bugün

Birkaç gündür düşündüğüm, bugün itibarıyle de uygulamaya koyacağım karardır.

evet malumunuz birkaç gündür iyice cılkı çıktı buranın. bazıları iyice azıttı, azıtanlar bir iki kişi olsa neyse de, sayıları da baya bir arttı.
ve bunlar sayesinde sol freymin hali mide bulandırıcı durumda malesef.
bu konuda konuştuğum pek çok arkadaş da bu konuda hemfikir.

hatta titanik arkadaşımız şurada benim söyleyeceklerimin bir kısmını yazmış;
(bkz: moderasyon/#38660730)

birkaç gün önce bu konudaki görüşlerimi uyarı maiyetinde sözlüğe de yazdım.
(bkz: uludağ sözlük/#38649269)
(bkz: yazarları silik değil süresiz çaylak yapmak/#38649518)

bir başka arkadaşımız da şöyle bir başlık açarak bu sorunu dile getirdi.
(bkz: abazan ve sapık başlıklar istemiyoruz kampanyası)

ve tabi ne yazık ki bu şikayetlerimiz ve önerilerimiz her zaman olduğu gibi dikkate alınmadı.

evet, burası bir sosyal medya platformu.
elbette geyik olacak, şakalaşmalar olacak. ama son derece sapkın bir troll kitlesi türedi son zamanda.

yazılanlar iğrenç şeyler.

aşağıda birkaçını paylaşacağım, şimdiden özür dilerim, ama bunları yetkili mercilerin gözüne sokmamız lazım bir şekilde.
görsel

görsel

gördüğünüz gibi, bunların okurlara ve bizlere saygısı olmadığı gibi, ölüye dahi saygıları yok.
görsel

devam ediyorum...
görsel
(img:#1619710)
görsel

ben okurken utanıyorum bunları.
bizim toplumumuz, bizim sözlüğümüz ne zaman bu kadar ahlaksız oldu.
bu ahlaksız mahlukatlar nereden türedi?

görsel
görsel
görsel

allah aşkına biri söylesin, şu başlık zall'a ve uludağ sözlüğe ne katıyor da hala duruyor;
görsel

ve bunlara neden bir yaptırım uygulanmıyor?

bu örnekler ilk göze çarpan isimler.

birkaçı çaylak şu an, ama çaylaklıkları bitince iğrençliklerine devam edecekleri muhakkak.
pek çoğu da defalarca silik olup, ertesi gün yeniden yazmaya başlayan isimler.

bir daha soruyorum,
bu yukarıdaki isimlerin ve bunlar gibilerin sözlüğe ne katkısı var?

bunlara burada yazma imkanı tanımak size ne kazandırıyor?
bunların yaptıklarının burayı çöplüğe çevirmekten, kaliteli yazarları sözlükten uzaklaştırmaktan başka bir artısı yok.

ben şahsen bu yukarıdaki isimler sözlükten temizlenene kadar, bu iğrençliklere bir önlem alınana kadar artık burada yazmamayı düşünüyorum.
haftada iki üç entry girerim belki, belki de hiç girmem.
sonuçta artık buraya bakınca midem kalkıyor, dayanamıyorum.

bu sözlükte yıllar yıllar önce -de yi, -da yı ayrı ya da bitişik yazmayı bilmeyenler çaylak oluyordu, noktalama işaretlerine dahi dikkat edilen bir sözlüktü.
kalitesiz başlıklar açılmasına müsade edilmezdi.

şimdi sol freymde insanlar birbirlerine ana avrat dümdüz gidiyor.
ahlaksız, seviyesiz başlıklarla dolu sözlük.
her gün şu tip başlıklara rastlıyoruz malesef;
görsel

ve malesef bu durumu 8 modertörü ve 22 yetkilisi olan sözlükte takan yok.

bu tepki de ses getirmezse zaten burası bitmiştir, burası için yapacak bir şey yoktur.

vaktinizi aldım, buraya kadar okuduysanız teşekkürler.
burası daha güzel ve nezih bir yer olduğunda yeniden görüşürüz inşallah.

edit: birilerini "çaylak yapın" yahut "silik yapın" demek benim haddime değil, benim ve pek çok arkadaşımızın isteği bu tip ahlaksızlıkta sınır tanımayan başlık ve entrylere müsade edilmeyecek bir denetim mekanizmasının faaliyete geçirilmesi. Bu da son derece basit bir şey aslında.
Ben bir erkek olarak utanıyorum bunları görmekten ama bakıyorum da "ya ne olacak yazsınlar ne var" diyenler de var, o da onların kalitesi.

