bugün

dine veya tanrıya dair herhangi bir inancım yok. ülkemizde müslümanım diyenlerin %95 inin gizli deist olduğunu düşünüyorum. neden mi?
eğer inanç olarak bir dine veya öğretiye mensupsan, ilk öngörülen şey senin o dinin veya ögretinin emirlerini harfiyen yerine getirmen, hayatını onun paralelinde şekillendirmendir. e kardesim? müslümanım diyorsun ama şeriatı savunmuyorsun? 5 vakit namaz kılmıyorsun, diğer birsürü emiri adamakıllı yerine getirmiyorsun. işte allaha inanıyoruz o da bizim hesabımız falan filan. kimsenin inancı beni bağlamaz ama bu anlattigim bana asiri çelişkili geliyor. yani müslümanım diyorsun ama şeriatı savunmuyorsun. sen nasil allahın getirdiği kanunlar varken insan yapımı kanunları savunursun ey kafir yani. veya namaz kılmayıp sadece arada cumaya gidiyorsun. e babacım ne oldu dinin direği namaz? yani sen önce mensup olduğun dinin gereklerini uygulamiyorsun ki. bu tipin cogunlukla 55 60 yaslarina kadar yemedigi bok kalmaz, bir anda sakallar uzamaya takkeler takılmaya başlanır falan filan.

maalesef gerçek ama gercek musluman dediklerimiz işte o yobaz dediğimiz 1 den fazla eş alan, hayatini ona göre şekillendirmiş sakallı takkeli dayılar.
yüzde 45 civarındadır. bu ülkede en yüksek oran deistlerde sonra sırasıyla agnostik,ateist ve panteistlerdedir.
Şeklen de olsa elhamdülillah müslümanım deyip islam mezarlığına dini törenle gömüleceklerin oranı ( alevi ve şia dahil ) yüzde doksanın altında değildir. Her zaman beyan esastır. Bir şahıs müslümanım diyorsa müslümandır. ibadet etmesi ya da etmemesi kendisini ilgilendirir.
Müslüman derken her halde dini islâm olanlar kastedilmiş olmalı.

Öyle ya, müslüman olmayı şeklen ifade tarif etmek gerekirse; bir insana karınızı kızınızı canınızı paranızı emanet ediyor ve gözünüz arkada kalmıyorsa ve o insan yalan konuşmuyor ise, elindekileri paylaşıyor ise, insanlara faydalı iş yapıyor ve adil ise, aklediyor düşünüyor ise...
o insan müslümandır.

Zaten Allah kâfirleri zalimleri müşrikleri şirk içinde olanları tarif ederken "onlara sorsanız, yerin göğün yaratıcısı kim derseniz Allah derler, sahibi kim derseniz Allah derler" tarif etmesini düşünürsek...

Buna göre gerçek müslüman kim değil kim olur bilmiyorum ki imanmetre sahibi değilim ama bu oran davranışlara göre Yaklaşım yapılarak %10 desek çok fazla rakam olur.
inandığı dinin kitabının türkçe mealini bilen sayısı kadardır.
yaklaşık 1000 -1500 civarıdır.üstelik iyimser bir tahminle.
Yüzde on çıkar çıkmaz.
Akp iktidarı ve gelişen teknoloji sayesinde giderek azalan orandır.
bakara:191
müşrikleri nerede bulursanız öldürün.

Kur'an'ın açık emrini yerine getirecek totoşa sahip kaç müslüman var?
Sen Kur'an'ın emrine karşı çık, sonrada gel Müslümanım de, ahkam kes.
güncel Önemli Başlıklar