bugün

Tc kurulduktan sonra devletın dini olarak ne yazılacak konusu tartışılırken 'ne yazacagız sanki Hristiyanlık mı?' şeklinde bir soru ile karşılaşan fethi okyar beyin 'evet ülkenin ilerlemesi için gerekirse yazacağız, Türklerin geri kalmasının tek sebebi islamdır ve bu değişmedikçe de öyle olmaya devam edecektir.' Şeklinde şaşırtıcı derecede mantıklı sözüdür.

Ps: ateist değil tarafsızım.

Edıt: besyuzuncu eksı oyu da yedıkten sonra kıvırtayım barı; benı nıye eksılıyosunuz dudukler fethı okyar bey'ı eksıleyın ben mı dedım o demıs hallahalla ya
türklerin gerikalmışlığının sebebi hazırcı yörük zihniyetinden kurtulamamış olmalarıdır. hazıra koş... kurutunca başka hazıra koş.
islam değil şakirtlerdir. Bunlar islamın asıl amacı olan ilim ve bilime değil arap geleneklerine önem verirler. şeylerini yalarlar afedersiniz.
türklerin tamamının türkiye cumhuriyeti devleti sınırları içinde yaşadığını sanan aklıevvelin iddiasıdır.
"türklerin tamamı müslümandır." iddiası kadar saçmadır.
bişey yapma yapma sonra suçu islama at ohh ne rahat. az çabalayın uğraşın sonra konuşun.

müslümanlık avrupadan gelse müslüman olacaksınız-NFK- yemin ediyorum.

(bkz: bi bitmediniz amk)
bu geri kalmışlığı sadece islam'a yüklemek hayalperest bir bakış açısı olacaktır ve bilmeyen biri için sadece yanıltıcı bilgi olacaktır. islam'ın ve Türklüğün birbirine kattığı bir çok şey vardır özellikle türklüğün islam'a katkılarının islamın bugünkü nüfus konumunda çok büyük etkileri vardır.

mesela pakistan müslüman bir ülke ise bu türk hakanı gazneli mahmud sayesinde olmuştur. Aynı şekilde doğu avrupa'da bir islam nüfusu var ise buda fatih gibi, murad hüdavendigar gibi nice türk yiğitlerinin kılıç kuşanması ile olmuştur. islam yıllar boyu türklerin tarih sahnesinde ilerlemesine sebep olmuştur 1071 malazgirt sultan alparslan'a bakın! ordusuna nasıl hitap ettiğine bakın göreceksiniz zaten.

Türklüğün gerilemesinin tek sebep arap emperyalizmini müslümanlık sanan kekoların varlığıdır.
diyen kişiyi en kısa zamanda laboratuvarlara bekliyoruz. sizi bilim dünyasına çığır açmaktan, ülkemizin adını dünyaya duyurmaktan alıkoyan şey nedir? siz * laboratuvarlardan çıkmadınız da biz * mi kovduk?
tek sebep değildir. fikir adamı olmamalarının da etkisi büyüktür. ha pardon, düşünmemelerinin sebebi de islamdı. evet tek sebeptir.
(bkz: oku)

