bugün

şöyle bir kart: http://www.nvi.gov.tr/haberler,bolu_pilot.html
çipli mipli kredi kartı boyutunda yeni t.c. nüfus cüzdanlarıdır.
deneme aşaması bitmiş diyor gazeteler.
fişlenmede kazanılan yeni boyut. nedense içimde kredi kartı gibi masum gösterilmeye çalışılarak her an izlenebilecek bişey olacağı gibi bi his var. tek getirisi sanırım cüzdanlara sığmayan eşşek kadar boyutunun ufalacak olması.
örneğine bilim kurgu filmlerinde rastlanabilecek elektronik pranga. mobese sistemi ile entegrasyonu yapılırsa işgal edilen vatanda kıpırdamak bile imkansız olacaktır. planın parçasıdır.
(bkz: 2023 e kadar vatanın parça parça satılması)
(bkz: türkiye yi dört koldan yok etme planı)
görsel
(bkz: ahmet nuri türkoğlu)
zeitgeist belgeselinin ne kadar haklı çıktığını şimdi anlıyorum. kanmayın bu tuzaklara.
haziran ayında dağıtıma başlayıp 3 yıl içerisinde tüm vatandaşların elinde olacak kimlik.
statlarda,trafikte,okul girişlerinde,hastanelerde,maliyede vs. her tür bilgilerin bir arada tutulup tek bir kart ile bütün işlerimizi görebileceğimiz türden olduktan sonra çok kullanışlı olacak bir hizmet.
görüldüğü kadarıyla erkeklere mavi, kadınlara pembe olmayan kimlik kartıdır, küçük olması hasebiyle cüzdanlara kolay sığacağa benzer.
umarım işe yarar bir kart olur. zira eskiler çok kullanışsız.
akıllı telefonlardan sonra insanlara takılan ikinci çip olacaktır efendim.

bu arada örnek kimliğe koyacak başka bir fotoğraf bulamamışlar mı arkadaş ya?
çipli olanını kaybettin mi sıçtın.
kaç senedir gelecek diye beklediğimiz kart..
Çipli olarak gezeceğiz. Damgalı öküz gibi, gittiğimiz hiçbir yerin, özel hayatın esamesi kalmayacak. Ne anladım ben bu teknolojiden!..
çipimize çip katacak karttir. Olumlu bir uygulama gibi gorunuyor. En azindan cuzdan ebatlarini kucultebilecegiz, bir kac farkli kart tasimak zorunda kalmayacagiz falan. Ancak bir kaybedersek hayat damarlarimizdan biri kopacak gibi. Deneyip gorecegiz.
ilk olarak 14 mart itibariyle kırıkkale ve ilçelerinde başvurularının alınmaya ve dağıtılmaya başlayacağı valilik tarafından açıklanan kart. daha güvenli, kopyalanması imkansız, tübitak tarafından geliştirilen kriptolarla korunan bir karttır kendisi aynı zamanda.

sanırım büyük şehirlerde kaos yaratmak yerine önce küçük şehirlerde sistemi oturtmaya çalışıyorlar...