bugün

(bkz: 126 ülkeden tarım ürünleri ithal eden ülke) olan türkiye'nin henüz ithal etmediği 5 tarım ürünüdür.

bunlar;
♞fındık.
♞fıstık.
♞üzüm.
♞kayısı.
♞narenciye.

geri kalan tüm tarım ürünlerinin ithalatını yapıyoruz ne yazık ki.

bunu söyleyen kişi de türkiye ziraat mühendisleri odası genel başkanı özden güngör.

esasen ben dünya kuru incir piyasasının yüzde 70'ine sahip olmamız bakımından inciri de ithal etmediğimizi düşünüyordum, ama sanırım çeşitlendirmek maksadıyla incir ithalatı da yapılmış.

beni en çok şaşırtan antep fıstığı ve pamuk ithalatları oldu.
yıllık 1 milyar dolar pamuk ithalatı yapıyormuşuz.
http://www.cumhuriyet.com...l.html?platform=hootsuite

çok hazin bir durum.
bir 10 seneye kadar da fındık ithalatı yapacağımızdan eminim.
zira fındık yeterli parayı etmiyor, fındık üretimi azalıyor, dünyada fındık tekeli olan italyan ferrero da birkaç senedir güney amerika'da fındık yetiştiriyor ve bunda da başarılı oluyor.

ferrero'nun başka ülkelerde fındık yetiştirmesi bizim fındığın önünü kesecek ve birkaç sene sonra fındık da hiç para etmeyecek. sonra gelsin ithalat...
narenciye tek bir tarım ürünü mü? genel bir ad değil mi?
yakında fındık ithal ederiz.

sonra giresunlular yine akp'ye oy verir. ne güzel fındık ithal ediyoruz, osmanlı gibi çeşit çeşit mal ülkeye geliyor diye sevinirler.

anne tarafım giresunlu. ne halt olduklarını iyi bilirim.
işin komik yanı ithal etmediğimiz ürünleri de ithal ediyoruz. Nasıl mı?

Mesela Ferrero bizden ucuza bi dolu fındık alıyor; onları Nutella ve çeşitli ürünlerinde kullanıp bize on kat parayla geri kakalıyor.
Maydonozu unutmuşsun.
dayımlar hala üzümcülük yaparlar. inatla vazgeçmiyorlar da. yıllardır aynı para, her yıl daha çok içeri giriyorlar ama vazgeçmiyorlar. fiyatlar böyle giderse o eşsiz manisa üzümünü yiyemeyeceksiniz değerli arkadaşlar. çünkü millet sürüp başka bir şey ekip dikmeğe ya da iflas etmeğe başladı. şaraplık üzümle uğraşan büyük şarap firmaları dışında kimse kalmayacak. bu arada ovalarda çıkarılan sıcak sular, sondajlar zaten birkaç yıl sonra toprağın dengesini bozar. velhasılı üzümcünün işi zor.
Fıstık almıyor muyuz güney Amerika dan.kuruyemislerin neredeyse hepsi oradan geliyor.