bugün

UEFA Kupası (UEFA Cup) UEFA tarafından organize edilen Avrupa'nın Şampiyonlar liginden sonraki ikinci en önemli kulüpler futbol turnuvasıdır.

Kupa 8 Nisan 1955'de Fuar Şehirleri Kupası adıyla kuruldu. Gerçekten de 1958'e kadar ticari fuarları olan Madrid, izmir gibi şehirlere açık bir kupaydı. Hatta 1960'ların ortasına kadar Londra gibi birden fazla kulübü olan takımlar karma kadrolar gönderip şehrin adını taşıyan takımlarla katıldılar. (London XI) 1958'de bu kural kalkmasına rağmen 1971'e kadar bu isimle anıldı ve 1971 yılında bugünkü adını aldı.

Fuar Şehirleri Kupası'ndan gelen gelenekle bir şehirden sadece bir takım katılması kuralı 1975 yılında Liverpool ile birlikte bu kupaya katılma hakkı olmasına rağmen başta kupaya alınmayan Everton'un isteği ile kaldırıldı.

1990'ların ortasından itibaren yaz döneminde oynanan intertoto Kupası'ndan gelen üç takım da UEFA Kupası'na katılmaya hak kazanmaktadır.

1999 yılında Kupa Galipleri Kupası ile birleştirildi ve Ülkelerinde Kupa alan takımlarda bu kupaya katılmaya başladı.

Şampiyonlar Ligi'nin kazandığı önem ile son senelerde kaybettiği önemini 2004/2005 sezonundan itibaren eleme sistemi yanında grup maçlarının daolduğu yeni statü kabul edilmiştir. Bu yeni sistemde ön eleme ve eleme turları oynandıktan sonra kalan 40 takım 5'li 8 grupta mücadele edecek ve her grubun ilk 3 takımı Şampiyon Ligi'nde gruplarında 3. olarak bu kupaya katılan takımlarla eleme sistemi ile mücadeleye devam etmektedir.

Ülkelere göre Başarılar
ingiltere : Liverpool (3), Leeds United (2), Tottenham Hotspur (2), Arsenal (1), Ipswich Town (1), Newcastle United (1)

italya : inter Milan (3), Juventus (3), Parma (2), Napoli (1), Roma (1)

ispanya : FC Barcelona (3), Valencia C.F. (3), Real Madrid (2), Real Zaragoza (1)

Almanya : Borussia Mönchengladbach (2), Bayer Leverkusen (1), Bayern Munich (1), Eintracht Frankfurt (1), Schalke (1)

Hollanda : Feyenoord (2), Ajax (1), PSV Eindhoven (1)

isveç : IFK Göteborg (2)

Belçika : Anderlecht (1)

Macaristan: Ferencvaros (1)

Portekiz : Porto (1)

Yugoslavya: Dinamo Zagreb (1)

Rusya : CSKA Moscow (1)

Türkiye : Galatasaray (1) *
bir hayaldir,bir rüyadır,bir başarıdır. kimilerine göre raslantıdır,tesadüftür..
elde etmek güç ister,disiplin ister,laf degil ciddiyet ister...
tarih ister.tarih..
galatasaray'ın sadece 1 kere alabilmiş olduğu kupa.
galatasarayı ferencvarostan daha büyük yapamayacak kupadır...

(not: ferencvarosta uefa kupasını aldı...)

