bugün

türk senaristi mi?
burak aksak dışında tartışabileceğiniz konu.
Tüm suçu senaristlere yüklememek lazım. Bu kitleyle de alakalı, arz talep meselesi. Kendinden ödün vermeyen senaristlerde var. Emrah Serbest gibi.
bence yoktur. hepsi dizi yazmayı bıraksa kanallar istediklerini yapacak hala "2 saat dizi yazdırıyorlar bize" diye lafla bırakıyorlar işi.
adamlar napsın amk, 180 dakka dizi mi olurmuş. mecbur sacmalayacak, çaresi yok.
çok düşükmüş gibi geliyor ama değil bence. inanıyorum ki bizim senaristlerimiz arasında da breaking bad'e yakın ayarda dizi yazabilecek olanları var. var da bu diziyi kanal, yapımcı almadıktan sonra yazsa ne olur? kim para verecek bu adama, nasıl doyuracak karnını? sorun türk senaristlerinde değil kanallarda, yapımcılarda ve rtüktedir. salmıyorlar ki adamları güzel şeyler çıksın piyasaya. bir sürü sansür var onu geçtim adam aklındakini yazamıyor, yazsa kabul görmüyor, şuraya bir aile içi ilişki koyalım da reyting olsun, 2 saati dolduralımda reklamdan para gelsin kafası yüzünden hep. diziler gerçek hayattan kopuk ve yapay oluyor ki bu dizileri izleyen bir yabancı türkiye'de hiç sigara, alkol içilmiyor hep karıya kıza, yengeye asılınıyor sanacak. artık yavaş yavaş internet dizisi konseptine geçiş yapmaya başladık. daha iyi yapımlar görmek umuduyla.
yok aslinda baya baya zekiler tabi anlayana. dusun 15 dakika dizi icinde reklam mi olur amk. o reklami bekletecek seyler yapiyorlar. Trt dizisi bile 15 dkika reklam koyuyor.;birde trt payi aliyor amk. bunlar zekice hareketler bence, izleyen mallar oldugu surece. Senaryo olarak yaratici degiller, olamazlarda zaten. cunku asil hedef kitlenin beklentisi bizim bekledigimiz degil.
Tamam, bizim senaristimiz şu anki dizimsilerden daha zeki diyelim.

Sanatçı, bi diğer deyişle aydın; halkın bir tık üstünde olmalıdır.

Halkla aynı seviyede olursa (şu anki Türkiye örneği gibi) boş yapmaktan kaçamaz.

Halktan bir tıktan daha üst olursa da halk bunu anlayamaz.

Halkın talebi bir öncekilerin değişmiş versiyonu. Sanatçı da buna uyar da halkın talebini merkeze alırsa (ki olması gereken halkın talebini merkeze almak değil, halkı bir üst seviyeye çıkarma amacını merkeze almak olmalıdır.) böyle boş yapımlar ortaya çıkar.

O televizyonlarda Bir sanat yapılıyor olması gerekir, gelin görün ki tam anlamıyla aptal kutusuna çevirdiniz.

Ben artık dizi izlemiyorum. Ne zaman sanat yapmaya başlarlar, o zaman ben de dizi izlerim.

Kimse kusura bakmasın.
Bence hepsi aynı kişi. Yani o kadar insan evladının arasından bi tane farklı düşünen çıkmaz mı? Yok arkadaş. Bi de ironiye bakın ki her şeye rağmen nasıl izleniyor. Bizim milletimizde de var arkadaş. Bişey bulamayınca mecbur onlara sarıyorlar kim doğru kim yanlış bilemedim valla
türk senaristi = evde kısır partisi veren teyzeler.
Onur ünlü hariç senarist mi varmış memlekette.
Diziler inanılmaz uzun olduğundan bilemiyoruz. 40 dakikaya düşerse bir gün rahatça anlayacağız.
arz talep dengesinin sonucudur.

erkenden bitmek zorunda kalan diziler bize gerçekleri fazlasıyla göstermiyor mu?