bugün

yüzyıllardır kardeş olarak yaşayan, kaynaşan, kız alıp veren ve bu yolla akraba olan Türk ve Kürtlerin birbirleriyle daha iyi anlaşmalarını sağlayacak bir kampanya.

neden yüzyıllardır kardeş olduğumuz insanların dillerine yabancıyız?

ihtiyacımız mı yok?

(bkz: kürtçe bilen türk)

(kampanyadan bir gün sonra)

not: sevgili dostlar müjde! dün bu entry 1. koltuğuna oturmuş*. kendi adıma çok mutlu oldum. çok sevindim. hatta sevincimden bu günü bayram ilan ettim. bayramın ismi şu: "ülkemde ne kadar da çok bölücü var" bayramı.

evet ülkemde çok bölücü var.

ama hepsi kürt değil. türk bölücülerde fazlasıyla mevcut.

kürt ve türk tüm bölücüleri sınır dışı etme kampanyasını başlatmam an meselesidir haberiniz olsun!

ilk okullarında ingilizce öğretimine ses çıkartmayan,bazı üniversitelerinin öğretim dili ingilizce olan, sınavlarında ingilizce bilmeyenlerin adam sayılmadığı, bu 1930'lardan kalma mandacı zihniyetin kürtçeye karşı bu denli alerjik bir bünyeye sahip olması şaşılası bir durum!

türklere kürtçe öğretme kampanyasının nereden çıktığını birazcık beyni olan zaten anlamıştır!

mesele, her türk'e kürtçe öğretmek değildir!

mesele, her dile eşit mesafede saygı duyma meselesidir!

(bkz: anlayana elbet!)
Kürtler tarafından başlatılmamış kampanyadır. O yüzden fırsat bu fırsat deyipte kürtlere sallamaya çalışacaklara, sazan olmamaları önerilir.*
(bkz: türklerin kaşlarının arası boyansın kampanyası)
kürtçe bilim, kültür ve sanat dili olduğunda -ne yazık ki hiç sanmıyorum- neden olmasındır.
iki kişinin anlaşabilmesi için bir ortak dillerinin olması yeterli ; Türkiye'deki Kürtlerin Türkçe öğrenmesi kendilerine günlük hayatta ve bazı işlerinde gerekli olacağı için , Türklerin öğrenmesine gerek yok . Yani anlamsız olan kampanya.

ihtiyacımız mı yok ? Evet yok.

edit: Eksileyen arkadaşları kırmamak adına yarın kürtçe kursuna yazılıyorum .
o değilde yakında eurovisiona kürtçe şarkı kampanyası çıkarır bunlar. o derece..
bizim türkler kendi dilini zor öğreniyor. ihtiyacı olduğu halde ingilizce bile öğrenmiyor. kaç insan kürtçe öğrenmeye ihtiyeç duyabilir diye düşünmeden edemiyorum. gereksiz olduğunu düşündüğüm halde yapılmasının bi zararı yok. sizin kalbiniz kırılmasın.
türkler'e türkçe'yi öğrettikten sonra başlaması gereken kampanyadır.
(bkz: bi yaşıma daha girdim)
Hayal olmasını umduğum kampanyadır.çünkü dili bölmek bölücülüklerin en büyüğüdür. (bkz: karamanoğlu mehmet beyi arıyorum)
sonra okullara sokulsun bu. zorunluluk olsun. sonra aman efendim bu çocuklar "neden kürtlerden nefret ediyor ?" neden acabağo ?

bayağı gereksiz bir kampanya.
reddedilmeme şansınız var mı kampanyasıdır.
bu bilgi gerçek hayatta ne skime yarayacak
yazık vallahi bizim bu türklere! adam otursun; kürtçe, abazaca, bulgarca, ermenice, gürcüce, lazca, rumca, süryanice, tatarca, arnavutça vs. vs. bilsin amaç kaynaşmak ya ömrü billah dil öğrensin öyle mi? bi fikrim var, bak bu da tutar: türkler, onlarca dil öğreneceğine bu onlarcası sadece türkçe öğrense de bize bi kolaylık olsa? nasıl güzel olmaz mı?
türkçe'yi bilim, kültür ve sanat dili zanneden kırmaların akıllarınca espiri yapmaya çalıştığı durum. Bu kampanya kürtler tarafından başlatılmadığı için ufacık beyinleri ile konu hakkında yorum yapanlar komik duruyorlar. Ama tabii entry çok eksi oy alırsa silersin değil mi.****
gereksiz kampanyadır. özel isimlerde çoğul ekinden sonra gelen eklerin kesme işaretiyle ayrılması kuralı öğretilmelidir öncelikle.
Yabancı bir dil öğrenmenin amacı (tabiki amacı turist kız tavlamak olanları bu gruba katmıyorum) sadece yeni bir kültür tanımak değil ulaşabileceği bilgi kaynağını arttırmaktır. örneğin; php, asp, vbulletin vs. ile ilgili türkçe kaynak bulmak çok zordur bulunanlarda doyurucu kaynaklar değildir ama ingilizce milyonlarca kaynağa ulaşabilirsiniz ve kendinizi o alanda daha rahat geliştirebilirsiniz işte dil öğrenmenin en önemli sebeplerinden biride budur. ama kürtçe için öyle bir durum söz konusu değildir. ki türkiye cumhuriyetinin resmi dilinin türkçe olduğunu ve her türk vatandaşının 12 yıl eğitim görmesinin -ki bu eğitimde türkçedir- zorunlu olduğunu düşünürsek çok saçma bir kampanyadır.
kürtlerin kürtçeyi öğrenmesinden sonra düşünülecek hadisedir. düm tek tek.
resmi dili türkçe olan bir ülkede, yayınlar türkçe olduğu için doğuda akrabalarımız televizyon izleyemiyo diyen insanlara türkçe öğretildikten sonra yapılabilecek kampanya.
saçma bir önermedir,doğuda açılan kürtçe kursları ilgisizlikten kapanırken türklere kürtçe öğretilsin demek türkleri tahrik etmektir.bu tür siyasi içerikli konularda, özellikle doğu kökenli türklerle ilgili başlıkların altında sık sık TAHRiK kelimesini kullanmak inanın beni de rahatsız ediyor ancak en uygun kelime bu oluyor maalesef.unutulmamalı ki misafir ev sahibine uymalıdır,uyacaklardır.
ancak zoologların ihtiyacı olduğu iddia edilen bir dili türklerin öğrenmemesi gerektiğinden desteklenmiyormuş.

yazar burada kürtlere o fındık kadar "aklınca" ve türkçesi ile hakaret edecekken kürtleri zoolog yapmış, bu durumda hayvan da herhalde yüceltmeye çalıştığın çaşıtların olmuş!

türkler önce bir türkçe öğrensin de denilesi kampanya.
kürtçe öğrenmenin bir zararı olmaz, isteyen öğrensin ama geçmişte farsça ve arapçanın etkisi altındaydık şimdi ise avrupa dillerinin etkisi altındayız rahat bırakın da birazcık türkçe konuşalım.
yüzyıllardır kürtlere yapılan zorlamada eşitliğe gidilmesini sağlayacak kampanyadır. bir 80 yıl da bu kampanya olsun. sonra eşit bir şekilde devam eder herkes kendi dilini konuşmaya.
(bkz: doktor bu ne)
kürtlere adam gibi türkçe öğretilsin kampanyası ile karşılık verilebilecek kampanyadır.
kürtlerin türkler arasında onlar anlamadığı için rahatlıkla konuşmalarını engelleyeceği için desteklemediğim kampanya.

(bkz: özel hayatın dokunulmazlığı)