bugün

80li yıllarda cocuk olan herkesin bilincaltinin derinliklerinde biryerlerde sakladigi bir susam sokagi sarkisi.
-hiç mi?
-asla asla asla...
-bi kere bile mi?
-asla..
"iyi ama neden?" diye sorardi minik tirtil. hemen ardindan "duserler de ondan" cevabi gelirdi ve tirtil kut diye duserdi.

(bkz: buyuk sozu dinlemek)
gulumseten susam sokagi repligi..
cocuklugumuz boyunca, beynimize kazinan onermelerden bi tanesiydi.. "tirtillar asla asla asla kahverengi bot giymez" iddiasi.. ondandir belki hala hicbir tirtilda bot ayakkabi vs beklentisi icine girmememiz..ve konuyla ilgili hicbir hayal kirikligi yasamamiz **
aslında giyerler. bazen giymedikleride olur. efenim yıllar itibari ile moda da başgösterten değişiklikler tırtılların, kendine yakışanı giymelerini sağlamıştır. bot dediğin nedir? çanta ile uyumu nasıl olmalıdır? gibi konularda ormanın en iddialı böcekleri olmuşlardır. ben misal, kahverengi bot giyen tırtıl yemem acı oluyor. onun yerine canlı renkleri olan sarışın tırtılları yerim. daha hafif gaz yapmayan yiyeceklerdir bunlar.
kahverengi bot giymemeleri parmak arası terlik giydikleri anlamına gelmez.
(bkz: yeni uuser olacaklara nick önerileri)
çocukken kahverengi bot giymenin salaklık olduğuna inanıp mağazada annem bana kahverengi bot almaya çalıştığında kıyameti koparmama sebep olan susam sokağı şarkısı... (bkz: tırtıl mısın sen yavrum)
yine olsun yine izleyeceğim söz dedirten susam sokağı klasiği.

bir sabah erken
güneş henüz doğarken
rastladım botlarını giymeye çalışan sersem tırtıla, dedim:

-küçük yeşil şirin tırtıl! tırtıllar asla asla asla asla kahverengi bot giymez!!
-hiç mi?
-asla asla asla!!
-bi kere bile mi?
-asla asla asla asla asla!!

-iyi ama neden?
-düşerler de ondan!!

sonra tırtıl pıtt düşüyor. işte susam sokağııııı.. ehehh..
(bkz: these boots are made for walking)
tırtıl tırtıl
küçük şirin yeşil tırtıl
tırtıllar asla asla asla
kahverengi bot giymez...

arrggghhhh... kurtulamıyorum allahım.. travma olmuş resmen...
hatırladığım kadarıyla orada tam 6 tane asla vardır.
melodimsi şeyi bile kafamda yankılanıyor hala... düşmeden ayakları birbirine dolaşırdı yanlış hatırlamıyorsam ve ben de düşünürdüm kendi kendime "tabii, o kadar çok ayağın varken kırmızı bot bile giysen düşersin" diye... kırmızı botlarım vardı.* bi de ortopedik taban kullanıyordum ve çok da rahat bişey değildi. onun da kullanıp kullanmadığını merak ederdim. ve
kahverengi ile yeşil gayet de olur. o zaman niye asla kahverengi bot giymiyor bunlar?
-küçük yeşil şirin tırtıl! tırtıllar asla asla asla asla kahverengi bot giymez!!
-hiç mi?
-asla asla asla!!
-bi kere bile mi?
-asla asla asla asla asla!!

susam sokağı' na saygı.