edit: neden zorunuza gittiğini anlamıyorum. ilk emir "oku" emridir. islam; bilimi, ticareti teşvik eder. islam'ın doğru yaşandığı yıllarda, islam ülkeleri her zaman lider olmuştur. ama ben demiyorum ki islam ülkesi olalım. sadece bu saçma tezi çürütmek için hatırlatma gereği duyuyorum.
yanlış bir önermedir. ermeniler hristiyandır fakat geridir. türklerin geri kalmasının nedeni batı rönesans, reform ve sanayi inkılabından nasibini almamak, batının müthiş dinamizmine yetişememek, sahip olunan doğulu paradigma dense doğru olabilecektir.
türklerin geri kalmasının tek sebebi geçmişi ile olan bağlarını koparmaya çalışmalarıdır.
(bkz: geçmişini unutanın geleceği olmaz)
en somut örneği de bugün avrupadaki okullarda ders olarak öğretilen müslüman bilim adamlarını türk milletinin tanımıyor olmasıdır. avrupalı dam üstünde şeytan kovalarken, müslümanlar bilimsel çalışma yapıyorlardı.
rica ediyorum islam ve geçmiş hakkında konuşurken biraz daha dikkatli olalım!
"sen otur götünün üzerine bir sikime derman olma, sonra da islam bizi geri bıraktı diye sızlan. oh ne güzel lan!" diye tepki verilmesi gereken önerme.
ne zaman ki dinler türkiye nin siyasi gündeminden çıkar, tartışmalara konu olmaz, herkesin özel hayatı ve kişisel tercihi olarak algılanır işte o zaman türkiye ye engel teşkil etmez. zaten dinler çoğu zaman direkt olarak değil dolaylı yoldan ülkelerin gelişimini engeller. yani dinin getirdiği kurallar değil, insanların bu kurallara getirdiği yorumlar engel oluşturabilir. tüm insanlar bilinçli olup, dinlerini iyi öğrenip, dini duygular üzerinden sömürgecilik yapmaya çalışanlara imkan tanımazlarsa o zaman dinler engel olmaktan çıkar.
Islam degil, islamin kullanilmasi seklinde duzeltilmesi gereken gorustur.
(bkz: doğru söze ne hacet)
yanlıştır. tembel ve şark kurnazı oldukları içindir.
"Türklerin bir yerlere gelmesinin yegâne sebebi islam'dır." önermesi kadar mantıklı değildir. (bkz: tarih)
kesinlikle katildigim bir gorus. butun musluman ulkeler neden geri kalmistir? politikanin bile dini goruse gore yurudugu, bastakilerin ulke de sanki baska bir sorun yokmus gibi her firsatta dinle ilgili tartistigi bir ulke nasil ilerlesin ki. hosgoru denen sey olmadikca ilerleme de zor. diger ulkeler secimlerinde bir defa sag secilirse sonra ki secim de solu seciliyo, neden? hangisi daha iyi ona gore kiyaslayip onunla devam ediyorlar. o da bozulunca baskasina. ulke dinle ilerleyecek olsa araplar amerika nin yerini alirdi. islami ulkelerin ufku dardir. bir goruse korukorune baglanirlar bu yuzdendir ilerlemek yerine her gecen gun gerilemek.
türklerin islamdan önce de hayatlarını şanlı bir şekilde, dünyaya kafa tutarak sürdürdüğünü anlayamayacak beyinlere sunulan gerçektir bu.
düzene ayak uydurmayan, aykırı olup farklı görünücem diye düşünen saçmasapan bi yazar zırvasıdır.
ibn- i Sina, Farabi ve sayamadıklarım. Bu adamlar da müslümandı. islami gelenek içinde yetişip bilim ürettiler. Türklerin geri kalma sebebi diye bir şey olamaz, sebepler vardır ancak. islam yanlış yorumlanıyor ve bir şeylere alet ediliyor. Geri kalmada illa ki bir sebep aranacaksa, önce kendimize bakmalıyız. Sen bir kitap okuma, hiçbir şeyle ilgili düşünme ondan sonra sebep ara. iyi valla be.
14., 15. ve 16. yüzyılda siyasi olarak dünyaya hükmederken de müslüman değil miydik.
götünü göbeğini kaşıyıp akşam da karı kız sikmeye giden şeref yoksunlarının bari ağzım boş kalmasın diye sıçtıklarıdır.

biraz zorlasa anlayacak ki bu ülkenin müslümanları rejime alışkın oldukları için ne şiş yansın ne kebap derken fikren de boşluğa düşüyorlar.koy adam gibi bir ali şeriati'yi ülkenin fikir babası olarak,yap bir islam devrimi,o zaman da durum hala aynıysa haklısın diyeceğim.ama aynı değil.bak buyur 20 yıl önce götü boklu ırak'ı deviremeyen iran'ın islam cumhuriyetinin 30 yılda geldiği noktaya bak.

http://www.haber7.com/hab...loji-ihrac-edebilecek.php

adam nükleer teknoloji ihraç etsin sen hala elin rusuna yaman dur.

http://www.kibrispostasi....news/84067/PageName/DUNYA

buyur adamlar tek başlarına ab'ye karşı ciddiye alınıyor teknolojilerinden dolayı

hadi onu bunu geçtim iran israil'e karşı can kaybı verdi de 'özür dileyeceksin' deyip geçti mi sadece ? hayır.israil ne kadar hırlarsa o kadar hırlıyor,kapalı kapılar ardında israil'e yamanmıyor,hillary clinton'u çileden çıkartıyor.

bütün bunlar 30 senede oldu.

hadi osmanlı hatalıydı,senin 85 senelik düzeninde hangi bilim dalında hangi adamı koyabildin dünyada söz sahibi ?
Yenilikçi zihniyetin getirilmemesinin en büyük sebeplerindendir. Eski zamanlarda ki adamlar yeniliklere kötü,pis ve gavur işi olarak baktığından en basit şey bile osmanlı devletine 100-200 yıl gecikmeli gelmiştir. Evet geri kalmanın en büyük sebeplerinden birisi de islamdır tabi tek sebep demek yanlıştır. Farklı bir sürü sebep sayabiliriz. Yeteneksiz padişahlar, taht kavgaları falan filan.
var olan cehaleti yorumda da görebilirsiniz.