bugün

bazı özellikleri ile normal yaşı ilerlemiş erkek bireylerden farklı olan insanlardır.
bu dayılar kendi içlerinde gruplara ayrılır.

hikayeci dayılar
bu dayıları sokakta ve ya çeşitli derneklerde kanarya seven koyun güden sevenler derneği gibi ilginç isimleri olan yerlerde bulabilirsiniz.bu dayılar genelde "ben gençken" diyerek başlayan bir sohbetin devamında kendi yaşadığı ve ya yaşamadığı o an ders verme amaçlı uydurduğu hikayeleri anlatırlar.bir insanı 5 dakka içinde kitleyebilirler...

felsefik dayılar
felsefik dayılar genelde bir imza toplanacağı zaman "şu eylemi için bu eylemi için tekel işçileri eylemi" gibi eylemlerde ortaya çıkarlar ve imza atarken 10 dakkalık nutuk çekebilirler, çok kitap okumalarıyla bilinen bu dayı türleri gayet bilgidirler...

oyuncu dayılar
bu dayılar kahvehanelerde bulunurlar sabah kahvaltısıyla gelip üstüne içtikleri 10 bardak çayla günü bitirebilirler.3 4 çekişte sigarayı bitirebilecek özellikleri vardır.bu dayılar her oyunu bilirler ve kahveye genç biri geldi mi çömez olarak bakarlar ve onla oyun oynamazlar.ancak kendi hemcinsleriyle anlaşırlar ve sadece oyuncu dayıyla oyun oynarlar.felsefik dayılarla arasında kan davası vardır aynı ortamda bulunmazlar.

bahçeli dayılar
bahçesi olan dayıdır.her sabah günün ilk ışıklarıyla kalkar ve organik olarak yetiştirdiği domates biberleri toplarlar.bu dayılar bahçeye top geldi mi genelde keserler ve çocukları sevmezler.gene böyle dayıların her zaman bahçesinde bir erik ağacı olur ve nedense o erik ağacı çocuklara çok cazip gelir. ağacı korumayı kendine görev belirler ve etrafında saklanabilir.nereden geldiğini anlayamazsınız aniden baston ve ya ona benzer bir değnekle ortaya çıkarlar.

dedikoducu dayılar
bu dayılar en tehlikelerindendir.genellikle dedikoducu bir karısı olan ve üzüm üzüme baka baka kararır atassözünü doğrulayarak ona çeken dayılardır.bu dayılar mahalledeki her olayı bilirler.bu dayılar kolayce diğer dayı türlerinin arasına karışıp ortalığı karıştırabilirler. eğer oturduğu dairenin çevresinde öğrenci varsa onlara genelde kıl olurlar en ufak ses de bile kapılarına dayanmaktan çekinmezler.genelde elleri arkada yürürler ve sokaktaki düzensilikten çöplerden ve belediyeden şikayet ederler...
* *
(bkz: Ramiz Dayı)
sedat dayım,vedat dayım bide hüseyin dayım.
(bkz: noel dayı)
(bkz: şırdancı dayı)*
1- annenin erkek kardeşi olan türler.
2- götü kollayan türler.*
(bkz: kabadayı) *
türkiye'deki dayıların %90'ı mafyadır.

+olum bak bana bulaşma dayımı çağırırım.
-dayına dayarım.dayın kim senin ?
+benim dayım mafyadır.
iş ve işçi bulma kurumu olarak işe yarayan insanları da kapsayan tür skalasıdır.
"dayınız" varsa, iş bulmanız hiç problem değildir.

fakat, yakınlarını işe sokan kişiler neden örneğin "amca" değil de, ille de "dayı" olurlar?
efendim bu adam, işe sokacağı kişiyi yanına alır ve büyüğü ile tanıştırırken, "yeğenim" der. e amcası olsa, soyadlarının aynı olması gerekecek... ama dayı olunca, o kişinin bacısı, evlendiğine ve kocasının soyadını aldığına göre, elbette soyadı yeğeninin soyadıyla aynı olmayacaktır. o yüzden yüksek mevkide olup da bir yakınını işe sokmak isteyen beyefendiler arasında dayı olma modası hızla yayılmıştır. biz buna kısaca "akraba kadrolaşması" diyoruz.

bir de dayı dayı yürüyen dayılar vardır ki, biz onlara kısaca "ne bakıyorsun, dayı mısın?" deriz. göz*ümüz yerse deriz tabii, aksi halde ayıya bile dayı deriz, o ayrı!
genelleme yapılırsa genelde dayıların bulunduğu yerde yaşayan kızların korkulu rüyalarıdır. aileden gizli bir buluşmaya mutlaka şahit olur bu dayılar.
bu dayılar her kesimde görülübelir köydeki dayılarla şehirdeki dayılar aynı değildir...
(bkz: ben)
kaba dayılar

ortamın ağası geçinen tiplerdir. astığı astık kestiği kestiktir bunların.
yeğenin her yaptığını onun gençliğine veren dayı tipi.

-yeğen cinayet işlemiş !

- onun ganı gaynıyo tabi.. şimdi işlemeyecek de ne zaman işleyecek ?
(bkz: hacı dayı)
köprüden geçene kadar olan dayılar da vardır efenim *
ankara'da ikamet edip siyasi meselelerde aktif rol alanları da vardır.
her bayram, harçlık isteyen yiğenlerine 'bozuğum yok' diyen dayı.

Şu yaşıma geldim, her bayram sektirmeden yüzsüzlük ederek harçlık istiyorum kendisinden. bozuk parası yok. ulan iyiki küçükken senin arabanın tekerine saplamışım o ekmek bıçağını, harçlıklara say.
güncel Önemli Başlıklar