düzeltme: ferenchvaros alamamış kupayı, bilgi hatası var. ama ipswich town almış misal! mantıken değişiklik yok.
gün itibarı ile 2006 uefa şampiyonu sevilla olmuştur.böylelikle ispanya uefa kupası sayısını 10 a çıkarmıştır.
kim yazdıysa bu yazıyı alan takımları da yazdığı çok iyi olmuş.ferencvaroş gibi takımların aldığı kupayı fener alıpta müzesine koymaz.türkiye kupasında her sene final oynuyoruz ama kupayı en gariban takımlara hibe ediyoruz. bu herkes tarafından böyle biline , böyle söylene...
fenerlilerin klasik olarak x aldığı için bize yakışmaz* dedikleri kupadır. ama listenin üstlerine bakmak veya türkiyemizi tek temsil edenin galatasarayımız olduğuna bakmak akıllarına* gelmez ya da gelse bile gelmemiş gibi davranırlar. onlar için bir 6-0, 6 tane uefa kupası eder. onlar için her şey farklıdır çünkü onların ayrı bir cumhuriyetleri* vardır. *(#225307)
(bkz: euro cup)
galatasaray ın kazanmasıyla beraber beşiktaşlı olmama rağmen sokağa fırlayıp elimde galatasaray bayrağıyla levent-akmerkez-beşiktaş arası turlamamı sağlayan avrupa nın 2.en büyük lig takımları arasında yapılan kupa organizasyonu.
100 yıl boyunca bizim ülkemize girmesi zor görünen kupadır.
aziz yıldırım'ın ancak rüyasında görebileceği kupadır..****
(bkz: biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu)
kabul ferencvaros şimdi için küçük takım o zaman da küçük takım olduğunu kabul etsek bile galatasaray bu kupayı maç kaybetmeden kazanan tek takımdır. ayrıca (bkz: süper kupa)
uefa mi? kupa mi? avrupa da neresi ki..o da ne? (fenerbahceli olduğum çok mu belli oldu * )
(bkz: fuar sehirleri kupası)
beşiktaş'ın 2002-2003 sezonunda* çeyrek final oynadığı kupadır.
2006-2007 sezonunda beşiktaş ın kupa şampiyonu olduğundan 1. turdan trabzonspor ve katılabilirse kayserispor un 2. ön elemeden katılacağı eski havasını kaybetmiş olan kupadır.
Galatasarayın kupayı almasından cok almanyada özel bi turnuvaya götürmeleri ve dikkatsizlik sonucu koca uefa kupasını kırmaları ardındanda kapalı çarşıda gizlice tamir ettirmeleri milleti şaşırtmıştır
fb li: oooaaa llaaa ooohooo lalalaaaa
bjk li: olum noluyo lan niye deli gibi baırıyon
fb li: cabuk bana bi galatasaraylı bul uefa kupasını ruyamda gordum. ruyanızda bile goremezsiniz diyorlardı.ruyayı unutmadan bir tane bulmam lazım.
(bkz: çile bülbülüm çile)
hayatımın ilk tabanca-daha doğrusu ateşli silah-atışını yapıyorum,hedef az önce içtiğim biranın 15 metre ötedeki şişesi, çevremdeki herkes kovboy tadında atıcı,doğrultuyorum aleti,içkiliyim,tırsmıyom,güüm diye bir ses,şişe paramparça,içlerinden en genci ve en kıskancı: bala vurdun olum bidaa at! diyor,gayet karizmatik ve de lee van cleef edalarında adam olana bi atış yeter diyorum,değil bir on kere atsam bi daha vuramayacağımı biliyorum,kısa bir süre sonra gs uefa kupasını alıyor. (bkz: deja vu)
eski adı fuar şehirleri kupasıolan günümüzün pek popüler olmayan kupası.
kim ne derse desin avrupanın en büyük ikinci kupasıdır.türkiyede bir tek galatasarayımız,avrupa da ise o güne kadar ve sanırım hala hiç yenilmeden bir tek galatasarayımız almıştır.ayrıca şampiyonlar liginde çeyrek final ve şampiyon kulüpler kupasında yarı finalide bir tek galatasarayımız oynamıştır.ve ben hala bununla bir türk olarak onur duyan fenerbahçeliler olduğunu biliyorum ve böyle aklı başında insanların hep var olacağına inanıyorum.ama yine de bir türk takımının başarılarına üzülenler için...
(bkz: ezik kokusu alıyorum mütemadiyen)
bugün oynanacak 40 maçla, iddaacıların iştahını kabartan organizasyon.
mevzuata göre intertoto'dan kupaya dahil olduğu için kayserisporumuz'un türkiye'ye puan kazandıramayacağı organizasyondur.
hertha berlin ve marsilya'nın odense ve boleslav gibi zayıf ekiplere elenerek sürpriz şekilde erken veda ettikleri kupa.