bugün

bir saç yıkama bedeli olarak kaliteli bir şampuan parasının neredeyse tamamını alan bu berber, pazardan çarşıdan aldığı teneke teneke adi şampuanları saça başa boca edip, bi güzel ph dengesini, saçların doğallığını bozmakla kalmaz, aynı zamanda iğrenç meyve kokularıyla etrafta dolaşmanızı sağlar.

çok değil 4-5 çeşit şampuan alınsa, her müşteriye;

"bunlardan hangisini kullanıyorsunuz efendim"

diye sorulsa, hem şampuan değiştirme sonucu ortaya çıkabilecek kepeklenme gibi sorunlar olmayacak, hem de kaliteli bir hizmet veriliyor imajı verilecek aslında

sen berbersin, senin tüm mesleki kariyerin bunun üzerine. kimse senden atom mühendisliği ayarında akademik bilgi/yetenek beklemiyor ki, sadece işini sev, saçlarıma birazcık değer verdiğini göster kafi.

bir de işin dalgasında olan, sizi iyice hiçe sayan, hakareti ayyuka çıkaran berber sınıfı var ki, kaliteli şampuan kutularına, adi şampuanları dökerek tezgaha dizerler, saç yıkama sırasında sanki hiç bir sahtekarlık yapmıyorlar gibi pişkin pişkin o kutudan bolca saçınıza sürerler.
hadi kutuyu yedik, kokuyu nasıl halledeceksin sayın profesör?

dükkan boydan boya elma, armut, şeftali kokusu doldu işte, nerden geldi, götünden mi çıktı hepsi?

kafamı kurularken aynaya baktığımda yüzyüze geleceğiz, insan ol azcık.
bunların bir de aynı havluyu kurutup, kurutup kullanan cinsleri vardır ama o da ayrı bir başlık konusudur..
aynı zamanda uyanık berberdir.

b: hacı hangisiyle yıkiyim pantene mi head&shoulders mı?
t: sülo benide mi yiyosun ya ikisininde içinde ipek yok mu?
b: alışkanlık hacı.*
kendi kullanıyorsa kimseyi alakadar etmeyen durumdur ama bizim saçlara kullanıyorsa hain berberdir.
maliyet muhasebesinden anlayan berberdir. * *
yastıklara dolan sürüsüne bereket kepek ve saç teli sebebiyle sinirden diş gıcırdatan berber.
izmir'de 2ytl ye saç traşı yapan berberlerde, şampuan yerine arap sabunu kullanıldığını görünce şükredilesi durum.
(bkz: ucuz etin yahnisi olmaz)
(bkz: muz kokulu şampuan)
bir daha ucuz şampuan kullanma fırsatı bulamayacak olan berberdir. bir süre sonra uçar gider piyasadan kuş misali.
+ ühühühü. şerefsiz! senin yüzünden saçlarım döküldü, kel kaldım!
- yok, öyle deme abi. ırsi de olabiliyor bu...
+ hadi lan oradan. o kullandığın pantene, on sene öncenin modeli
+ ucuz ucuz şampuanlar alıyorsun, kel kaldım bak!***
herşeyin pahalı olduğu bir ülkede yaşadığımızı kabul edersek gayet normal bir harekettir.
kuaförde de bizzat acı bi tecrübeyle yaşanılmıştır.saçlar kesilir yıkanır fönlenir.ilk banyoda da ele tomar tomar saç,gözlere de yaş gelir.kendince ucuz şampuan alıp ekonomi yapıcam derken bir güzel müşteri kaybedilir.
tasarruf efenim, tasarruf.
ucuz şampuan yoktur. şişeleme fiyatı düşürülmüş şampuan vardır. bir berber çocugu olarak yıllarca kullandım o şampuani haa kelim ama şampuanla alakası yok. bizimkisi ırsi...

(bkz: fonex şampuan)
(bkz: berberde kafaya sıkılan soğuk su)
büyük ihtimalle fakir semtteki berberdir.
kadıköy'ün ekspres hizmet sunan berber salonlarında çalışan berberdir.
evinde en kaliteli şampuanı kullanan berberdir.
bir çok firma reklam amaçlı berberlere ücretsiz şampuan dağıttığından pek rastlanılmayacak meslek erbabıdır.

artık denk geldiyse şansınıza küsün.
müşterileri şanslı olan berberdir. zira bizimkisi sıvı el sabunu kullanıyor.

not: tıraş fiyatı 10 tl
gurur notu: bu berbere gittiğim sanılmasın; o sıvı sabundan beri kendim kesiyorum saçlarımı.*
eniştemdir. elidor ya da head & shoulders kutusunun içine elidor ya da head & shoulders özlü ucuz şampuan koyup müşterinin gözünü boyamaktadır. prim verilmemesi gerekir.
Genelde ipek sampuan olur bu ucuz sampuan.
"ipek sampuan ne aminakodumun berberi, limonlu pril'le yika oldu olacak" seklinde cevap verilebilir.
Dönerciler de pınar mayonez şişesinin içine 5 kiloluk bim mayonez gibi mayonez markalarını alıp pınar'ın 500gr'lık şişlerine dolduran berberciler dir bunlar açılışta paraya kıyıp pınar mayonez almıştır sadece,şok şampuan alıp head and shoulders kullanırlar.