bugün

türkiye inşaat sektöründe başarılı bir ülke.
ülke içindeki evlerin kalitesini gösterir detaylar konusunda çok kötü.
ses yalıtımında bu ülkede bulunan evlerin sanırım %90 'ı sınıfta kalır.
yan komşunun pırt sesi bile duyulan bir ses yalıtımını sorgulamak bize düşmez sanırım.
ses yalıtımını becerebilen mütahitlere ve inşaat imalatçılarına özel oskarlar verilmeli.
lavabodayken ses gider mi diye düşünüm ürktüğüm olay.
4 farklı şehirde farklı evlerde kaldım, şehir şehir değişkenlik gösteriyor bu durum. mesela tekirdağ'dayken yalıtımlar çok başarılıydı şu an karadenizdeyim. üst komşu küçük çocuğunu seviyor yukarıda biz de onunla birlikte seviyoruz.
mükemmel olması gereken yalıtımdır. (bkz: komşu çocuğun sabah akşam flüt çalması)
Sırf bu müteahhit denen hırsız orospu çocuklarının para kazanma hırsı yüzünden yapılmayan ve komşular arası kavgayı cinayete kadar götüren şerefsizlik.

Yapmıyorlar. Türkiye'de de denetim denen mekanizma olmadığı için insanlar kavga ediyor.
en baba müteahhit, en baba yalıtım malzemelerini kullansın; benim üst kattaki çocuklu ailenin gürültüsünü bastıramaz. iddia ediyorum.

sese örnek vereyim; mesela 50 kiloluk un çuvalını kucaklayıp kaldırın. sonra birden yere bırakın.
Olmayan yalitimdir. Apartmanda en üst kattakinin makine sesi iki kat alttaki duyabiliyor. Insan ağız tadıyla kavga bile edemiyor millet duyacak diye.
fiyat performans olarak düşünün, ne kada ekmek, okada köfte.
Üst komşunun, yan komşunun sevişme seslerini hd kalitede duyacak kadar başarılı (!) bir yalıtım şeklidir.
9 ekim 2008 de ısı yalıtım yönetmeliği yayımlandı. ısı yalıtım malzemeleri de kısmen ses yalıtımında faydalı ancak bu yönetmeliğe göre alınacak tedbirler dış havaya açık dış duvar - dışa bakan tavan vs gibi yerlerde uygulanmakta ve ısı tranferi olmayan katlar arası döşemelerde uygulanmamakta. bu yüzden dışarıdan gelen sese kısmen çözüm bulunmuşsa da iç seslere engel olunamamaktadır. işin olması gereken de ses yalıtımı yönetmeliğinin olması gereğidir. olsa bile sokakta megafonla anırarak satış yapanlar oldukça bu da boşuna bir tedbirdir. medeniyet !..
bornovada fo... ismini verip reklam yapmayacağım bir rezidansta 6 ay oturdum.. yan komşumun telefonda kiminle ne konuştuğunu geçtim telefonun karşısındaki kişinin seslerini işitebiliyorsun. duvarlar sanki 2mm karton ama ses geçirgen kartonla yapılmış.. tuvalete girip pırtlasan 2 daire yandaki kardeş biraz yavaş diye geliyordu.. ulan bide 30 metre kare eve 2 bine yakın kira ödüyorsun..
benim oda da öyle bir sistem mi desem bilemedim birşey var sanki duvar döşeme tabliye yok. komşunun kedisi sanki yanımda miyav miyav miyav. banyodan foş su sesi permatiğin lavaboya vurulma sesi. sifon su sesleri. taa kaç kat altın kavga gürültüsü üst kattan birinin yatak gıcırtısı.

geçen gece uyandım su içecem komşu diyor oğlum bu saatte çubuk krakeri nerden buluyum. sanki benim odadalar gibi naklen canlı yayın gibi. ne konusuluyorsa benim oda da. müteahhit kimse acayip kulaklarını çınlatıyorum.

aynı askerlik gibi yatakhanede hemen uyurdum. yoksa babayı yedin uyuyan sayıklayan uykuda bağıran osuran horluyan uyku tutmazdı.

o değil sadece benim oda da böyle birşey var. sanki ses yükseltici var.
Çok afedersiniz de en iyisinin .... Koyayım. Hepsi berbat. Üst komşunun horlama sesini bile duyuyorum. Başka sesleri katmıyorum bile. Tavan arası bildiğiniz mukavva karton amk. Tek çare müstakil ev.
Üst kattaki komşunun horlama sesinden uyuyamıyoruz o kadar kötü.
bok gibi amk yakında televizyonu satmayı düşünüyorum yan komşununki arada duvar yokmuşçasına bana geliyor zaten açık ve net.
müteahhitlerin yarısı laz.

lazdan kaliteli iş beklemeyin boşuna.

ne kadar çalınabiliyorsa o kadar çalar bu müslüman laz.
güncel Önemli Başlıklar