Benim naçizane tepkim sadece bu ahlaksız ve sapıkça başlık ve entryleredir.
Diğer konularda benle aynı düşünmez beni eleştirirsiniz saygı duyarım, konuyu başka yönlere çekmenin alemi yok.
Yazdığın isimler trollük adı altında şerefsizlik yapan insanlar bunlara eksi dahi vermeden donuz atıcaksınki sıkılıp yazmayı bıraksınlar.
(bkz: atatürk ün sonsuza kadar rezerve olan masası)
doğru bir karardır. ancak uyuyan moderatörlere sesin ulaşırmı bilmem.
bu vb. sebebten dolayı bu platform her geçen gün çok renkli yazarlar kaybediyor. sözlük bizim tapulu malımız değil elbette ya da ailemiz değil ki çok çok önemseyelim. fakat burası insanların pisliklerini dökme yeride değil. buna göz yumanlar asıl suçlu olanlardır kimse üzülmesin er ya da geç anlar herkes yaptığı hatayı.
(bkz: kıçı kirli bazıları bize tehdit sallıyor)
cumhurbaşkanının konuşma üslubu üstteki gibi olan bir ülkede sözlükten düzelme beklemek gerçekçi değil.
düzelirse kendi ütopyamızı kurmuş oluruz. buna katkı veren modları ve yazarları kutlamak gerekir.
ama bence şikayetçi olan pek yok. çoğunluk hayvanlar çiftliğinde mutlu. bir kısmımız da mutlu olmasa da bu ortamda hala yazabiliyorken yazıyor.
(bkz: kudur)
(bkz: ağla)
(bkz: zırla)

bakın sağ üst köşede çıkış yap butonu var. Naş naş.

bir karar.
Geri dönmemen dileği ile lisetedeyim mutluyum Uludağ sözlük çok yaşa.
Desteklediğim karardır.
Sözü hiç uzatmayacağım.

Sözlük ya bu pislikleri gönderecek, ya gönderecek.

Not: icraat görene kadar da yazmıyacağım. Bu açıklama " bamya " kafalı boşbeleşler için yazılmamıştır.
bir şeylerin değişeceğine dair inancım yok ama uzun zamandır yazıyormuş gibi yapan biri olarak belki işe yarar diye destekliyorum ve bir süre yazmıyorum.
Son derece yerinde bir karar.

Belki de yazmama kararı alanlar gerçekten yazmayınca sözlükte bir şeyler düzelir.
Yazdıkları ile insanlıktan çıkan birtakım organizmalar yüzünden pek çok yazar Uludağ sözlüğe veda ediyor ve her geçen gün burası biraz daha kalitesizleşiyor.
3 - 5 tane ne idüğü belli troll için kaliteli yazarları kaybetmemek gerek.
Bu troller için moderatör bir şey yapmıyorsa biz yapalım.
Hepsini donuzlayalım açtıkları başlıklara hiç entry girmeyelim.
Eminim ki bir hafta içinde kendileri sıkılıp gireceklerdir.
Şunu bir deneyelim mi? Ne dersiniz?
Acaba hayatta başka sorunlarınız Yok mu diye düşünmeme neden oluyor böyle başlıklar.
Yani ergen troller can sıkıyor fakat görülmemeye başlıyor bir süre sonra.
Yazıp çıkın çünkü hiçbiriniz insanların hayatlarını aydınlatmıyorsunuz. Burası bir sözlük değil arkadaşlar ve ona göre davranmak lazım.
Görev adamı tripleriniz yine beni hayattan soğuttu.
ne zaman şu siteye girsem biseyler yazsam göze batıyorum.
Let me tell you something;
Bazen trolluyorun bazen bilgi veriyorum bazen kasiliyorum vs. Insanlar buraya sinir stres atmaya geliyor. Kimse burayi hayat ortasina koymuyor koymamali da zaten. Bu kadar destan yazmissin vs. O zaman patir patir entry girip o basliklari asagi dusurmek degil mi vasfin? Ya da ara ismail i al sozlugu bitsin gitsin. Gecen ama ben eksi de de yaziyorum diyen sen degil miydin? Yap yine goy goyunu orada. Ben de haz etmiyorum trollerden ama donuz donuz azaltiyorum eb azindan. Biraz cift tarafli dusun bencil olma. Ya da aha kapi orada. Ismail in ay niye gidiyorsun diyecegini hic sanmam.
Sözlüğün disiplini ve hale yola girmesi adına yapılması elzem olan karardır. Sonuna kadar desteklenmesi gerekir. Zaten bugüne kadar Patronaj yönetim ve moderasyona sesimizi layıkıyla duyurabilseydik, asla buna duyarsız ve kayıtsız kalınmaz yeterli seviyede ve etkili önlemler çoktan alınırdı. Fakat böyle önemli bir durumda pek çok aklı başında olan yazarın da destek vermesi şarttır şayet kesin sonuç isteniliyorsa.

