez ama evet olacağı soru. *
evet ama yetmez.
http://sphotos.ak.fbcdn.n...9146_109960_6993991_n.jpg
(bkz: evet evet bin kere evet)
içinde pekçok terörist ve cahil yobaz barındıran bir sözlüğün ne dediği, kimsenin pek şeyinde değildir. ben hayır diyorum.
--spoiler--
AKP'nin hazırladığı Anayasa değişiklik paketi kendi siyasi hedeflerine ve çıkarlarını savunduğu piyasacı güçlerin ihtiyaçlarına göre hazırlamıştır. Emekçilerin, halkın çıkarları ile en küçük bir ilgisi olmayan değişikliğin ilerici, devrimci, sol güçler açısından savunulacak herhangi bir yanı yoktur.

Özellikle Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra paketin tek seferde ve bütün olarak oylanacağı düşünüldüğünde, tek tek maddelerin ötesinde değişikliklerin özünü göz önüne alarak bir karar vermek durumundayız. Bu durumda işçi sınıfı ve emekçi halkımızın çıkarları tereddütsüz bir "Hayır"dan yanadır.
--spoiler--
--spoiler--
AKP tarafından söz konusu değişikliğin 12 Eylül Anayasası ile hesaplaşma olarak pazarlanmaya çalışılması, daha önce de benzer örneklerini gördüğümüz, halkı aptal yerine koyan, aldatmaya ve kandırmaya dayalı AKP tarzı politik bir hamledir. iddia edilenin tam tersine bu girişimin 12 Eylül'ün doğrudan bir uzantısı ve devamı olduğunu düşünüyoruz. Kendisi de 12 Eylül'ün sonuçlarından birisi olan AKP, bir taraftan 12 Eylül Anayasası'na makyaj yaparken bir taraftan da gerici, piyasacı güçlerin konumunu daha da rahatlatacak bir hamle yapmaktadır. Bu hamle 12 Eylül Anayasası ortadan kaldırmak bir yana, onun ruhuna uygun olarak güncelleştirilmesi ve ömrünün uzatılması girişimidir.
--spoiler--
tabikide hayır diyeceğim,çünkü;akp hükümetine güvenmiyorum..
allahım! ümmetimin yönetimini üstlenip de onlara zorluk çıkaran kimseye sen de zorluk çıkar ümmetimin yönetimini üstlenip de onlara yumuşak davrananlara sen de yumuşaklık göster. hadis-i şerif..

bir ülkenin en iyi yönetim şekli cumhuriyet idaresiyle mümkündür ancak bunun ilk şartı ise iyi eleman yetiştirmektir.. herbert spencer

cenâb-ı hakk’ın, yönetici yaptığı bir kimse, yönettiği insanları aldatarak ölürse, allah teâlâ ona cennet yüzü göstermez. hadis-i şerif

her memleketin hak ettiği bir hükümet vardır. joseph do maistre

her ülke layık olduğu yönetimle yönetilir. anonim

hükümetlerin en kötüsü suçsuzu korkutandır. beydeba

insanları sevk-ü idare etmek hayvanları idare etmekten daha zordur. imam-ı şafii

siz nasıl olursanız, başınıza öyleleri yönetici olur. hadis-i şerif

(bkz: iki ucu boklu değnek)
12 eylüle karşıyız deyip 12 eylülde anayasa referandumu yapamak ironi ironi ironi...
tayyip faşizmi
akp diktatörlüğü
akp statikocuğu
en son kenan evrenle görüşen gülücükler saçan abdullah gül...
edit:hayır...
ilk olarak neyin ne olduğunu bilmek lazımdır.

en kısa açıklamasıyla, vesayet altına alınan kurumların bundan kurtarılması gereklidir. referandumun amacı söylenilen gibi sadece bu olsa sonuna kadar evet. fakat hükümet bu kurumları vesayetlikten kurtarmak yerine kendi vesayetine almaya çalışmakta, işte bu yüzden hayır.
düpedüz sahtekarca ve adice düzenlenmiş bu referanduma çıkacak olan sonucadır oyum. adiliktir çünkü madde madde oylamaya gitmeyip bütün olarak tek seferde oylama gitmekte diretmektir. bunun adı sahtekarlıktır çünkü balın arasında acı ilaç yutturmaktır, 2 tane yapılması gerekli maddenin yanına çıkarları ve bop eşbaşkanının planları doğrultusunda diğer maddeleri arada geçirtmek daha doğrusu sıyırtmaktır bu.

bop eşbaşkanıyım diyen birisinin ipiyle kuyuya inen bir milletin sonu ebediyen o kuyunun dibinde kalmaktır.
uludağ sözlük bir tüzel kişilik olarak sanırım yorum yapamayacktır lakin ben inadına değil bile bile EVET diyorum.
--hayır--
üzgünüm hayaaatım sana her şeyimi verrdiiiim artııık mutlu olmak istiyorum yolumaaa çıkma yeteeer kalbimi parça parça ettiiin seen..
--hayır--