bugün

kim ne derse desin, tanıdığımız gördüğümüz alevilere bakınca ortaya atabildiğimiz ispatlanması çok basit bir hipotez.
- abi ingiltere'deki protestanların çoğu ateistmiş.
+ iq testi nasıl geçti senin?
- haa demin geldi sonuçlar. -25'miş. ama brüt. net olursa -20'ye çıkar dedi doktor.
çelişkinin (sansür) koyan önermedir.
1990'lar...

-elmayla armut toplanmaz eşşolueşşek
+ama örtmenim ühühühü

2010'lar...

+aleviler ateistmiş

matematik şart...
kendilerini din bağnazlığından daha çok kurtarabildikleri için çok daha çağdaş olan topluluktur. şekilciliğe önem verilmemesinin en güzel örneğidir aleviler. alevilik denen olgu zaten dinsel boyutu olan bir durum. ateistlikle aleviler arasında bağlantı kurulması zaten baştan yanlış.

not: alevi değilim
Aleviyim deyince muhakkak bu ülkede hemen siyasetle bağdaştırılarak dinine göre siyasi ideolojisi hakkında yorum yapılacak. Ateistim demesi mantıklı gelir ama gerçekten ateist olması tam bir ibnelik. (bkz: Alevi=Chp)
(bkz: salah bu çocuh yimin iderim girizekağlı)
olmaz, olamaz, mantığa aykırıdır.
anadolu'da yaşıyorsun, burada büyüdün, "ekmeğini yiyorsun". e azıcık kültürünü tanı, dinle, merak et anla be faşo! al sana yardımcı olsun bak, oku da azıcık insanlık öğren:

"Kainatın aynasıyım
Madem ki ben bir insanım
Hakkın varlık deryasıyım
Madem ki ben bir insanım

insan hakta hak insanda
Arıyorsan bak insanda
Hiç eksiklik yok insanda
Madem ki ben bir insanım

ilim bende kelam bende
Nice nice alem bende
Yazar levhi kalem bende
Madem ki ben bir insanım

Bunca temmenni dilekler
Vız gelir çarkı felekler
Bana eğilsin melekler
Madem ki ben bir insanım

Tevrat'ı yazabilirim
incil'i dizebilirim
Kuran'ı sezebilirim
Madem ki ben bir insanım

Enel Hak'ım ismim ile
Hakka erdim cismim ile
Benziyorum resmim ile
Madem ki ben bir insanım

Daimi'yim harap benim
Ayaklarda turap benim
Aşıklara şarap benim
Madem ki ben bir insanım ."

aşık daimi.
alevi forumlarında takılınca apaçık fark edilen gerçek. alevilik kültür olarak kalmıştır. islamla alakası bile yoktur bu çağda.
(bkz: anlatım bozukluğu) öyle olmaz olsa olsa ateistler kendilerini alevi olarak tanıtırlar.alevi, mümin bir müslümandır
hatalı önermedir hem alevi hem ateist olunamaz, çelişki var.
(bkz: yeni dünya düzeninde müslümanların saygın olmaması/#13018841)
doğru olan önermedir. herkes istediğini yapmakta özgür ama doğru olan önermedir.
şahibeli durumun olmaz bir tespitidir. Alevi denilen topluluk islam dinine bağlılıklarını savunur. aleviyim demekle yeni gereklilikler geliyorsa orada durup düşünmek lazımdır. Mezhep mi din mi diye. Sonra gelir tartışmak. Ateist ise (her zaman dediğim gibi) ; tanrının varlığına yokluğuna kanıt bulamamış kişidir. Biri allah der biri yok der. Karşılaştırılması saçma olan kültür farklılığıdır.

Not: ateist görüşlüyüm.
Hep Alevilik hem Ateizm, iki zıt kutup nasıl beraber oluyor?
alevi soyundan gelip allahı reddetmis kisi olabilir en fazla. aleviler müslümandır. bokunu çıkarmayın.
3 aleviyle tanışıp, o 3'ünü binlercesi yerine koyarak ortaya atılmış bir önermedir. yaratıcılığına hayran kaldım.
bölgesine göre doğru olabilecek önerme. sivas, maraş vb orta anadolu alevileri eğer ki kişi asimile edilmemiş ve kendisini hala alevi olarak tanımlıyorsa etrafınızdaki en dindar kişi kadar dinini yaşarlar. batı tarafında tahtacı denilen aleviler de inançlı olup orta anadoludakiler kadar sofu değildir. ancak tunceli, erzincan, muş vb. bölge alevileri bildiğiniz allah inancı olmayan insanlardır. allah onları affetsin.
güncel Önemli Başlıklar