Sonuna kadar mücadele hazırız.
Yerinde karardır.
Adam, bakış açınızı, iyi ya da kötü yazar oluşunuzu, eğitimini, kişiliğinizi sorgulamıyor, yazın da, edepten, ahlaktan uzaklaşmadan, hakaret etmeden, saykoluk etmeden yazın diyor.
Bunun neresi yanlış ya da gereksiz?!

Hiçbir aklı selim ve erdemli insan, sòzlüğün bu durumunu görmezdrn gelip, sol framede akan tiksinç başlıkları görüp, " banana yeaaa" diyemez, dememelidir.

Buraya vakit ayırıp, emek verip, ardından bu utanç tablosundan rahatsız olmuyorsan, zaten yazar mazar değilsindir.
Saygı duymadığın, sahiplenmediğin bir ortamda ne işin var o zaman aga!
Manyak mısın sen?!

iyiliğin, güzellliğin, erdemin yerle yeksan edilişini izlerken, zerre rahatsız olmuyorsan, tepki vermiyorsan, tüm hakaretleri, seviyesizliğu hak ediyorsun o zaman!

Bırak ananî s..ksinler, bacının şeyine kerpeten soksunlar, regl çayı içirsinler, sen annenle seviş, kuzenin sana sakso çeksin, milli ve manevi değerlerin içine sıçılsın ve sen seyret öyle mi?!

Tepkiyi gereksiz gör öyle mi?!

O zaman hakediyorsun arkadaş!
Sòzlüğü güle güle kullan!

Başta zall olmak üzere bu rezalete göz yumarak destekleyen mod ve yetkililere de, akıl, fikir, sorumluluk ve bilinç diliyorum!

Edith Piaf:

Sözlükte yazıp yazmama, ara verme, ya da vermeme, kişinin kendi kararıdır.
Tepki duyup, bu rezaleti dile getirip, ardından entry de girebilir.
Sorun yazıp yazmamak değil, bu vehameti dillendirecek yüreğe ve Erdeme sahip olmaktır.
Dönüş olduğunda, çok eğleneceğiz diyerek gülünç orgazmlar yaşamak, sahiden hüzün verici!
Tengir denen faşo haklı beyler, görüyor ve arttırıyorum bundan sonra günde bir entryi gireceğim, evet.
Ay şimdi bunların canı sıkılır yazamıyorlar diye.
Hani mesaj falan göndermek isterseniz bana yazın minnoşlar ben sizin adınıza yazarım.
Aslında tam dublo satılacak başlıktı.
bu kararı tam 4 sene önce almış bir yazar olarak fayda sağlamayacağını bilakis daha çok artacağını söylemek zorunda olduğum karardır. bu konuda sözlükte yetkisi bulunan kişiler sazı ele almadıkça, kepazelikten rant sağlamayı fayda gördükçe daha çok can sıkılır. diyeceğim o ki, gitmek pek bir çözüm olmayacaktır. kendimden biliyorum.
sırf akp'li olduğum için girdim listeye herhalde bu ne lan? Kimseye zararım yok bir şeyim yok.
Bizim Derdimiz ne ? (#38661209) sonra,
Öncelikle tek bir başlık altında birleşmeliyiz. Örneğin bir karar alalım. Bu başlıktan başka bir başlığa yazmayalım. Tüm aklı selim yazarları davet edelim. Sayı hergeçen saat arttıķça ve Destek çığ gibi büyüdükçe ortalık biraz ırgalansın. Noluyor desinler. Bunların derdi ne desinler. içimizden başkan ve sözcü seçelim. Liste özelden destek mesajı içeren dm leriniz ile güncellenecektir.

biz kaç kişiyiz?

