bugün

ortaasya daki ırkdaşları çekik gözlü olmasına rağmen onların türkiye deki akrabalarının öyle olmamasıdır.
baya baya çekik gözlü biri olarak (baba tarafım çekik gözlü, kıpçak kökenliler) güldüğüm önerme.

dur bak anlatayım. rezerved.

rezerved: türklerin antropolijisine baktığımızda şunu görürüz. ön türkler, proto-türkler yani, 2 halktır. bu halklardan biri kısa boylu, çekik gözlü, siyah saç siyah göz bir çin- japon tiplidir. diğer halk ise uzun boylu, yuvarlak gözlü sarışın ve renkli gözlüdür.
bu iki halkın karışımından bugünkü türkler meydana gelmiştir. amma bu karışım tam tamına olmamıştır. bazı türklerde (benim atalarımda, kazaklarda, kırgızlarda vs...) ilk halkın genleri baskınken, bazı türklerde (ırak türkmenlerinin bir kısmı, çepniler, kumanlar, kızıl oğuzlar, atatürk vb kişiler) sarışın- renkli gözlü halk baskın çıkmıştır.
türkiye, azerbaycan, özbekistan ve türkmenistan türkleri tam karışmıştır. bu türkler renkli gözlü- sarışın olmamakla beraber çekik gözlü de değildir.
anadolu iklimine maruz kaldigimiz ve avrupa irklariyla karistigimiz icindir.
türkiye türk'ü olmasından dolayıdır.
anadolu'ya gelince gözümüz açılmış anlaşılan dediğim önerme.
bu toplumdaki doğal seçilim dediğimiz etkendir güçlüler yaşar zayıflar olur herkes kendine benzeyen taraflara yani toplumdan asimile olmamak için benzer fiziksel Özellikler gösteren bireylerin yanına gitmiştir böylece bunların birleşiminden Türk toplumu çıkmıştır elbette istisnalar da vardır orası ayrı bi mesele.
anadolu'ya gelince gözleriniz açılmışsa neden oğuz kağan vb. kişiler çekik gözlü tasvir edilmemiş diye sormak istiyorum bazı tarihçi arkadaşlara.

bilmeden konuşmak bedava.
gen havuzunda her geçen döl bıraktığı için farklılıklar oluşuyor. türkiye türkleri türk mü bu bile tartışılır.
valla kanka gözlerim çekik burnum kemerli elmacık kemiklerim dışarda. tam bi ortaasya türküyüm yani. he bu gurur duyulcak bişey mi? değil. denildiği gibi en son anadolu türklerinin gözleri çekikti.
karışım değil genetiktir.
eğer türkler anadolu'ya geldiğinde gözleri çekik olsaydı şu an tüm anadolunun çekik gözlü olması lazımdı çünkü çekik gözlülük baskın bir gendir. öyle ki ileride tüm dünyanın çekik gözlü olacağı tahmin ediliyor.

iki şans var. ya bu türkler anadoluya gelmeden, 1000 yıl önce karıştılar ama baya yüzyıllar boyunca karıştılar ve hiç kendilerinden kız almadılar (başka türlü böyle olamaz) yada hiç çekik gözlü olmadılar.

istediğinize inanabilirsiniz.
dedelerini perslerin siktiği med soyluların sürekli soyledıklerı laf amına koyum genetik olarak türk üm yada değilim ama ben kendimi türk hissediyorum götünemi giriyor bu med soylularının bu olay.
Garip falan değildir. Oğuz kökenli olduğumuzdandır. Badem gözlü bir milletiz. Türkmenistan türklerinde bile moğol gibi göz yoktur. Yuvarlak gözlü adam zaten türk değildir.
Hicte garip degildir. Zamanla farkli irklarla karisip baskalasim yasasakta biz türk üz. Türk kalacağiz. Kanımızda var bu bizim.
bendenizin içinde bulunmadığı durum.
benim gözlerim çekik, tabi uzakdoğulular gibi değil. hafif çekik.
ayrıca dedemin dedesini bile biliyorum, tatarmış kendileri.
kısaca;
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)
faşist kürtlerin iftirasıdır efendim. (bkz: samet aybaba)
görsel
kırmalık çok olduğundandır. genelde en çok türklüğü de bunlar iddia eder. Türkiye'de orijinal türk ekseriyette iç Anadolu bölgesindedir. ''biz yarrak boyundanmışız yeaa'' diyenlere itibar etmeyin.
genetikle ilgilidir. zahmet edip de bakarsanız türkiyedeki ırksal gen dağılımına, biraz olsun anlayacaksınız zaten. http://www.khazaria.com/g...tics/anatolian-turks.html http://tr.wikipedia.org/w...%BCrklerin_genetik_tarihi

şu devirde bile hala kendinizi topyekün orta asyanın bozkırından buraya göç etmiş bir milletin torunları olarak görüyorsanız, anadoluda kurulan onlarca medeniyetin halklarıyla birlikte yok olup gittiğini falan zannediyorsanız, bu sizin suçunuz değil; size dayatılan sözüm ona "milli eğitim sisteminin" suçudur. ama gerçeklere ulaşmak ihtimali varken hala doğru bildiklerinizde diretmek de, sizin kendi kendinizi kandırmanızdır.
çepni türkü olarak şunu söyleyebilirim, akrabalarımın bir kısmının gözleri çekik, ben sarışınım.
Yörük türkü olarak gözlerim çekik. Ayrıca tüm türklerin gözlerinin çekik olması gibi bir durum yoktur. Biyoloji dersinde çavresel faktörleri incelemenizi öneriyorum.
Yerel ahaliyle karışmamızdanmış mış mış... ulan zaten çekik gözlülük baskın gen. Çekik gözlü olup da yerel milletle karışsak herkes çekik olurdu. Oğuz ve uygur-özbek türkleri badem gözlü olur. Kıpçaklar ekseriyetle çekik gözlüdür.
çekik gözlülüğün moğol etkisinden olma ihtimali vardır. türkiye'de de çekik gözlü ve badem gözlü insanlar vardır. velhasıl, türk, anadili türkçe olan insandır.
Oğuzlarda çekik göz zaten fazla yoktur. Yine de ülke de çekik gözlü bireylere epey rastlamak mümkün. Göz şekli ile Türklük ölçülmez. Kaldı ki neye göre çekik ? Ha anadoluda Türk yoktur demeye getiriyorsanız işi orası ayrı. Şu amına koyduğumun ülkesinde herkes safkan türkler değil öyle mi ? Türkçe konuşuyor ülkenin çoğu daha ne istiyorsun ? Yüzde yüz türk olmasında yüzde yetmiş olsun. Yüzde elli olsun amk. Ne değişir ?
bundan bilerce yıl önce orta ve doğu asya taraflarında sık sık çıkan etkili kum fırtınları sonucunda o bölgedeki insanları çekik gözlü olduğu bilim adamlarıca ortaya atılan bir tezdir, kanıtlanıp kanıtlanmadığı hakkında kesin bir bilgim olmasa da bu teze katılıyorum, bizimkiler göçebe yaşadığı için çok fazla etkilenmemiş olsalar da, kısmen etkilenmişlerdir.
t*rk olmamalarından kaynaklanır daha çok ermenidirler.
Türkiye türkleri' nin ataları oğuz türkleri' de çekik gözlü değildi, badem göze daha yakın bir göz şekilleri vardı. ayrıca badem göz de türkler' e ait bir göz şeklidir, avrupa ırklarından bize değil, bizden avrupa ırklarına geçmiştir. avrupa ırkları yuvarlak veya düz gözlü olur, karakteristik yapıya sahip değildir.