(bkz: tengir budun)
(bkz: totonok folmondoko boton gomo)
(bkz: mel mel bakan gibson)
(bkz: alkolik oldum)
(bkz: eratosthenes)
(bkz: mecburi istikamet)
(bkz: sozluk teyzesi)
(bkz: nadia nadia)
(bkz: oytunkaran)
(bkz: mulaki)
(bkz: gazeloglu)
(bkz: zeytinyagli dolma kalem)
(bkz: kale3112)
(bkz: mata as)
(bkz: sairceketli)
(bkz: malazgirt40)
(bkz: mkrjt)
(bkz: l s d)
(bkz: kukla)
(bkz: buyur burdan yaz)
(bkz: the whack is back)
(bkz: bana ne lan bana ne)
(bkz: rosadolujoe)
(bkz: chessplayer)
(bkz: kedi medi)
(bkz: cupcake jemma)
(bkz: ba ba ba black aquila)
(bkz: kenz i mahfi)
(bkz: uhudda ok atan okcu)
(bkz: kiralik panda)
(bkz: ruzgara karsi yuruyen adam)
(bkz: nickini vermek istemeyen uuser)
(bkz: dilhun)
(bkz: the whack is back)
(bkz: haramsavar kadin)
(bkz: buongiorno principessa)
(bkz: the plane crashed)
(bkz: kahraman arketipi)
(bkz: ekinella)
(bkz: atlant isten gelenadam)
(bkz: caranthir)
(bkz: talihsiz sokak kedisi)
(bkz: good mor nick)
(bkz: gargamelinkizi)
(bkz: gold tab gibson)
(bkz: shot in the dark)
(bkz: bombok)
(bkz: golhiat)
(bkz: bozkurt toros)
(bkz: tavugu urkuten adam)
(bkz: azref)
(bkz: keshberfo)
(bkz: cingenenin cicekli etegi)
(bkz: depresyon hirkasi)
(bkz: t i b b)
(bkz: gozlerinmeyhanesi)
(bkz: entry de mi girmiyagh)
(bkz: bahtsizliseli)
(bkz: insamenia)
(bkz: jessica day)
(bkz: lanetkari)
(bkz: invictus maneo)
(bkz: ashtarte)
(bkz: jessica day)
(bkz: sunday sunday)
(bkz: olrica yue)
(bkz: bay efendi)
(bkz: grypta6)
(bkz: thondras)
(bkz: ici bos bunun)
(bkz: cokzararli)
(bkz: olrica yue)
(bkz: semaatsiz)
(bkz: i am who i am)
(bkz: godisdead)
(bkz: selam ben psycho)
(bkz: tozlu raflarin marjinal kitabi)
(bkz: winnie the teletabi)
(bkz: hayatkimeguzel)
(bkz: kutsal bakire)
(bkz: planimdabuyoktu)
(bkz: corbadaksinekkanadi)
(bkz: boromiro)
(bkz: bay kedi der ki)
(bkz: neomatr)
(bkz: famborella)
(bkz: asterlililyum)
(bkz: nerede kalmistik)
(bkz: kafam bi dunya)
(bkz: asyali praetor)
(bkz: kartalatt)
(bkz: forheavymetal)
(bkz: n dakota)
(bkz: kristalkadehh)
(bkz: umudu baki olan adam)
(bkz: sakalacarpan)
(bkz: berharap)
(bkz: tornaci tacettin abi)
(bkz: ridvannistelrooy)
(bkz: tsigalko stavridakis)
(bkz: kedilerinbabasi57)
(bkz: hayattan emekli)
(bkz: resty)

Mecburi edit: destek istemek için mesaj atamıyorum. Sistem izin vermiyor. Entry giri desteğinizin peşisıra Dm lerinizi bekliyoruz arkadaşlar ki listeye girelim. Hepinize yürekten teşekkürler.
(bkz: uludağ sözlük düzülene kadar yazmama kararı)
Entrilerimi azaltarak Destek verdiğim karar.
Hak verilen durum. Lan bizde yapıyoruz ediyoruz da adap edep bazı değerler nedir biliyoruz. Çıkıp bir tane çok acıyorum diyor ne format var ne bilmem ne sik sik başlıklar. Modlar nerede? Cidden bundan 5 yıl önce yazar olmayacak tipler şu an üyelik sahibi. Yazık piç ettiler güzelim yeri. Evet.
s.kimizde olmayan karardir. aman ne uzulduk uzulduk.
güncel Önemli Başlıklar